K tomu, o čom sa hovorilo celý minulý rok, nedôjde. Dávka v nezamestnanosti nebude mať iné pravidlá.
BRATISLAVA. Podpora v nezamestnanosti sa nepredĺži, ani podmienky nároku na ňu sa nezmiernia. Začiatok predposlednej riadnej schôdze parlamentu dal jasnú odpoveď na otázku, čo vláda plánuje urobiť pre nezamestnaných.
Národná rada včera začala rokovať o návrhu novely zákona o službách zamestnanosti, ktorým vláda reaguje na prírastok ľudí bez práce. Ešte 2. decembra stálo v návrhu, aby sa podpora predĺžila zo šiestich na osem mesiacov a aby na ňu stačilo odpracovať dva z troch rokov. V návrhu, ktorý o týždeň schválila vláda, to už nebolo, ale hovorca ministerstva práce Michal Stuška stále tvrdil, že „nemáme vedomosť, že by medzičasom došlo k definitívnemu rozhodnutiu“.
Návrh sa odvtedy nezmenil a odsúhlasil ho aj výbor pre sociálne veci, ktorý o ňom rokoval včera napoludnie – len hodinu pred začiatkom schôdze.
Figa borová
Poslankyňa Monika Gibalová z KDH hovorí, že nezamestnaní dostanú nepekný „balíček“. „Nájdu v ňom prázdnu dlaň s palcom vtisnutým medzi ukazovák a prostredník.“ Tomu sa hovorí figa borová.
Jana Vaľová zo Smeru včera ako jediná z koalície povedala, prečo sa podpora nepredĺži. „Toto považujeme za pasívny nástroj.“ Návrh, o ktorom začal rokovať parlament, ponúka iné riešenie. „Vláda ponúka aktívne nástroje a nie pasívne, ako chcela vážená opozícia, pretože vlastne chcela predĺžiť dobu nezamestnanosti,“ povedala.
Verejnoprospešné práce
Ľuďom, ktorí dávku doberú, ponúka krátkodobé zamestnanie – verejnoprospešné práce dotované štátom.
Riešenie, ktoré zrušila predchádzajúca vláda, by ľuďom prinieslo zamestnanie v obecných službách. Od marca by aspoň deväť mesiacov dostávali riadnu mzdu, platili odvody. A neboli by v evidencii nezamestnaných, čo by sa mohlo pozitívne prejaviť na štatistike.
Návrh presadilo Združenie miest a obcí Slovenska. Chce, aby ľudia, ktorí dobrali podporu, nespadli do hmotnej núdze.
Vláda má naponáhlo. Aby zákon platil už od 1. marca, parlament ho musí prijať už na tejto schôdzi – v skrátenom legislatívnom konaní.
Ako vláda plní sľub zamestnať dlhodobo nezamestnaných a znevýhodnených ľudí
Čo sľúbili: Zapojenie nízko kvalifikovaných dlhodobo nezamestnaných osôb do zamestnania bude vláda podporovať poskytovaním vyrovnávacej dávky, ktorá by mala zvýšiť atraktivitu zamestnania sa aj v prípade nízkej mzdy.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Vláda by mala pomáhať sociálne ohrozeným ľuďom.
Aká je realita? Vláda nezaviedla vyrovnávacie dávky pre podporu dlhodobo nezamestnaných osôb. Vysoký ekonomický rast však viedol k postupnému znižovaniu počtu dlhodobo nezamestnaných či vekovo alebo vzdelanostne znevýhodnených osôb. V roku 2009 začala stúpať predovšetkým nezamestnanosť mladých ľudí.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub obmedziť využívanie skráteného legislatívneho konania
Čo sľúbili: (Vláda) Predloží návrhy najdôležitejších zákonov na verejnú diskusiu a podporí prijímanie zákonov v skrátenom legislatívnom procese výlučne v prípadoch splnenia zákonných podmienok na takýto postup.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skrátené legislatívne konanie môže skrátiť lehotu schvaľovania zákona z niekoľkých mesiacov na nie viac ako 4 dni. Tento čas nie je dostatočný na dôsledné zváženie navrhovaného zákona. Preto by mal byť tento postup využívaný iba v prípadoch, pre ktoré je určený, t.j. ohrozenie základných ľudských práv a slobôd, bezpečnosti štátu či hrozba vážnych hospodárskych škôd.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Počas doterajších 43 schôdz súčasného volebného obdobia Národná Rada (do 7. 12. 2009) schválila 38 vládnych návrhov zákona v skrátenom legislatívnom konaní. 34 (89%) z nich pochádzalo z ministerstiev vedených nominantmi strany SMER. Zhruba tretina návrhov sa týkala riešenia hospodárskej a finančnej krízy. Predchádzajúca vláda v skrátenom legislatívnom konaní schválila 6,5% zákonov, súčasná 8,4%.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
