SME

Analýza Mariána Leška: Posledný boj Dzurindu

Politický príbeh naplnil integráciou do EÚ a NATO. S Ficom to má ťažšie.

(Zdroj: TASR)

Oznámením, že v parlamentných voľbách nebude kandidovať, ale zostáva vo funkcii predsedu strany, Mikuláš Dzurinda určite nechcel „odkomunikovať“, že sa vzdáva a odchádza z vysokej politiky. Naopak, chcel tým dať na známosť, že o svoje politické prežitie bude bojovať ďalej. Tak, ako už neraz.

Dzurindov príbeh je založený na tom, že sa nevzdával a dokázal prežiť situácie i konštelácie, ktoré boli pre iných osudné. Prežil ich nielen vďaka vlastnej šikovnosti, ale predovšetkým preto, lebo politický osud dokázal spojiť s veľkou agendou. Najskôr s porážkou mečiarizmu a vstupom krajiny do aliancie a únie, potom s dôležitými vládnymi reformami. Hoci odsunutie Fica a jeho spojencov od moci je ďalšou veľkou agendou, už to nie je agenda Dzurindova. Preto sú jeho šance na politické prežitie malé ako nikdy doteraz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Obnova a zaradenie

Prvú veľkú politickú prehru dokázal Dzurinda zvládnuť vtedy, keď ho v roku 1996 porazil Ján Čarnogurský v súťaži o post predsedu KDH. Hoci v našich pomeroch je obvyklým osudom porazených vyzývateľov marginalizácia a odchod, Dzurinda sa z neúspechu rýchlo zotavil. Práve vďaka tomu, že nebol predsedom KDH, stal sa hovorcom protimečiarovskej koalície a potom aj lídrom jej volebnej strany.

Funkciu predsedu vlády obsadil v čase, keď dedičstvom po Vladimírovi Mečiarovi nebola len izolovaná krajina, ale aj rozvrátená ekonomika. Politik, ktorý uspel vo voľbách aj vďaka rečiam o „dvojnásobných platoch“, musel v máji 1999 ako premiér podporiť balíček opatrení Ivana Mikloša, lebo prudký pád slovenskej meny signalizoval, že bez neho speje krajina ku katastrofe.

SkryťVypnúť reklamu

Po prijatí balíčka sa prvá Dzurindova vláda stala najnepopulárnejším slovenským kabinetom. V tom istom čase musela prijať ešte jedno zásadné, ale rovnako nepopulárne opatrenie - dala súhlas, aby lietadlá NATO využívali vzdušný priestor republiky, keď bombardovali Miloševičove Srbsko. Tieto rozhodnutia udržali Slovensko v pozícii štátu, ktorý sa mohol uchádzať o členstvo v Európskej únii i Severoatlantickej aliancii.

Dzurinda ako premiér prežil, že koaličný partner Jozef Migaš, šéf SDĽ a predseda parlamentu, hlasoval za jeho odvolanie. Prežil aj spor s SMK, ktorá v roku 2000 oznámila odchod z koalície. Zvládol rozpad svojej volebnej strany a za pochodu založil vlastnú stranu - Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu. Toto všetko prekonal vďaka tomu, že pre nemalú časť voličov boli on a jeho strana hlavnými nositeľmi najdôležitejšej agendy - obnovy krajiny po Mečiarovi a jej zaradenia do aliancie a únie. Hoci sa jeho voličom veľa vecí nepáčilo, v roku 2002 hlasovali za SDKÚ v takom počte, že vznikla jeho druhá vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Reformy, ale pokútne

Mikuláš Dzurinda sám priznal, čomu vďačí za to, že môže druhý raz zostavovať vládu - predovšetkým tomu, že „neraz nás ľudia volili aj so sebazaprením“. Aj keby sa po takom konštatovaní dalo očakávať, že premiér i jeho strana nebudú pokúšať osud novými nárokmi na sebazaprenie voličov, opak bol pravdou. Následky boli neodvratné.

V druhom funkčnom období urobila Dzrindova vláda viaceré reformy, ktoré pomohli krajine, ale boli to opäť rozhodnutia, ktoré sú nepopulárne, kým nenastanú ich účinky. Pretože šéf SDKÚ sa nevyvaroval radikálnych krokov a vyvolal konflikt, ktorým vypudil zo strany svojich oponentov, vláda sa stala menšinovou a udržala sa iba vďaka rozkladu poslaneckého klubu HZDS.

Dôležité reformné zákony neboli prijímané väčšinou, ktorá vznikla na základe jasnej politickej orientácie, ale iba vďaka väčšine, ktorá sa tvorila zákulisne a pokútne z poslancov- odídencov. Iba vďaka ľuďom, ktorí v politike vlastne skončili, lebo v parlamente už len dožívali, vydržala druhá Dzurindova vláda takmer celé funkčné obdobie.

SkryťVypnúť reklamu

Po odchode KDH z koalície sa volebné obdobie skončilo iba o kvartál skôr, ale boli to dôležité tri mesiace, počas ktorých sa ukázalo, že reformy priniesli prosperitu. Dzurindova strana nemohla postaviť predvolebnú kampaň na nezvyčajnom hospodárskom raste, lebo voľby sa konali už pred ním. To dobré, čo SDKÚ urobila, neochránilo jej predsedu pred tým, čo dve funkčné obdobia robil zle.

Pokladníci Palacka a Kucej

Už v auguste 1999 musel podať demisiu prvý člen prvej Dzurindovej vlády - starý priateľ Gabriel Palacka. Stalo sa tak pre podozrivý spôsob, akým hľadal, ale nenašiel tretieho operátora mobilnej siete. Hoci Dzurinda priznal, že Palacka musel odstúpiť, lebo nebol schopný vyvrátiť podozrenie, práve z neho urobil pokladníka svojej strany.

SkryťVypnúť reklamu

Krátko pred voľbami v roku 2002 vypukol škandál, ktorý Dzurinda označil za surovú konšpiráciu, ktorej cieľom je politická likvidácia jeho osoby. V skutočnosti nešlo o konšpiráciu, ale o únik dôležitej informácie: pokladník strany je zainteresovaný do toho, aký bude výsledok tendra na ľahké motorové vlaky.

V liste, ktorý napísal predsedovi člen SDKÚ Peter Kresánek, bola aj slávna veta: „Gabo berie vec alternatívne, podľa faktu, že pozadie je pre stranu rovnaké.“ Vyplývalo z nej, že pre výsledok tendra je podstatné, ako „berie vec“ Gabo čiže Gabriel Palacka, pokladník SDKÚ. Vďaka tomu, akú agendu vtedy Dzurinda a SDKÚ niesli, politická likvidácia predsedu sa nekonala - iba Palacka prepustil svoj post pokladníka Igorovi Kucejovi.

V auguste 2003 premiér vyhlásil, že v krajine pôsobí „skupinka“, ktorá škodí SDKÚ i krajine dlhodobým organizovaním takých nechutností, akými sú „vláčiky, Badžgoň a iné veci“. Boli to zväčša veci, o ktorých médiá písali ako o kauzách SDKÚ. Aj za cenu rozkolu v strane a menšinového postavenia vlády premiér presadil odvolanie riaditeľa NBÚ Jána Mojžiša. Odvolaný potom verejnosti povedal, čo bolo skutočným dôvodom jeho pádu - nevyhovoval osobnej žiadosti Mikuláša Dzurindu, aby bezpečnostný úrad „zmenil stanovisko v kauze Govnet“.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2004, krátko pred prezidentskými voľbami, prepukla aféra s fiktívnymi darcami SDKÚ. Aj na taký príspevok, na aký pre svoju nemajetnosť „darcovia“ jednoducho dať nemohli, mal pokladník Kucej príjmový pokladničný doklad. Len vďaka blahosklonnosti prokuratúry nebol pokladník SDKÚ obvinený z trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Už v novembri 2004 mala SDKÚ prvú príležitosť, aby na žiadosť Aliancie Fair-play vysvetlila záhady svojho financovania. Pretože to vysvetliť nemohla a nechcela, namiesto Dzurindu sa po šiestich rokoch tohto „vysvetľovania“ ujal Robert Fico.

Okrem toho, čo urobil pre krajinu a pre jej dobro, vykonal predseda SDKÚ veľa vecí len pre seba a svoju stranu. Vykonal ich príliš veľa na to, aby sa dali neutralizovať jeho nekandidovaním vo voľbách. Teraz už nejde o neho, ale o to, či SDKÚ bude stranou, ktorá má predsedu, ako napríklad KDH, alebo či bude ako HZDS, ktorého predseda má stranu. V prvom prípade predsedovia prichádzajú a odchádzajú, strana zostáva. V druhom strana príde a odíde spolu so svojím predsedom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 400
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 561
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 335
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 395
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 996
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 549
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 075
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Kevin De Bruyne oslavuje gól

Hviezdny Belgičan sa presadil z priameho kopu.


TASR
FC Tatran Prešov - MFK Tatran Liptovský Mikuláš: ONLINE prenos zo zápasu 21. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 21. kola MONACObet ligy: FC Tatran Prešov - MFK Tatran Liptovský Mikuláš.


Nórska biatlonistka Karoline Offigstad Knottenová.

Zo situácie je sklamaný aj legendárny Ole Einar Björndalen.


Oscar Piastri a Lando Norris.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Bahrajnu.


SkryťZatvoriť reklamu