BRATISLAVA. Predtým ako Dzurindova vláda predala hotel Forum, došlo k zvláštnemu pokusu ovládnuť pozemky pod hotelom.
Bývalá vláda v roku 2003 rokovala o správe, kde sa písalo, že že firma European Business & Development (EBD) z Bratislavy podpísala zmluvu o kúpe pozemkov pod hotelom Forum.
Firma EBD podľa vládneho materiálu podpísala „protiprávnu kúpnu zmluvu" s likvidátorom štátneho podniku Interhotel Bratislava, ktorý vlastnil hotel Forum do roku 1995. Pozemky sa predali bez vedomia Úradu vlády. Katastrálne konanie o vklade vlastníckeho práva na EBD prerušili, na likvidátora podali trestné oznámenie.
Sto percent akcií v EBD v tom čase vlastnil Martin Sečanský, ktorý bol obchodným partnerom s mŕtvym bratislavským mafiánom Romanom Deákom vo firme Apex. Podiel v Apexe vlastnil pred Sečanským ďalší už mŕtvy mafián Peter Steinhubel.
Pokus o prevod pozemkov je zaujímavý tým, že aj ďalší ľudia spojení s hotelom boli z podsvetia. Jozef Svoboda a Jozef Surovčík, mali predkupné právo na hotel a blokovali predaj podielu vlády v hoteli.
Právnici so vzťahom na SDKÚ
Firmu hotel Forum s.r.o v roku 2002 zastupovala Nina Grošaftová , jej partner Michal Sallem prebral zastúpenie v roku 2004. Ich spoločná právna kancelária Almond & Baton získala milióny korún v zákazkách od Úradu vlády a ministerstva vnútra počas druhej Dzurindovej vlády. Ich ďalší partner, právnik Martin Sečanský, poskytoval právne služby Úradu vlády za 48-tisíc korún mesačne. Sečanský je len menovec majiteľa EBD.
Vláda si najala privatizačného poradcu firmu Cap Gemini Ernst & Young, ktorú zastupoval Igor Grošaft, obchodný partner Sallema a Sečanského. Hotel ohodnotili na 420 miliónov korún.
Sallem tiež zastupoval rôzne firmy zapletené do financovania SDKÚ - Soul, Involve a Bau3Mex. Ani Sallem, ani Sečanský v utorok nereagovali na otázky.
Nástup J&T
Hoci ľudia blízki SDKÚ sa angažovali do predaja hotela Forum, kupci hotela mali bližšie k finančnej skupine J&T, s ktorou majú blízke vzťahy politici Smeru.
Hotel kúpila od vlády slovenská firma Diamond Hotels Slovakia, ktorej majiteľom bola aj holandská firma Myria Assets. Majiteľom holandskej firmy je spoločnosť Jellystone BV z Amsterdamu. Sídli na rovnakej adrese ako J&T Private Equity BV.
Diamond Hotels UK, ktorá hotel tiež vlastnila, je rovnako spojená s J&T. Päť ľudí, ktorí zastupovali Diamond Hotels UK alebo Diamond Hotels Cyprus, ktorá je dnešným majiteľom hotela, pracovalo buď pre J&T, alebo pre jej blízke firmy. Diamond Hotels Slovakia si v roku 2003 zobrala úver vo výške 310 milión korún od J&T banky. Poradcom Diamond Hotels Slovakia bola J&T Global.
Hovorca finančnej skupiny Maroš Sýkora povedal, že „J&T sa na procese kúpy hotela nepodieľala".
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda v utorok označil firmu J&T za tú, ktorá hotel ovláda. Spomenul, že J&T banka požičala Smeru 10 miliónov korún, a že minister financií za Smer Ján Počiatek bol na jachte J&T v Monaku.
OSPRAVEDLNENIE
V pôvodnej verzii textu, ktorý dnes vyšiel v printovom vydaní denníka SME aj na webe, sme spravili chybu.
Martin Sečanský, ktorého SME spojilo s pokusom o nelegálne ovládnutie pozemkov pod hotelom Forum v roku 2001, nie je JUDr. Martin Sečanský, ktorý je partnerom s Michalom Sallemom v právnej kanceláriI Sallem, Sečanský a partneri a Almond & Batton, a ktorý poskytoval právne služby pre Úrad vlády Mikuláša Dzurindu. Za chybu sa ospravedlňujeme čitateľom aj obom dotknutým.
Tom Nicholson

Beata
Balogová
