BRATISLAVA. Vláda dnes nezaujala stanovisko k poslaneckému návrhu zákona na podporu vlastenectva. Ako po skončení rokovania vysvetlil minister školstva Ján Mikolaj, býva to dosť bežné, pričom pre neho je dôležité to, že kabinet návrh nezamietol.
Vylúčil, že by v tom zohrala úlohu politika, keďže podľa neho stanovisko vlády je pozitívne v tom ohľade, že zákon má prehlbovať lojalitu občanov Slovenskej republiky voči štátu a pozdvihovať ich národnú identitu.
Mikolaj je presvedčený o tom, že predmetná legislatívna norma je dobrá a plne ju podporuje.
Návrh predložili poslanci za SNS Rafael Rafaj a Ján Slota. Na jeho základe by mala byť výchova k vlastenectvu a jeho obsahu zaradená do učebných osnov výchovno-vzdelávacieho procesu na všetkých stupňoch školskej vzdelávacej sústavy. Školy budú povinné umiestniť v každej miestnosti, v ktorej prebieha vyučovanie, štátny znak, zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR. To isté sa navrhuje aj v miestnostiach, kde prebieha rokovanie miestneho, obecného a mestského zastupiteľstva a zastupiteľstva samosprávneho kraja.
Ľudia pri prevzatí prvého občianskeho preukazu by mali skladať Sľub vernosti Slovenskej republike. Jeho obsahom je zachovávať v každej situácii vernosť SR, jej ústavnému zriadeniu, osobný záväzok chrániť územnú celistvosť, zvrchovanosť, suverenitu štátu, štátny jazyk a mať v úcte štátne symboly. Sľub budú skladať tiež poslanci NR SR, miestnych a regionálnych samospráv pred prebratím dekrétu o zvolení, rovnako primátori či starostovia.
Štátna hymna by mala zaznieť nielen pred zasadnutiami vlády, parlamentu a zastupiteľstiev, ale aj na verejných zhromaždeniach obcí či na začiatku každého školského vyučovacieho týždňa.
V zákone sa ďalej navrhuje, aby verejnoprávne médiá zaradili štátnu hymnu do svojho vysielania od 23:30 do 00.30 a v rámci svojej programovej štruktúry odvysielajú v deň štátneho sviatku takto zameraný blok.