Bratislava 19. mája (TASR) - Predseda Štatistického úradu SR (ŠÚ) Peter Mach verí, že sa tohtoročného sčítania obyvateľov zúčastnia všetci občania SR, a tak si splnia povinnosť vyplývajúcu zo zákona.
Ako uviedol v dnešnej relácii Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu, občania nemusia mať strach zo zneužitia poskytnutých údajov. Tie totiž podstupujú vopred určenú procedúru, ktorá ma zabezpečiť ich maximálnu ochranu. Systém ich spracovania v tejto súvislosti nebude napojený na žiadnu počítačovú sieť, ktorá by sa prípadne mohla stať obeťou útoku tzv. hackerov.
Podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Sýkoru sa výberu vyše 20 tisíc sčítacích komisárov venovala veľká pozornosť. "Ide o zodpovedné osoby s dobrou povesťou, ktorí by nás nemali sklamať. Spoluprácu s nimi sme si overili už v minulosti", vyhlásil Sýkora.
Ján Gunčák z Katedry sociológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave poznamenal, že poznanie životnej úrovne obyvateľov, štruktúra ich povolaní, ako aj národnostnej a náboženskej príslušnosti občanov pomôžu kompetentným určiť skutočné priority pre ďalšie smerovanie Slovenska.
Na margo tzv. "samosčítavania" obyvateľov Zuzana Finková z Katedry štatistiky Ekonomickej univerzity v Bratislave uviedla, že presnosť získaných údajov je lepšia tam, kde si občania sami vypĺňajú sčítacie hárky.
Prvé sčítanie obyvateľov na území dnešného Slovenska sa uskutočnilo v roku 1869. Ďalšie sčítanie už prebehlo vo vtedajšom Československu a to 15. februára 1921. V roku 1961 sa po prvý raz sčítavali nielen obyvatelia, ale aj domácnosti a byty. Posledné sčítanie v Československu sa uskutočnilo pred desiatimi rokmi. Tohtoročné sčítanie, ktoré dnes odštartovali, potrvá do 10. júna.