BRATISLAVA. Nové pravidlá pre pracovníkov v štátnej službe prináša vládny zákon o zahraničnej službe, ktorý na rokovanie parlamentu predložil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
„Všetci pracovníci zahraničnej služby a ich rodinní príslušníci naň čakajú dlhšie ako 17 rokov,“ uviedol Lajčák pri prezentovaní návrhu pred plénom. Podľa neho táto právna norma dáva solídne a efektívne základy pre výkon zahraničnej služby.
„Nevytvárame osobitnú kastu štátnych zamestnancov, ale chceme dosiahnuť zmenu podmienok pre ľudí pôsobiacich v zahraničí,“ zdôraznil Lajčák. Ako dodal, pri príprave vychádzali zo zaužívaného európskeho modelu, pričom analyzovali porovnateľné právne úpravy v 30 krajinách. Návrh zákona rieši najmä dôchodkové sociálne zabezpečenie diplomatov.
Zákon o zahraničnej službe vychádza z princípu osobitného zákona k zákonu o štátnej službe a k zákonu o výkone práce vo verejnom záujme. Znamená to, že zamestnanci v zahraničnej službe budú mať v štátnozamestnaneckých a v pracovnoprávnych vzťahoch ustanovené určité odchýlky od všeobecného režimu štátnej služby.
Návrh zákona bude mať dopad na štátny rozpočet. V tomto roku ráta so sumou 115 500 eur. V budúcom roku by to malo byť 1 296 533 eur, v roku 2012 sa predpokladá dopad na štátny rozpočet vo výške 1 362 093 eur a v roku 2013 by tá suma mala byť 1 478 175 eur.
Nové náhrady v prepočte na jedného zamestnanca mesačne za sťažené životné podmienky majú byť zhruba 400 eur. Náhrada za odvody na zdravotné poistenie za nepracujúceho manželského partnera sa predpokladá vo výške zhruba 13 euro a náhrada za odvody na sociálne poistenie nepracujúceho manželského partnera vo výške od 108 eur maximálne do výšky 254 eur. Účinnosť zákona je navrhnutá od 1. júla tohto roka, niektoré časti by mali platiť od začiatku budúceho roka a iné dňom vyhlásenia.
„Tento zákon určite podporím,“ vyhlásila Magdaléna Vášáryová z SDKÚ-DS. Obáva sa však, že navrhované zmeny nebude možné finančne pokryť. „Nie som proti tomu, aby sa naši zamestnanci v zahraničnej službe mali lepšie, ale je mi ľúto, že budeme mať menej peňazí na zahraničnú politiku,“ dodala.
Šéf zahraničného parlamentného výboru Juraj Horváth (Smer-SD) pripomenul, že nový zákon by mohol konečne vyriešiť problém s vysielaním diplomatov, ktorí často odchádzali na nové pôsobisko bez partnera. Dôvodom boli obavy pre dôchodkové a sociálne zabezpečenie. Ako pripomenul, práve to zvyšovalo bezpečnostné riziko.