BRATISLAVA. Parlament neschválil dvojicu právnych predpisov poslanca za KDH Daniela Lipšica umožňujúce skonfiškovať majetok, ktorého pôvod nevedia preukázať. Za zmenu ústavy hlasovalo 54 zo 132 prítomných poslancov, 43 bolo proti, 32 sa zdržalo a traja nehlasovali. Návrh podporili zákonodarcovia opozičných KDH, SDKÚ-DS a SMK, koaliční poslanci vrátane Smeru-SD boli proti alebo sa zdržali. Poslanci však budú mať ešte šancu odsúhlasiť podobné návrhy zákonov, ktoré do parlamentu predložila vláda.
Ústavný súd v roku 2008 označil zákon o preukazovaní pôvodu majetku z roku 2005 za protiústavný, a to v oblastiach retroaktivity a presunu dôkazného bremena na fyzické osoby a právnické osoby. Lipšic preto navrhoval novelizáciu ústavy, aby sa nový zákon nedal napadnúť na ústavnom súde.
Podpredseda KDH presadzoval, aby sa na základe podania skúmalo, či mohol občan alebo právnická osoba v danom období z legálnych príjmov získať majetok, ktorý vlastní. Hodnota majetku by sa podľa neho určovala buď podľa jeho nadobúdacej ceny, alebo podľa ceny obvyklej v danom období. "Prvé sito oznámení bude preverovať finančná polícia. Ak nadobudne presvedčenie, že rozdiel medzi hodnotou majetku a legálnymi príjmami je vyšší ako 150 000 eur (4,5 milióna Sk), dá podnet prokuratúre," priblížil.
Ak by sa prokurátor stotožnil s podnetom finančnej polície, vyzve, aby osoba zložila finančnú zábezpeku vo veľkosti predpokladaného majetku z nelegálnych príjmov. Osoba by potom bola povinná preukázať, že ho mohla získať z legálnych príjmov. Pokiaľ by osoba v lehote piatich rokov nedodala dôkazy, že má majetok z legálnych zdrojov, tento by prepadol v prospech štátu. Podľa Lipšica v jeho zákone nešlo o retroaktivitu, pretože legálnosť príjmu sa mala posudzovať vždy podľa zákonov platných v čase, keď bol majetok získaný.
Ako vláda plní sľub postihovať ľudí neschopných preukázať pôvod svojho bohatstva
Čo sľúbili: (Vláda SR) Vyvinie maximálne úsilie, aby nadobudol účinnosť zákon o preukazovaní pôvodu majetku a aby sa jeho mechanizmy čo najskôr začali v praxi uplatňovať.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Slovensko životne potrebuje právny mechanizmus, na základe ktorého bude možné v civilnom konaní siahnuť na majetok osobám neschopným preukázať pôvod svojho bohatstva.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia skôr negatívne. Komplikované dokazovanie by s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobilo, že by náklady na splnenie sľubu prevýšili jeho prínos. Dôležité je aktívne brániť kradnutiu, a to najmä zlepšením práce polície, súdov a výberu daní.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. V septembri 2008 Ústavný súd rozhodol, že zákon o preukazovaní pôvodu majetku, pôvodne navrhnutý premiérom Ficom, je v rozpore s ústavou. Ministerstvo spravodlivosti odvtedy pripravuje nový zákon.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.