Hotel Forum sprivatizovali za Dzurindovej vlády. Dnes za ním stojí firma s kontaktmi na Ficovu stranu.V konflikte medzi Ficom a Dzurindom morálny víťaz neexistuje, tvrdí Peter Schutz
BRATISLAVA. Obchod s podsvetím! S takouto bombastickou titulkou vyšiel včera denník Nový Čas. Narážal tým na privatizáciu hotela Forum za vlády Mikuláša Dzurindu, ktorého časť kedysi vlastnil zavraždený boss podsvetia Jozef Svoboda. V skutočnosti sa s jeho ľuďmi dohodol nový vlastník hotela - spoločnosť Diamond Hotels Slovakia, za ktorou dnes stojí finančná skupina J&T. A tá má bližšie k Ficovmu Smeru ako k Dzurindovej SDKÚ.
Predkupné právo
Štát chcel hotel predať už od roku 1992. Jeho časť však vlastnila aj Svobodova firma Casíno Forum. Hoci šlo len o 1,4-percentný podiel, disponovala predkupným právom na celú budovu. To znamená, že keď sa Dzurindova vláda v roku 2001 rozhodla hotel predať, musela sa najskôr vyrovnať so Svobodom.
Ten sa síce v tom istom roku z orgánov spoločnosti Casíno Forum stiahol, no na jej rozhodnutia mal naďalej vplyv. „To nám síce situáciu trošku komplikuje, ale nie takým spôsobom, ako si to predstavuje pán Svoboda," povedal vtedy vedúci Úradu vlády Tibor Tóth (SDKÚ). Svoboda sa nárokov na hotel nevzdal úplne - cez súd dosiahol predbežné opatrenie, ktoré zakázalo úradu nakladať s majetkom Forumu.
Vláda preto rozhodla, že hotel predá tomu, kto sa dohodne so Svobodom. V apríli 2003 ho za
425 miliónov korún kúpila spoločnosť Diamond Hotels Slovakia. Vo firme Casíno Forum bol už vtedy konateľom
Svobodov kamarát Jozef Surovčík, tiež spájaný s podsvetím. „Spoločnosť (Diamond Hotels Slovakia) prišla s najlepšou ponukou. Ako jediná vydokladovala, že sa dohodla s minoritným vlastníkom," povedal vtedajší šéf Úradu vlády Štefan Hudec (SDKÚ).
Premiér Fico tvrdí, že medzi predajom hotela a financovaním SDKÚ existuje priama súvislosť. Pol roka po privatizácii sa totiž stala jeho vlastníkom „schránková firma" Diamond Hotels UK. Tá sídli na rovnakej adrese ako spoločnosť Destor Investments, ktorú vlastní pokladník SDKÚ Igor Kucej. Obidve firmy majú rovnakého zakladateľa, správcu aj riaditeľa.
Z obchodnej štruktúry J&T Finance Group pritom vyplýva, že za firmami Diamond Hotels Slovakia a Diamond Hotels UK stojí táto finančná skupina.
Jeho výsosť, trojjediná nepoškvrnená nevinnosť, Mečiar-Slota-Fico, sa rozhodla riešiť financovanie SDKÚ v parlamente. Superlatívov na toto niet, slovenčina nemá slovnú zásobu.
Väzby na J&T
Hovorca J&T Maroš Sýkora tvrdí, že „J&T sa na procese kúpy hotela nepodieľala". Poradcom spoločnosti Diamond Hotels Slovakia však bola J&T Global.
V roku 2003 si navyše Diamond Hotels Slovakia zobrala od J&T banky úver 310 miliónov korún.
Desať miliónov si od banky v roku 2002 požičala aj strana Smer. J&T stojí aj za víťazom mýtneho tendra, minister financií Ján Počiatek (Smer) bol v lete 2008 na jej jachte v Monaku.
S predstaviteľom finančnej skupiny Igorom Rattajom má zasa nadštandardné vzťahy štátny tajomník ministerstva výstavby a bratislavský šéf Smeru Martin Glváč. Rattaj je zároveň bratrancom bývalého europoslanca za Smer Miloša Koterca. Po nástupe Roberta Kaliňáka zodpovedá za ekonomické riadenie ministerstva vnútra Róbert Hančák, ktorý pracoval desať rokov pre J&T Global.
Surovčík bol tri mesiace po predaji hotela Forum zavraždený pri Seneckých jazerách. V júni 2004 zavraždili pred stávkovou kanceláriou v Bratislave aj Svobodu. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka pripustil, že jeho vražda môže súvisieť s privatizáciou hotela. Bližšie to nekonkretizoval. Podľa informácií SME išlo pri vražde skôr o vybavovanie si účtov v podsvetí.
Portál tvnoviny.sk napísal, že Svoboda dlhoval Surovčíkovi, ktorý bol „bankárom" takáčovcov, desiatky miliónov korún. Preto z nich spravil tichých spoločníkov v kasíne hotela Fórum. Po tom, ako ho predal, mala ísť väčšina peňazí takáčovcom a Surovčíkovi. Svoboda si však väčšinu peňazí nechal, pričom takáčovcom vrátil len malú časť, s ktorou neboli spokojní. O pár dní neskôr ho niekto zastrelil.
Svoboda si rozumel s viacerými politikmi
Boss a bývalý zápasník mal kontakty v HZDS aj v Smere.
BRATISLAVA. „Manžel najviac zbohatol v období, keď bolo pri moci HZDS. Celkom dobre vychádzal s ľuďmi ako Ducký. Niekoľko rokov sa poznal aj s Rezešom, chodili spolu na dovolenky," povedala v decembri 2004 časopisu .týždeň Karin Svobodová, manželka zavraždeného bossa podsvetia.
S Jozefom Svobodom mali blízke vzťahy aj bývalí politici HZDS a privatizéri Vladimír Poór a Vlastimil Vicen. Exminister vnútra Ľudovít Hudek s ním dokonca sedel v orgánoch futbalového Slovana.
Po založení Smeru mal Svoboda blízko aj k politikom Ficovej strany. „Poznali sme sa, niekoľkokrát som ho stretol v Alžbetke (reštaurácia, ktorá patrila Svobodovi). A nehanbím sa za to," priznal v októbri 2005 bratislavský šéf Smeru, dnes štátny tajomník ministerstva výstavby Martin Glváč. To, že Svobodu poznala, priznala aj europoslankyňa Monika Flašíková Beňová.
Karin Svobodová tvrdí, že v noci zo 17. na 18. apríla 2004 sa s jej manželom stretol aj Robert Kaliňák - budúci minister vnútra. Smer vtedy v petržalskom Football Pube oslavoval zvolenie Ivana Gašparoviča za prezidenta. „Bolo to také tajné stretnutie, kde sa manželovi vtieral do pozornosti," povedala o Kaliňákovi. „Tak toto si nepamätám, tá noc bola veľmi hektická," reagoval pred piatimi rokmi zaskočený Kaliňák. „Ale dosť o tom pochybujem, nepoznal som Jozefa Svobodu," dodal po chvíľkovej odmlke.
So Svobodom sa poznal aj Ivan Gašparovič, ktorý tvrdí, že sa s ním stretol len ako s prezidentom Slovenského zväzu zápasníkov. V septembri 2006 na otázku aktualne.sk, či mu neprekáža, že futbal financujú aj ľudia spájaní s podsvetím, odpovedal: „Dobre, a čo teraz? Keď tam títo ľudia nebudú, nebude ani futbal."
Marek Vagovič

Beata
Balogová
