BRATISLAVA. Poslanci slovenskej opozície sa pridali k mimovládnym organizáciám a vyslali odkaz Pekingu. Na Nobelovu cenu za mier nominovali čínskeho aktivistu za ľudské práva a literárneho kritika Lioua Sia-paa.
Päťdesiatjeden poslancov, aktivisti, mimovládky, bývalí disidenti a signatári Charty 77 spolupracujú s českými kolegami, ktorých zastupuje aj Václav Havel. Chcú upozorniť na prípad spoluautora Charty 08 inšpirovanej československým disentom. Lioua Siao-poa čínske úrady na Vianoce odsúdili na 11-ročné väzenie za „podnecovanie k rozvracaniu štátnej moci".
Martin Bútora z Inštitútu pre verejné otázky upozorňuje, že kým v Čechách nomináciu podpísali poslanci a senátori z rôznych častí politického spektra vrátane ľavice, u nás sa k nej nepridal ani jeden koaličný poslanec.
„Nikto z koaličných poslancov to nepodpísal, aj na naliehanie zostali neaktívni," povedal poslanec László Nagy (Most-Híd), ktorý návrh prezentoval šéfom všetkých poslaneckých klubov. Niektorí poslanci podľa neho nemali záujem, iní sa chceli najprv poradiť v klube.
Naši politici v diktátorských krajinách o ľudských právach nehovoria, spravodajcovia vyslaných médií žiadne chyby na kráse nevidia a zaujíma to len pár ľudí.
Naši politici používajú Brusel ako figový list, kritizuje Miriam Zsilleová
„Nepovažujem to za sklamanie preto, že viem, že ktokoľvek by sa našiel, tak by mal z toho ,prúser' vo svojom poslaneckom klube. Kurz tejto vlády je bojazlivý a poklonkový ku krajinám ako Čína a Vietnam," komentoval nezáujem koalície jeden z koordinátorov akcie Milan Nič z Nadácie Pontis.
Členov vlády sa aktivisti s návrhom ani nesnažili osloviť.
Nomináciu čínskeho občana na Nobelovu cenu chceli v stredu popoludní ľudskoprávni aktivisti oznámiť aj čínskemu veľvyslanectvu v Bratislave. To však reagovalo podobne ako ambasáda v Prahe - aktivistov neprijalo a list pre veľvyslanca nakoniec skončil v poštovej schránke.
„Pre každú krajinu je cťou, ak sa jej občan stane nositeľom Nobelovej ceny. Predpokladám, že aj Čína, ak sa to stane, bude na to hrdá. Ak nie dnešní vládni predstavitelia, tak Číňania v budúcnosti," povedal ďalší spoluorganizátor Ondrej Dostál.
Čínske veľvyslanectvo na otázky o nominácii v stredu neodpovedalo ani denníku SME.
Premiéri Čínu radšej neprovokujú
Vláda uprednostňuje obchod. Na ľudské práva sa Pekingu nepýta.
BRATISLAVA. Vláda Roberta Fica (Smer) si s najľudnatejším štátom sveta rozumie najmä v obchodnej a hospodárskej oblasti. V roku 2007 navštívil Čínu Fico s delegáciou podnikateľov. Obchod mala podporiť aj minuloročná návšteva čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa v Bratislave, pri ktorej naša polícia zatýkala demonštrantov. Vlani na jeseň bol na utajenej návšteve Slovenska aj čínsky minister obrany. Ani pri jednej z týchto príležitosti sa premiér, prezident ani minister obrany nepýtali na ľudské práva.
Koalícia dôvodí udržaním vzťahov s Čínou aj pri nominácii na Nobelovu cenu. „Nenašla sa väčšinová vôľa. Naši disidenti, ktorí boli zatváraní, mučení aj zavraždení, čakali niektorí aj 40 rokov, aby sa im dostalo zadosťučinenia," zdôvodnil odmietnutie návrhu šéf klubu SNS Rafael Rafaj.
Predseda zahraničného výboru parlamentu Juraj Horváth (Smer) sa vraj nezapojil preto, že bol odcestovaný.
Na ľudské práva sa čínskych predstaviteľov na Slovensku nepýtal ako premiér ani Mikuláš Dzurinda (SDKÚ).
(mk)

Beata
Balogová
