BRATISLAVA. Nádej, že ešte v tomto volebnom období sa sprísnia tresty za týranie zvierat, zomiera posledná. Poslanci z SDKÚ sa opäť pokúsia presadiť návrh novely trestného zákona.
Prvý pokus, v decembri, im nevyšiel, hoci za to, aby návrh prešiel do druhého čítania, hlasovalo aj osem poslancov z SNS a Zdenka Kramplová z klubu HZDS. V kluboch Smeru a HZDS velila stranícka disciplína byť proti alebo sa zdržať.
„Bavili sme sa o tom v klube. Zatiaľ platí, že bude voľné hlasovanie," povedala včera Darina Gabániová zo Smeru. To však nemusí znamenať, že poslanci z tejto strany budú hlasovať inak.
„Trestné kódexy sú vážne zákony a aj keď chápem predkladateľov, my s najväčšou pravdepodobnosťou takýto návrh nepodporíme," povedala podpredsedníčka klubu Smeru Jana Laššáková.
Poslanci: Nevieme, uvidíme
Tatiana Rosová, Katarína Cibulková a Pavol Frešo z SDKÚ navrhli, aby za násilie na zvieratách a jeho propagáciu na internete hrozilo väzenie.
„Ja som nevidel nijaký koalično-opozičný spor. Zvieratá nie sú našimi voličmi. Ozaj nevidím dôvod, prečo sa neprejaviť v takej normálnej veci," povedal v decembri poslanec SNS Rafael Rafaj.
Jeho kolega Štefan Zelník sa vtedy hlasovania zdržal, teraz nevie, ako sa zachová. „Poradíme sa v klube." Tvrdí však, že „rozhodne treba zabrániť každému týraniu".
Čo urobí, nevie ani Katarína Tóthová z HZDS, ktorá o sebe hovorí: „Nesiem sa na vlne boja proti násiliu a jeho prezentácii."
Aj niektorí poslanci z HZDS v decembri povedali, že návrh je dobrý, ale nehlasovali zaň. Potom tvrdili, že neprešiel pripomienkovaním a nevidela ho ministerka spravodlivosti.
Návrh sa trocha zmenil
Aby sa parlament mohol zaoberať návrhom, ktorý kedysi neprešiel, musí uplynúť šesť mesiacov. Stačí ho však trocha zmeniť a môže sa dostať na rokovanie aj skôr.
Ten, ktorý je v programe tejto schôdze parlamentu, je iný tým, že hovorí, ktorých zvierat by sa týkal, a ktorých nie. Rosová povedala, že to bolo dôležité pre mnohých poslancov, ktorí pôvodný návrh nepodporili. „Pevne verím, že to môže zmeniť ich postoj."
Koaliční poslanci pripúšťajú, že opozičný návrh, ktorý nemá politický podtext, má väčšiu šancu, keď sa schyľuje k voľbám.
„Keď prejde do druhého čítania, tak prejde," hovorí Laššáková. Jeho definitívne schválenie však nepredpokladá.

Beata
Balogová
