Kauzu financovania SDKÚ sa strana snaží prebíjať podozreniami okolo tendra na elektronické mýto.
BRATISLAVA. Kto pochybnejšie narába s peniazmi a za kým sú „garážové" firmy či finančné skupiny? To je taktika SDKÚ a Smeru týchto dní.
História mýta
september 2007 - vyhlásili súťaž na prevádzkovateľa mýta; máj 2008 - vyradili troch zo štyroch uchádzačov - zostalo len najdrahšie konzorcium SkyToll, zložené z firiem SanToll a Ibertax; december 2008 - na tender sa začala pýtať Európska komisia; január 2008 - podpísali zmluvu s víťazom tendra; september 2009 - J&T oznámilo vstup do Ibertaxu, prepojenia sa objavili už skôr; január 2010 - spustenie mýta.
Zatiaľ čo Smer poukazuje na netransparentné financovanie SDKÚ spred desiatich rokov, Dzurindova strana pripomína otázky, ktoré sa vynorili okolo elektronického mýta pred rokom a pol, keď tender prebiehal. A Smer sa tejto agendy chytá.
Mikuláš Dzurinda už predvčerom upozornil na tridsaťročné konateľky „garážových" firiem, ktoré vraj stáli za hlavným akcionárom mýtneho systému. „Matky" spoločnosti Ibertax sídlili na Cypre.
„Keby mala firma sídlo vajcovú škrupinu, ja ju nemôžem vylúčiť, pokiaľ splnila pravidlá," obhajoval minister dopravy Ľubomír Vážny (Smer) tender, v ktorom vyhrala najdrahšia ponuka - oproti konkurencii vyššia o viac ako šesť miliárd korún.
Slečny od finančnej skupiny Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš mu trištvrte hodinu na to oponoval, že mohol zrušiť tender aj preto, že SkyToll ponúkal služby za výrazne vyššiu sumu, ako predpokladalo obstarávanie.
Jeho výsosť, trojjediná nepoškvrnená nevinnosť, Mečiar-Slota-Fico, sa rozhodla riešiť financovanie SDKÚ v parlamente. Superlatívov na toto niet, slovenčina nemá slovnú zásobu.
V konflikte medzi Ficom a Dzurindom morálny víťaz neexistuje, tvrdí Peter Schutz
„Ak by bola za uchádzačom jedna 13-ročná slečna, a nie štyri slečny, ak by mali konateľa 18-ročného, zákon mi neumožňuje ich vylúčiť," tvrdil Vážny. Z výpisu z obchodného registra takéto fakty podľa neho nevyplývali. „O slečnách tam nie je žiadna zmienka."
J&T: Len administrátorky SDKÚ naznačuje, že za mýtom stoja údajné zákazky pre finančnú skupinu J&T. Tá najprv odmietala, že by mala účastiny SanToll alebo v Ibertaxe. Neskôr povedala, že do Ibertaxu vstúpila, no má v ňom ani nie desaťpercentný podiel. Prihlásila sa však k štyrom „dievčatám", ktoré sú v orgánoch cyperských firiem Havond Limited a Narenamo Limited.
„Tieto spoločnosti sme nikdy nevlastnili ani sme ich neovládali," povedal hovorca J&T Maroš Sýkora. Priznal, že „tieto štyri dámy sú naše administrátorky", zamestnankyne J&T, ktoré sa podieľajú na zakladaní firiem určených klientom, no nemajú nad nimi kontrolu a nevlastnia v nich podiely.
Aj Smer sa snaží dávnym predajom hotela Forum naznačiť, že je SDKÚ prepojená s J&T. „Chceme sa dištancovať od týchto politických hier," oznámila J&T.
Pokladník SDKÚ Kucej má realitný hit od štátu
Budovu štátnych telekomunikácií najprv získala firma Project One so Sidóniou Bartovou a následne firma Igora Kuceja. Cenu všetky strany obchodu taja.
BRATISLAVA. Pokladník SDKÚ Igor Kucej tvrdí, že ako podnikateľ nikdy nezarobil peniaze na obchode so štátom.
Firma Apartments, v ktorej je Kucej spoločníkom spolu s príbuznou generálneho sekretára SDKÚ Štefana Hudeca, však dnes môže zarábať na budove, ktorá pôvodne patrila štátu.
Ide o lukratívnu budovu na Banskobystrickej ulici v centre Bratislavy v blízkosti prezidentského paláca.
Obchodné tajomstvo Choronológia prevodu
Budovu do roku 2004 vlastnili Slovenské telekomunikácie. Následne ju predali spoločnosti Project One, v ktorej figuruje Sidónia Bartová. Jej firma Soul prevzala po SDKÚ dlh. 2005 - vlastníkom budovy sa stáva firma Apartements. Spoločníkmi sú Igor Kucej a manželka Štefana Hudeca z SDKÚ.
Budova patrila do roku 2004 Slovenským telekomunikáciám (ST), podniku s účasťou štátu. Telekomunikácie budovu predali firme Project One za neznámu cenu. Nechcú ju zverejniť ani ST, ani Project One. V čase realizácie obchodu bola členkou dozornej rady ST za štát Eleonóra Valentová, manželka bývalého pokladníka SDKÚ Gabriela Palacku, a členkou dozornej rady Project One Sidónia Bartová, ktorá za SDKÚ pomocou svojej firmy Soul prevzala dlh za 22 miliónov korún. Náhoda? Obidve strany tvrdia, že áno.
Hovorca telekomunikácií Andrej Gargulák hovorí, že predaj zabezpečovala realitná kancelária. „Ponuka bola transparentne zverejnená v médiách aj na stránke spoločnosti. Na obhliadke objektu sa zúčastnilo 23 záujemcov. Budova bola predaná záujemcovi, ktorý dal najvyššiu ponuku."
Milan Kopernický, ktorý bol spoločníkom Project One a s Kucejom je aj spoločníkom v súčasnej firme Apartments, tvrdí, že budovu kúpili na základe ponuky realitnej kancelárie Tatra real. „Išlo o absolútne transparentný predaj."
Sumu ako súčasť obchodného tajomstva odmietol prezradiť. Podľa Garguláka je utajenie sumy aj súčasťou zmluvy.
Po Project One sa už o rok stala vlastníkom budovy firma Apartments. Má troch spoločníkov - Kopernického, Kuceja a Janu Hudecovú. Firma dnes ponúka apartmány v budove na prenájom. Je ich tam podľa listu vlastníctva štrnásť. V jednom z nich býva podľa obchodného registra aj Kucej.
Pokladník: Neklamal som Pokladník SDKÚ odmieta, že by nehovoril pravdu, keď tvrdil, že nezarobil na obchode so štátom. „Môžem hovoriť len za firmy, kde som spoločníkom alebo spolumajiteľom, nebol som pri žiadnom obchode so štátom," tvrdí Kucej.
„A keby som tam vtedy aj bol, treba sa spýtať odborníkov, aká bola cena, či to náhodou nie je tak, že štát na tomto obchode zarobil," dodáva. Aká bola vtedy cena, neodpovedal.
Pôvodná budova telekomunikácií už nestojí, zbúrali ju a postavili novú.
Project One od štátu získala aj štátny podnik Vojenské stavby. Obchod vtedy spadal pod ministerstvo hospodárstva, ktoré riadil predseda ANO Pavol Rusko. SDKÚ vtedy odmietla, že by mohla Ruska ovplyvniť.
Monika Tódová
Odpovede o účtoch uhýbajú
Budeme otvorení a odpovieme, sľubovala SDKÚ. V skutočnosti vysvetľuje len na oko.
BRATISLAVA. Svoje účty sme otvorili dokorán. Trpezlivo písomne odpovedáme na vaše otázky. Tak SDKÚ obhajuje svoje podozrivé finančné toky. V skutočnosti odpovede podstatné otázky nevysvetľuje. SME písomné odpovede na otázky o financovaní strany dostalo v utorok večer. Sú nekonkrétne.
Kto je za spoločnosťou Allied Wings, ktorá SDKÚ požičala milióny? Spýtala sa na to strana pána Palacku, ktorý pôžičku vybavoval? Vysvetlil to niekedy pán Palacka pánu Dzurindovi, ktorý je jeho priateľom? Odpoveď SDKÚ je stručná: „To sú otázky na pána Palacku."
Bola Sidónia Bartová niekedy zamestnankyňou SDKÚ? Strana neodpovedala. Otázky o financovaní nechala strana vypracovať svojmu pokladníkovi Igorovi Kucejovi, ktorý je vo funkcii od roku 2002 a bol priamym účastníkov prevodov.
Pokladník SDKÚ tiež odmieta prezradiť pôvod peňazí, z ktorých stranu financuje. Len všeobecne tvrdí, že ich riadne zarobil.
Pôvod peňazí, ktoré prišli do SDKÚ, tak zostáva nejasný. Strana ho už pravdepodobne ani nikdy objasniť nemieni.
Klesá aj opakovane deklarovaná ochota odpovedať na otázky. „Kolegovia mi hovoria, že nás chcete zahltiť, že ste rozbehli nejakú anketu v denníku SME, že nám posielate stovky otázok," tvrdil Mikuláš Dzurinda na tlačovej besede v utorok. V skutočnosti SME poslalo SDKÚ sedemnásť otázok od čitateľov.
„Nenechám všetku kapacitu zruinovať na otázky, o ktorých začínam pochybovať, či sú vedené v dobrej viere. Nenechám, aby ste zneužívali našu dobrú vôľu, chlapci majú aj inú prácu," ukončil tému Dzurinda.
Monika Tódová
Ako reagoval Igor Kucej
Prečo nechcete povedať mená vašich obchodných partnerov, ktorí chceli, aby ste mali firmu zaregistrovanú v Londýne? Prečo hovoríte, že ide o ľudí, ktorých mená poviete, ak budete v ohrození života? Sú to nebezpeční ľudia? Ako ste to mysleli?
„Nie som politikom a mená mojich obchodných partnerov nebudem zverejňovať, pretože vôbec nesúvisia mojou činnosťou v SDKÚ-DS. Ďakujem za porozumenie."
Pôžičku od Allied Wings vybavil Gabriel Palacka. Vysvetlil vedeniu strany kto za firmou stojí?
„To sú otázky pre pána Palacku."
Monika Tódová

Beata
Balogová
