BRATISLAVA.
"Ide o štandardný výkon služby, ktorý sa robí pri každom lete, ktorý sa obmieňa - či už ide o reálnu výbušninu, atrapu a ďalšie.
Vylúčili sme však, aby sa reálna vzorka vkladala do batožiny. Má to riziká, preto sme ju zastavili a hľadáme k nej alternatívu," zdôraznil minister na dnešnej tlačovej konferencii venovanej výsledkom dopravnej nehodovosti na slovenských cestách.
Kaliňák uviedol, že tlačová konferencia k tejto problematike pôvodne plánovaná na začiatok januára bola zrušená nie najmä z dôvodu udalosti na popradskom letisku. "Nemali sme úplne kompletné štatistiky a teraz sme boli kvalitnejšie pripravení," povedal šéf rezortu ministerstva vnútra.
Na strane druhej je presvedčený, že vtedy na pôvodne plánovanej konferencii by sa viac priestoru dostalo kauze na popradskom letisku a nie cestnému zákonu či bezpečnosti na cestách. "Dnes bolo k cestnému zákonu deväť otázok a len jedna k udalosti v Poprade," zdôraznil okrem iného minister.
Prípad by mala riešiť vojenská prokuratúra
Incident so zabudnutou výbušninou v batožine náhodného cestujúceho by mala prešetriť vojenská prokuratúra. Informoval o tom aktivista Ondrej Dostál, ktorý ešte začiatkom januára podal na prokuratúru trestné oznámenie. Podľa neho totiž pri policajnej akcii mohlo dôjsť k viacerým trestným činom. Prípad vyvolal pozornosť zahraničných médií, keďže nič netušiaceho muža v Írsku zatkli.
Prípadom sa má podľa Dostála zaoberať vojenská prokuratúra v Prešove. Aktivista si myslí, že na popradskom letisku, kde výbušninu zabudol policajt pri cvičení so psom, mohlo dôjsť k piatim trestným činom. Hraničná polícia napríklad mohla zneužiť svoje právomoci. "Žiadny zákon neoprávňuje políciu vkladať výbušniny do batožiny cestujúcich bez ich súhlasu a takýmto spôsobom uskutočňovať cvičenie," napísal v oznámení Dostál.
Žiada tiež prešetriť, prečo výbušnina unikla pozornosti policajtov a dostala sa na palubu lietadla do Írska. Polícia tak údajne mohla spôsobiť aj všeobecné ohrozenie či porušiť predpisy o nakladaní s kontrolovaným tovarom. "Právne predpisy neumožňujú vyvážať výbušniny do zahraničia bez povolenia," podotkol Dostál.
Pochybenie slovenských bezpečnostných síl vzbudilo pozornosť svetových médií. Postup polície kritizovali aj viacerí experti a analytici. Potrestaný zaň bude policajt, ktorý pochybil, odstúpil aj jeho nadriadený, riaditeľ hraničnej a cudzineckej polície Tibor Mako. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) zodpovednosť za incident úradu, ktorý spadá pod jeho ministerstvo, odmietol. Opozícia preto chcela Kaliňáka v parlamente odvolať z funkcie, na jeho zosadenie však nemala dostatok hlasov.
čtk