Pôvodný text tlačových agentúr sme o 22:17 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. „Ďakujem opozičným poslancom,“ toto slovné spojenie použil včera v parlamente premiér Robert Fico (Smer) pár dní po tom, čo SDKÚ označil za hrozbu pre demokratický systém na Slovensku.
Opozícii sa poďakoval za verejný prísľub, že bude hlasovať za zákon o preukazovaní pôvodu majetku aj za zmenu ústavy, ktorá mu bude predchádzať.
Premiér takýto ústretový nebýva. Keď SMK vlani podporila ako jediná z opozičných strán Lisabonskú zmluvu, neďakoval.
Rovnako neobvyklé ako pochvala súperom bolo aj to, že návrh zákona uviedol samotný premiér. Bežne to býva práca pre ministrov. Fico povedal, že návrh predkladajú v „naliehavom verejnom záujme“.
Opozícia zákon podporí
Podpredseda KDH Daniel Lipšic vysvetľoval, že jeho strana návrh podporí napriek tomu, že „naozaj pochybujem o poctivom úmysle vládnej koalície“.
Šéf klubu SDKÚ Stanislav Janiš hovoril, že Smer návrh predkladá štyri mesiace pred voľbami nie v snahe o poctivosť, ale preto, že dúfajú, že zákon neprejde. Aj jeho strana za zákon, ktorý je v podstate totožný s Ficovým zákonom z roku 2005, podporí.
Preukazovanie majetku podporilo v prvom kole 112 zo 123 prítomných poslancov. Proti bola iba väčšina HZDS a SNS. Na prijatie zákona stačí nadpolovičná väčšina prítomných poslancov, zmena ústavy však vyžaduje 90 hlasov. Toľko koalícia nemá, záverečné hlasovanie bude v marci.
HZDS by chcelo zmeny
Ak by bol zákon o preukazovaní pôvodu majetku v druhom čítaní pozmenený tak, že by už nepôsobil retroaktívne a dôkazné bremeno by nebolo na odporcovi, ale na štátnych orgánoch, bol by voči občanom spravodlivejší. "Viac by mi to pasovalo," reagoval nezávislý poslanec Milan Urbáni na otázku, či by v druhom čítaní podporil zodpovedajúce pozmeňujúce návrhy.
"Teraz som hlasoval za, aj keď mám výhrady, nemyslím si, že je to dokonalý zákon, ale v druhom čítaní je priestor na to, aby sa vychytali veci, ktoré by mohli byť v rozpore s ústavou," vysvetlil poslanec, ktorý pri dnešnom hlasovaní posunutie návrhu zákona do druhého čítania podporil.
Takéto pripomienky by podporil aj Miroslav Jureňa (ĽS-HZDS), ktorý ich považuje za "krok správnym smerom", trvá však na tom, že zákon ako celok je napísaný zle. "My takéto pripomienky nepripravujeme," odpovedal na otázku TASR, či jeho strana pripravuje pozmeňujúce návrhy, ktoré by zrušili napríklad retroaktivitu zákona.

Beata
Balogová
