SME

Súkromné vysoké školstvo sa za Mikolaja nerozrastá

Vznik dvoch nových súkromných škôl je neistý. Nemajú súhlas vlády.

Štátnym školám veľká konkurencia nerastie.Štátnym školám veľká konkurencia nerastie. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ TASR)

Ministerstvo školstva v tomto volebnom období nové súkromné vysoké školy nepodporuje. Ani jednu z troch žiadostí o súhlas so vznikom súkromnej školy nepredložil minister Ján Mikolaj vláde.

BRATISLAVA. Projekty úzko špecifikovaných súkromných vysokých škôl, ktoré by chceli konkurovať katedrám či ústavom na verejných vysokých školách, v posledných rokoch nie sú úspešné.

Okrem obrazu, ktorý sa vytvoril v spoločnosti, že súkromné školy slúžia na kupovanie si diplomov, bojujú riaditelia nových projektov s ministerstvom školstva o súhlas vlády na ich pôsobenie.

Aj keď Akreditačná komisia ako poradný orgán vlády odporučí vznik školy schváliť, minister školstva Ján Mikolaj zo SNS žiadosť ani nepredloží vláde na posúdenie.

Pred tromi rokmi Mikolaj zabrzdil projekt Akadémie médií, teraz zdržuje Hudobnú a umeleckú akadémiu v Banskej Štiavnici.

Do polovice februára by mal predložiť vláde návrh na schválenie Unicentra - Medzinárodnej vysokej školy so sídlom v Bratislave.

Štiavnici školu sľúbili

Nové projekty súkromných škôl

Komisia odobrila vznik:

  • Akadémie médií
  • Hudobnej a umeleckej akadémie Jána Albrechta
  • Unicentra - medzinárodnej vysokej školy

Komisia nesúhlasila so vznikom:

  • Európskej vysokej školy manažmentu v Bratislave
  • Severoslovenskej vysokej školy so sídlom v Čadci

Navrhovateľ stiahol:

  • Projekt Vysokej školy turistického a hotelového manažmentu v Nitre

Odborné zabezpečenie Hudobnej a umeleckej akadémie preverila komisia ešte minulý rok a súhlasila s jej vznikom. Povolila jej dennú aj externú formu bakalárskeho štúdia v študijných programoch hudobná teória a interpretácia a hudobná teória a tvorba. Mesto Banská Štiavnica škole prenajalo secesnú vilu. Umiestniť do Štiavnice vysokú školu sa zaviazala aj vláda.

Aj keď vysokoškolský zákon hovorí, že „vláda rozhodne o žiadosti do deviatich mesiacov od jej doručenia na ministerstvo", od podania žiadosti akadémie o súhlas pôsobiť ako súkromná škola prešlo od 1. decembra 2008 už 14 mesiacov.

„Celá záležitosť sa nám javí ako vedomé poškodzovanie našej inštitúcie a brzdenie vybavenia našej žiadosti v náš prospech. Chceme pôsobiť ako súkromná vysoká škola, ktorá so svojimi študijnými programami je jediná svojho druhu na Slovensku," povedala profesorka Zuzana Martináková z akadémie (je len menovkyňou predsedníčky SF ­ pozn. red).

Nepozdáva sa jej, že Mikolaj už druhýkrát našiel nedostatky, ktoré ani nepomenoval. „Ministerstvo požiadalo Akreditačnú komisiu o vyjadrenie sa k podstatným skutočnostiam majúcim vplyv na činnosť potenciálnych budúcich vysokých škôl, najmä týkajúcich sa personálnych otázok a etických otázok vo vzťahu k ich vzniku," povedala hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková.

Unicentrum verí v súhlas

O Unicentre by mala vláda rozhodnúť do polovice februára, potvrdil hovorca výhľadovej školy Ľubomír Harach.
Bývalý minister školstva a hospodárstva za SDKÚ povedal, že prieťahy v ich prípade nepocítil. „Zatiaľ nám beží zákonná lehota, ktorá sa skončí vo februári, dokedy by vláda mala rozhodnúť v náš prospech alebo neprospech. Projekt prešiel prísnou akreditáciou, preto nevidím dôvod ho zamietnuť."

Predseda Akreditačnej komisie Ľubor Fišera povedal, že komisia odporučila udeliť štátny súhlas pre fakultu cestovného ruchu.

Ak vláda súkromnú školu povolí, v Piešťanoch budú môcť v študijnom odbore kúpeľníctvo a hotelierstvo udeľovať bakalárske tituly. Vzdelávanie chcú postaviť na medzinárodnej spolupráci. Podpísali zmluvy so zahraničnými školami o výmene študentov aj o možnosti získať titul na partnerskej škole. V súčasnosti pôsobí na Slovensku desať súkromných vysokých škôl.

Akadémiu médií drží minister v neistote

Projekt novinárskej školy, kde by vyučovali ľudia z praxe, Akreditačná komisia odobrila v roku 2007. Vláda doteraz nerozhodla, či školu povolí, alebo nie. Žiadosť o súhlas stále leží na ministerstve.


BRATISLAVA. V roku 2007 získala Akadémia médií, ktorá vznikla pri Slovenskom syndikáte novinárov, odporúčanie Akreditačnej komisie, že sa môže stať súkromnou vysokou školou.

„Vnímali sme, že kolegovia v redakciách nie sú spokojní s úrovňou absolventov. Koncipovali sme štúdium trochu inak, ako je organizované na jestvujúcich školách," hovorí predsedníčka syndikátu Zuzana Krútka. „Našou devízou mal byť malý počet študentov a značný počet renomovaných odborníkov z praxe medzi pedagógmi."

Blokádu začal až minister

Postup ministerstva školstva bol štandardný až do chvíle, kým sa materiál nedostal na stôl ministra Jána Mikolaja.

„Na komunikáciu zo strany úradníkov ministerstva sa sťažovať nemôžeme," hovorí Krútka. „Problém nastal až vo chvíli, keď mal minister predložiť našu žiadosť aj s kompletnou dokumentáciou vrátane získanej a platnej akreditácie na rokovanie vlády." Mikolaj mal zo zákona do šiestich mesiacov od podania predložiť žiadosť vláde aj v prípade, že sám navrhne, aby vznik novej školy neschválila. Dodnes tak neurobil.

Predseda Akreditačnej komisie Ľubor Fišera povedal, že pre nich sa kauza Akadémia médií uzavrela vo chvíli, keď odporučili jej vznik. Odvtedy o škole a jej prípadných nedostatkoch s ministerstvom nekomunikovali.

Mikolaj: Nesplnili výhrady

Ministerstvu sa napríklad nepozdával názov školy. Žiadalo ho zmeniť s odôvodnením, aby bol v súlade s pripravovanou novelou vysokoškolského zákona.

Analytička Renáta Králiková z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť povedala, že takéto konanie je v rozpore s vysokoškolským zákonom.„Malo sa postupovať v súlade s platným zákonom a nie s návrhom novely," vysvetlila.

Ministerstvo sa ohradilo aj proti garantke štúdia, profesorke politológie, lebo tento odbor podľa neho nie je príbuzný s masmediálnymi štúdiami. V akreditačnom spise je však ako garant štúdia spomínaný docent Jozef Vatrál. Ministerstvo svoje tvrdenie nevysvetlilo.

„Predložený projekt nedával postačujúce garancie na plánované poskytovanie vysokoškolského vzdelávania - bolo postavené na nedostatočnom počte vysokoškolských učiteľov," dôvodil všeobecne v lete Mikolaj.

Ján Glovičko
Školy sú potrebné

Vznik súkromných škôl možno lobingom brzdia ľudia z verejných vysokých škôl, hovorí analytik Miroslav Řádek z Európskeho partnerstva pre verejné stratégie.

Ako hodnotíte stav, že od roku 2006 nevznikla žiadna súkromná vysoká škola?

„Máme systém vysokého školstva verejnoprávneho charakteru, čo znamená, že kvantitatívne prevažujú verejnoprávne vysoké školy. V posledných mesiacoch sa jasne ukazuje, že nie sú dobre riadené. Systém by bol kvalitatívne lepší, ak by v ňom bolo viac privátnych škôl."

Chýbajú nám školy, ktoré by boli skutočnou konkurenciou pre menšie súčasti veľkých univerzít?

„Každý nový konkurenčný prvok posúva systém k lepšiemu fungovaniu. Čím širšiu ponuku budú mať záujemcovia o štúdium, o to viac úsilia budú musieť univerzity vyvinúť, aby potenciálnych študentov získali."

Čím si vysvetľujete postup ministerstva školstva voči súkromným školám?

„Keď na trh vstupuje nový subjekt, môže vznikať nervozita z novej konkurencie. Je normálne, že ostatné školy sa bránia tomu, aby vznikali nové pracoviská, ktoré im môžu odoberať budúcich študentov. Nie je žiadnym tajomstvom, že naša domáca akademická obec je skupinou ľudí, ktorí sa dlhodobo poznajú. Takýto stav môže byť teoreticky dôsledkom normálneho lobingu."

Minister opakovane vrátil materiály Akreditačnej komisii pre nedostatky. Nediskredituje tak prácu poradného orgánu vlády?

„Minister školstva má isto na takýto postup nárok. Ak nie je spokojný s prácou komisie, môže žiadať dopracovanie materiálov. Určite je však zvláštne, ak musí komisiu žiadať pre nedostatky o materiály niekoľkokrát."

Ján Glovičko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 652
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 177
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 038
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 914
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 384
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 201
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu