BRATISLAVA. Levočské vrchy, ktoré poskytujú vynikajúce podmienky na turistiku, cyklistiku či bežkovanie, sú pre verejnosť stále nedostupné. O zrušení vojenského obvodu Javorina, ktorý zaberá takmer celé pohorie, rozhodla vláda ešte v roku 2002. Areál je však stále strážený a bez povolenia sa doň nedostanú ani tisícky majiteľov parciel, ktoré im štát postupne vracia.
Hoci prevažná časť armády areál opustila už koncom roka 2005, vojenský režim v ňom dosiaľ zrušený nebol. Ministerstvo obrany nemohlo zrušenie dokončiť, kým nerozhodne Ústavný súd. Parlament totiž na sklonku minulého volebného obdobia schválil novelu zákona o obecnom zriadení, ktorá mala na časti uvoľneného územia obnoviť vysťahovanú obec Ľubické kúpele. Generálny prokurátor i časť poslancov takýto spôsob zriadenia obce napadli v roku 2006 ako protiústavný.
Súd im vlani v septembri dal za pravdu a Ľubické kúpele tak nevzniknú. Územie bude rozdelené do katastrov tých z 24 obcí, ktoré neboli v 50. rokoch pri vzniku vojenského obvodu zrušené.
Parlament nepomohol
Hoci je spor vyriešený, rušenie vojenského obvodu zatiaľ nepokračuje. Ministerstvo obrany si chce počkať na novelu zákona, v ktorej už poslanci nález súdu zohľadnia. „Predpoklad účinnosti novely je 1. apríl. Ministerstvo má podľa uznesenia vlády predložiť návrh na zrušenie vojenského obvodu Javorina do troch mesiacov od nadobudnutia účinnosti tejto novely," vysvetľuje hovorca ministerstva Vladimír Gemela.
Poslankyňa KDH Monika Gibalová však upozorňuje, že ak začne ministerstvo konať až v apríli, nestihne obvod zrušiť do volieb. „Po zložení novej vlády budú iné priority a bude sa to opäť naťahovať," vraví. Doplatia na to podľa nej najmä bežní ľudia. „Nemôžu sa bez povolenky dostať k svojim pozemkom, hoci niektorí už majú listy vlastníctva," vraví. Parlamentu preto navrhovala, aby vládu zaviazal vojenský obvod urýchlene zrušiť. Koaličná väčšina však jej návrh odmietla.
Gibalová naznačuje, že za rozhodnutím poslancov nemusí byť verejný záujem. „Je tam lukratívny poľovnícky revír, sú tam zaujímavé pasienky aj možnosti ťažby dreva," hovorí. „Dôkazy nemám," priznáva.
Neobjavený raj
Urýchlenie zrušenia vojenského obvodu by privítali najmä miestni. „Štát vynakladá zbytočné prostriedky na ochranu niečoho, čo už nefunguje a nie je jeho," vraví šéf urbárnikov z neďalekej obce Jakubany, ktorí sa so štátom o pozemky súdia už od roku 1996.
Ročné náklady štátu na stráženie areálu sú viac ako milión eur.
Sklamaní sú aj turisti. „My sme ministerstvo už dvakrát žiadali o súhlas na vyznačenie turistických chodníkov a cyklochodníkov. Zastavili nám to, kým nebude obvod zrušený," hovorí Ernest Rusnák z klubu slovenských turistov Javorinka.
V horách po vojakoch ostalo množstvo asfaltových ciest vhodných na cyklotrasy, vrchy poskytujú výborné podmienky na turistiku.
Obvod je zaujímavý aj pre stovky obyvateľov štyroch vysťahovaných obcí, ktoré pohltil. Na ich pozostatkoch vybudovali kaplnky a kríže, pripomínajúce miesta odpočinku ich predkov, pri ktorých sa každoročne stretávajú.
„Je to oblasť, ktorá bola uzavretá 58 rokov. Príroda je tam veľmi zachovaná," vraví Rusnák. Problémom však môže byť nevybuchnutá munícia. Armáda dosiaľ od munície vyčistila len asi pätinu územia obvodu.

Beata
Balogová
