Štyri mesiace pred voľbami začali koaličné strany súperiť o sociálnu agendu. Kým Smer hovorí, že škrtí výdavky, HZDS chce na vlastnú päsť rozdávať.
BRATISLAVA. Smer sa štyri mesiace pred voľbami ocitol pred ťažkou voľbou. HZDS vo štvrtok v rozpore s tým, na čom sa dohodla vláda, ohlásilo, že navrhne zmiernenie podmienok nároku na dávku v nezamestnanosti.
Podporu by mali získať aj ľudia, ktorí boli zamestnaní iba dva z troch posledných rokov. Dnes musia mať tri roky poistenia.
„Toto opatrenie je účinné, konkrétne a čitateľné. Týka sa desaťtisícov ľudí, ktorí by inak padli do sociálnej siete,“ povedal poslanec Jozef Halecký z HZDS.
Predstaviteľov Smeru jeho návrh zaskočil. Ministerka práce Viera Tomanová napriek tomu tvrdí, že ho podporuje. Na otázku SME, prečo ho teda nepredložila ona alebo poslanci zo Smeru, však odpovedala takto: „Vláda zvažuje možnosť efektívnejšieho využitia peňazí.“
Rozpočet na to nemá Podpora nezamestnaným podpora je pre ľudí, ktorí si aspoň tri roky platili odvody, kým ich neprepustili; pol roka môžu dostávať polovicu svojej priemernej mzdy; prírastok ľudí na podpore by znamenal zvýšenie výdavkov, vláda ponúka dočasnú prácu v obecných službách, odvody by si platili sami.
Rozšírenie okruhu ľudí, ktorí majú nárok na podporu, by tento rok vyšlo zhruba na 40 miliónov eur (1,2 miliardy korún). „Je to mimo štátneho rozpočtu,“ priznala Tomanová. Poslancov Vladimíra Mečiara to netrápi. Otvorene hovoria, že v prípade potreby sa spoja s opozíciou. Halecký už začal zbierať podpisy nezávislých poslancov.
„Pozmeňujúci návrh podáme aj v prípade, že by to Smer a SNS nechceli podporiť.“
Hlasy HZDS, nezávislých a opozície by s prehľadom stačili. Smer sa však pravdepodobne pridá. Zo zmeny zákona by totiž tento rok mohol profitovať veľký počet voličov – až 50-tisíc ľudí spolu s ich rodinami.
Jana Vaľová zo Smeru povedala, že sa o návrhu dozvedela až včera ráno. „Sme pred voľbami a každá politická strana sa snaží prezentovať aj na úkor dohôd či racionálneho zdôvodnenia v rozpočte.“ Na otázku, či Smer návrh podporí, odpovedať nevedela.
Vláda chce radšej práce Len pred tromi dňami ministerka v parlamente predstavila návrh novely zákona o službách zamestnanosti, ktorým reaguje na zvyšujúcu sa nezamestnanosť.
V pôvodnom návrhu stálo, aby sa podpora predĺžila zo šesť na osem mesiacov a aby na ňu stačilo odpracovať dva z troch rokov. Ministerka by tak splnila svoje staršie sľuby. Premiér Robert Fico však rozhodol, že je efektívnejšie podporovať tvorbu pracovných miest.
Zmena pravidiel podpory z návrhu vypadla, a tak sa zúžil na aktívne opatrenia – verejnoprospešné práce v obciach dotované štátom. V tomto roku by na deväťtisíc dočasných pracovných miest malo ísť 30 miliónov eur.
Opozícia má ďalší návrh Ministerka vo štvrtok zopakovala, že Európska komisia už neodporúča prijímať ďalšie protikrízové opatrenia. „A už vôbec (finančne) nepodporí pasívne opatrenia. Museli by sme ich financovať zo štátneho rozpočtu.“
Opozícia túto tému živí už vyše roka. Za ten čas postupne pribudlo vyše 100-tisíc nezamestnaných. Predseda klubu KDH Pavol Hrušovský však nepovedal, či Haleckého návrh podporia. Majú totiž vlastný, ktorý by bol už siedmy, odkedy vypukla kríza.

Beata
Balogová
