Čitatelia SME sa pýtajú, SDKÚ odpovedá

Cez víkend kládli čitatelia SME mailom otázky vedeniu SDKÚ. Tie, ktoré sa týkali kauzy financovania sme publikovali na stránke citatelia.sme.sk. Výber z otázok sme v pondelok zaslali SDKÚ, strana vo štvrtok odpovedala.

(Zdroj: SME/VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Cez víkend kládli čitatelia SME mailom otázky vedeniu SDKÚ. Tie, ktoré sa týkali kauzy financovania sme publikovali na stránke citatelia.sme.sk. Výber z otázok sme v pondelok zaslali SDKÚ, strana vo štvrtok odpovedala.

Prečo si SDKÚ nevzala a dodnes neberie úvery od komerčných bánk, ale rieši svoje financovanie takým zvláštnym spôsobom?

SDKÚ-DS mala úver z banky v roku 2006 a bude mať aj v roku 2010. V roku 2000 bol problém pre politickú stranu, navyše novovznikajúcu a bez príspevku zo štátneho rozpočtu dostať úver v banke. Pripomíname, že úver od spoločnosti Allied Wings sme riadne splatili aj s úrokom vo výške 7 %.

Ste ochotní pripustiť, že nie všetky kroky a postupy strany v otázke financovania SDKU boli úplne v poriadku a v súlade so zásadami slušných a korektných ľudí?

Priznávame, že sú niekedy ťažko vysvetliteľné, ale neporušili ani zákon, ani zásady slušných a korektných ľudí.

Akú úlohu v procese pôžičiek, ich získavaní a následnom navracaní mal pán Mikloš? On o tom nič nevedel?

Pán Mikloš v tomto nemal vôbec žiadnu úlohu. Navyše v roku 2000 ešte ani nebol členom SDKÚ-DS.

Čím ručí SDKU v súčasnosti za pôžičky, ktoré má?

SDKÚ-DS ručí za pôžičky svojim majetkom.

Dáte si po tejto afére urobiť ako prvá slovenská politická strana forézny audit, ktorého výsledky by boli zverejnené ešte pred voľbami do Národnej rady SR?

SDKÚ-DS v roku 2005 zaviedla do systému svojho financovania viaceré inštitúty, ktoré zvýšili transparentnosť financovania nad rámec zákona ako sú: online zverejňovanie darcov na internete, ďalej dary sa môžu dávať len na základe notársky overených zmluv a nie v hotovosti, ale len prevodom cez bankový účet. Budeme zvažovať aj ďalšie kroky, ako stransparentniť naše financovanie.

Kto konkrétne z najvyššieho vedenia SDKU vedel o celom financovaní strany?

O financovaní má najviac informácií hlavný pokladník strany, ďalej rozpočtový výbor. Prezídium SDKÚ-DS býva informované o výročných finančných správach politickej strany.

Kto je vlastníkom súčasného ("nového") loga SDKÚ?

Vlastníkom súčasného loga je SDKÚ-DS.

Koľko korún celkovo na úrokoch strana SDKU pánovi Kucejovi (respektíve jeho firme Involve) zaplatila?

V prípade firmy pána Kuceja boli úroky 0 %.

Nevadí Vám, že pokladník strany zarába na strane?

Ako vyplýva z predchádzajúcej otázky, pán Kucej na strane nezarába.

Všetky strany sú viac, či menej financované netransparentne? Nedá sa to bez toho? Ak nie, v čom je problém?

Všetky politické strany, rovnako ako aj politická kultúra na Slovensku prechádzajú určitým vývojom. Čo sa týka SDKÚ-DS tá svoje financovanie stále sprísňuje, najmä po roku 2005, dnes máme viaceré pravidlá financovania nad rámec zákona.

Ste ochotný zverejniť naozaj podrobné finančné správy nad rámec zákona aspoň od roku 2002 a zapojiť sa do projektu politikaopen.sk?

Budeme zvažovať ďalšie kroky ako zvýšiť transparentnosť financovania strany.

Bude SDKÚ-DS iniciovať stretnutie s pani Zuzanou Wienk, aby akékoľvek pochybnosti vyvrátila aj Aliancii Fair Play?

Podobná odpoveď ako na predchádzajúcu otázku, budeme zvažovať ďalšie kroky ako zvýšiť transparentnosť financovania strany.

Pán Kucej povedal, že garážovú firmu v Anglicku potrebovali, aby obchodní partneri nelietali z peniazmi na Slovensko. Možno tomu rozumieť tak, že vaši obchodný partneri nemajú legálny účet v banke a nie sú tak schopní urobiť legálny bankový prevod?

Nie, podľa vysvetlenia pána Kuceja, má tam firmu kvôli technickým dôvodom, aby obchodní partneri, ktorí chcú obchodovať mimo územia SR mali túto možnosť. Pán Kucej dôrazne odmieta, že by to malo niečo spoločné s aktivitami, ktoré popisujete.

Ak konštatujete, že ste ako strana urobili chybu, dokážete sa za ňu svojim voličom ospravedlniť? Aké kroky podniknete k odstráneniu tejto chyby a kedy?

Už pred týždňom sme na tlačovej konferencii povedali, že nedokážeme novinárom zodpovedať všetky otázky, ktoré nám kladú v súvislosti s našimi záväzkami, ktoré vznikli v období, keď sa pripravoval ustanovujúci Kongres SDKÚ, teda v lete roku 2000. Mrzí nás to, aj keď sme sa vždy správali v súlade so zákonom. Zásadné kroky k stransparentneniu financovania sme podnikli už v roku 2005, a budeme zvažovať aj ďalšie kroky.

Igor Kucej podľa vašich vyjadrení prostredníctvom svojich firiem v prípade potreby požičiava SDKU sumy rádovo v desiatkach miliónov korún. Vie Igor Kucej zdokladovať legálnosť nadobudnutia majetku ktorým disponuje?

Áno, pán Kucej vie všetko zdokladovať.

sdku vedenie

FOTO - SITA

Prečo ste kauzu financovania strany nedali do poriadku v roku 2004?

Dali sme to do poriadku a ako sme odpovedali aj na viaceré predchádzajúce otázky prijali sme viaceré opatrenia. Robert Fico vytiahol veci staré 10 rokov.

Ako máme veriť vedeniu SDKÚ, že hovorí pravdu, keď dnes vravia niečo iné ako v roku 2004?

Dôkazy:

26.1.2010

"... (Dzurinda) upozornil (...), že on osobne sa o financovanie nikdy nezaujímal. "Zodpovedám za stranu, ale nikdy som nič ekonomicky neriešil ," uistil...." TV Noviny 26. 1. 2010

Ale v apríli (či marci) roku 2004 Dzurinda povedal, že on osobne preveril financovanie strany v súvislosti s podozreniami okolo fiktívnych darcov.

"Denník SME vypátral aj ďalšieho fiktívneho darcu, ale ten si zatiaľ želá zostať v anonymite. Z doterajších zistení vyplýva, že strana rozpísala na fiktívnych darcov minimálne 590-tisíc korún. Premiér a predseda strany Mikuláš Dzurinda to pred dvoma dňami rozhodne odmietol. "To, čo sme uverejnili, je pravda," povedal s tým, že financovanie strany osobne preveril."

Jedno aj druhé spolu zjavne nemôže byť pravda. Ktoré z tých dvoch tvrdení je teda pravdivé?

Predseda SDKÚ-DS financovanie strany nerieši. Na to sú hlavný pokladník a rozpočtový výbor. To, že sa v roku 2004 zaujímal o jeden konkrétny prípad, ktorý bol navyše široko medializovaný, je logické a nie je to v rozpore s tým, že z titulu svojej funkcie financovanie strany ako také nerieši.

Ako vnímajú Lucia Žitňanská a Iveta Radičová fakt, že sú dnes brané na spoluzodpovednosť za kauzu, pri ktorej vôbec neboli? (Eugen Jurzyca odpovedal na tlačovej besede)

Nemyslíme, že sú brané na zodpovednosť, vôbec nemajú byť prečo zodpovedné za 10 rokov starú vec, je to absolútny nezmysel.

Ako SDKÚ-DS zabráni tomu, aby premiér Fico nepoužíval ako univerzálnu odpoveď na čokoľvek práve rozoberaný škandál v SDKÚ-DS?

SDKÚ-DS nenaskočí na Ficovu hru a urobí všetko preto, aby volebná kampaň bola o ľuďoch, aby bola súťažou programov a alternatív a nie o špinavých hrách, ktorými chce niekto zakryť absenciu vlastného programu. 4 roky vládne Robert Fico, on bude skladať pred voľbami odpočet, nie SDKÚ-DS.

Aké skutkové podstaty budú uvedené v trestnom oznámení na predsedu vlády Fica?

Trestné oznámenie je v rukách právnikov, ktorí ho pripravujú.

Sú najvyšší predstavitelia SDKÚ aj teraz v kontakte s Gabrielom Palackom?

Pán Gabriel Palacka nie je už 2 roky členom SDKÚ-DS.

Je Gabriel Palacka členom SDKÚ?

Nie, nie je členom SDKÚ-DS.

Aká bola jeho úloha vo finančných transakciách súvisiacich so zakladaním strany a vybavovaním finančných operácií?

Gabriel Palacka vybavoval úver v roku 2000 od spoločnosti Allied Wings.

Otázky pre Mikuláša Dzurindu:

Viete, kto rokoval za Allied Wings s Gabrielom Palackom o pôžičke pre SDKU?

Nie, neviem.

Ak nie, požiadate svojho kamaráta Gabriela Palacku, aby vám pomohol vyvrátiť podozrenia, že SDKU prala špinavé peniaze a zverejnil, kto stoji za Allied Wings alebo aspoň s kým on z tejto firmy rokoval?

Pokúšali sme sa túto informáciu získať , ale stanovisko pána Gabriela Palacku bolo také, že dohoda o úvere spred 10 rokov je dôverná a on ju nemôže zverejniť bez súhlasu druhej strany.

Pán Dzurinda, keď sa Vás novinár spýta, či neuvažujete, že post predsedu, ponúknete niekomu inému, Vaša odpoveď býva, že vraj cítite zodpovednosť, preto o tom neuvažujete. Moja otázka preto znie: Chcem sa spýtať, čo by bolo nezodpovedné na odstúpení.

Rozhodol som sa nekandidovať do NR SR v parlamentných voľbách v roku 2010, pretože chce, aby kampaň bola o odpočte vlády a súboji programov a nie o prostriedkoch Roberta Fica na odpútanie pozornosti.

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať predsedu strany, prečo nezastáva pani Radičová funkciu volebného lídra strany, keď pred polrokom avizoval, že chce využiť percentá, ktoré pani Radičová získala vo voľbách na prezidenta.

O novom lídrovi SDKÚ-DS do parlamentných volieb bude rozhodnuté v primárnych voľbách.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 7. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 8. Inteligencia vo všetkom
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 1. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 2. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 3. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 6. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 7. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 8. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 9. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 10. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 9 349
 2. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 8 447
 3. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 7 603
 4. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 387
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 001
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 551
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 4 834
 8. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 092
 9. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 2 592
 10. 5 krokov k vlastnému bývaniu 2 553

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Golfoval viac, tweetoval najviac (píše Ben Cunningham)

Trump má po 100 dňoch vlády 44-percentnú popularitu. Sad!

KOMENTÁRE

Z celého sveta: Ako sa karikaturisti smiali z Donalda Trumpa

Karikatúry Trumpa z celého sveta.

PLUS

Najmladší pivovar na Slovensku má rozlohu dvojizbového bytu

Najmenší, ale najdlhšie budovaný.

Neprehliadnite tiež

V niekoľkých okresoch stále platí výstraha pred povodňou

V okresoch Komárno, Galanta, Šaľa, Tvrdošín a Liptovský Mikuláš stále platí výstraha prvého stupňa pred povodňou.

Komisárke pre ľudí so zdravotným postihnutím prišli vlani stovky podaní

Zuzana Stavrovská navrhuje zlepšenia pre viacero oblastí.

Štátny tajomník: Bezpečnostná stratégia je dobrá, treba ju však aktualizovať

Lukáš Parízek dúfa, že nová stratégia sa nestane predmetom sporu.

Sme rodina navrhuje pre dlžníkov exekučnú amnestiu

Opustenie úrokov a zastavenie exekúcie navrhuje Sme rodina pre občanov, ktorí splatia svoj dlh.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop