BRATISLAVA. Pezinčania nesúhlasiaci s prevádzkou skládky odpadov neďaleko ich centra požiadali tento týždeň Ústavný súd, aby ich pribral do konania. Súd im totiž doteraz nesprístupnil rozhodnutie, na základe ktorého podnikateľ Ján Man mladší už tri mesiace skládku zaváža. Hoci toto rozhodnutie znamenalo opätovné zavážanie skládky, súd ho Pezinčanom odmietol poskytnúť. Dôvodil práve tým, že Pezinčania nie sú účastníkmi konania. Či súd obyvateľov Pezinka do konania priberie, bude podľa Ľubice Mackovičovej zo súdu záležať na „úvahe senátu“. Žiadosť dostali vo štvrtok.
Ústavný súd rozhoduje o sťažnosti Mana, ktorému prekáža rozhodnutie Najvyššieho súdu. Ten dal ešte v máji za pravdu Pezinčanom a povolenie na skládku zrušil. Ústavný súd o Manovej sťažnosti zatiaľ nerozhodol, ale pozastavil účinnosť rozhodnutia Najvyššieho súdu.
Ako rozhodovali
2002 – Pezinok zakazuje skládku v územnom pláne mesta
máj 2007 – Krajský stavebný úrad vydal územné rozhodnutie
január 2008 – Inšpektorát životného prostredia vydal stavebné povolenie
máj 2009 – Najvyšší súd zrušil stavebné povolenie na skládku
október 2009 – Ústavný súd pozastavil rozhodnutie Najvyššieho súdu, skládka sa zaváža.
Pezinčania koncom januára zároveň požiadali Európsky parlament, aby čo najskôr rozhodol o ich petícii proti skládke. Na europarlament sa obrátilo vyše osemtisíc obyvateľov mesta ešte v novembri 2008. Namietali, že slovenské štátne orgány pri povoľovaní skládky porušili európsku legislatívu.
Toho sa mal ešte v roku 2007 dopustiť Krajský stavebný úrad, ktorý na skládku vydal územné rozhodnutie napriek jej zákazu v územnom pláne mesta. Úrad, na čele ktorého stál nominant Smeru a zároveň vlastník pozemku pod skládkou Ján Man mladší, vylúčil z konania všetkých obyvateľov i mesto Pezinok. Tí sa tak proti územnému rozhodnutiu na skládku nemohli odvolať.
„Veríme, že slovenská prax sa konečne dostane do súladu s právom civilizovaných krajín. Je absurdné, aby sa človek nemal právo zúčastniť na konaní, kde sa rozhoduje o životnom prostredí v jeho meste,“ hovorí Zuzana Aimaq-Fialová zo združenia Via Iuris, ktoré Pezinčanom pomáha.
Man sa k možnému porušeniu európskej legislatívy úradom, ktorému šéfoval a ktorý rozhodoval aj o jeho majetku, vyjadriť nechcel. „V čase, keď stavebný úrad rozhodoval v tejto veci, som požiadal o vylúčenie z rozhodovania,“ povedal včera. Rozhodovali jeho podriadení.

Beata
Balogová
