BRATISLAVA.
V januári prišla na Slovensko delegácia Benátskej komisie, ktorá pripravuje posudok k zákonu a jeho vykonávacím predpisom.
"Po liste amerického kongresmana Denisa Kucinicha predsedovi vlády SR, v ktorom kritizuje nemoderný duch a chyby zákona, zavíta na Slovensko vysoký komisár OBSE pre národnostné menšiny Knut Vollebaek," pripomenul Csáky.
V pondelok 8. februára pôjdu predstavitelia SMK na stretnutie s tým, že zákon je zlý a treba ho zmeniť. Rovnako sú presvedčení o tom, že SR by mala na základe odporúčaní komisára prijať zákon o menšinách a používaní jazykov menšín.
Spolu so zástupcom strany Józsefom Berényim budú komisára informovať o negatívnych skúsenostiach občanov maďarskej národnosti s aplikovaním predmetnej legislatívnej normy a o predstavách riešenia jazykovej problematiky na Slovensku.
Odpovede očakávajú tiež zástupcovia strany Most-Híd, s ktorými bude Vollebaek rokovať. "Budeme sa pýtať, ako hodnotí zásady vlády a budeme vysvetľovať, ako to vidíme my," uviedol pre TASR šéf Mostu-Hídu Béla Bugár. Konštatoval, že strana v tomto ohľade dosiahla nejaké ústupky, avšak naďalej je presvedčená o tom, že zákon nie je dobrý a má nedostatky.
Bugár upozornil, že je dôležité, aby bol jazykový zákon úspechom na Slovensku, čo nie je. Poukázal pritom na to, že SNS predložila na februárovú schôdzu parlamentu návrh zmeny jazykového zákona. "Vyvoláva obavy, nie je jednoznačný," dodal na margo novely, ktorá nadobudla účinnosť v septembri minulého roku.
Strana zatiaľ neuvažuje nad podaním na Ústavný súd SR, keďže pred júnovými parlamentnými voľbami neočakáva dosiahnutie pozitívneho výsledku. "Počkáme na voľby a po nich môžu vzniknúť aj iné možnosti," poznamenal.
Ministerstvo zahraničných vecí SR privítalo pozornosť Kucinicha, ktorú venuje otázke práv národnostných menšín v partnerských štátoch USA. "Sme však prekvapení mierou neinformovanosti kongresmana, keď používa nesprávne či zavádzajúce informácie a neaktuálne nepresnosti, napriek tomu, že má k dispozícii všetky potrebné údaje o jazykovom zákone," reagoval rezort diplomacie na jeho list s tým, že novela jazykového zákona rešpektuje práva všetkých občanov SR.
Vollebaek sa v pondelok 8. februára stretne s prezidentom Ivanom Gašparovičom, premiérom Robertom Ficom, ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom a ministrom kultúry Marekom Maďaričom. Naplánované má i rokovania s predstaviteľmi parlamentného výboru pre ľudské práva, menšiny a postavenie žien i zahraničného výboru.
Na pôde Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku vystúpi s prednáškou spojenou s diskusiou o hľadaní rovnováhy pri používaní jazyka v procese sociálnej integrácie. Vollebaek bol na Slovensku naposledy 16. septembra minulého roka na pozvanie ministerstva zahraničných vecí.