BRATISLAVA. "Ich nejasnosť neprispieva k právnej istote, skôr vytvára priestor pre úradníkov na rôzne výklady a obštrukcie a v konečnom dôsledku to môže slúžiť v neprospech presadzovania práv verejnosti," myslí si mimoparlamentná Strana zelených. Upozornila, že kabinet právnu normu schválil v hodine dvanástej a verejnosť, ktorej práva novela upravuje, tak nedostala šancu vyjadriť sa k nej v riadnom legislatívnom procese.
Nesporným pozitívom návrhu novely zákona je podľa predsedu strany Petra Pilinského absencia prechodných ustanovení. Vysvetlil, že to v praxi znamená, že verejnosť získa postavenie účastníka aj v povoľovacích konaniach, ktoré začali v období od 1. septembra 2009 do nadobudnutia účinnosti novej právnej úpravy. Tvrdí, že ak takéto konanie neskončí do 1.apríla 2010, automaticky sa dovtedajšia zúčastnená osoba stane účastníkom konania s oveľa väčším rozsahom práv. "Či to bol zámer predkladateľa alebo len zabudol upraviť túto problematiku, nám ukáže blízka budúcnosť."
Minister životného prostredia Jozef Medveď si nemyslí, že by nebol priestor na vyjadrenie sa k novele. Ako objasnil po jej schválení kabinetom, všetky dotknuté rezorty spolu komunikovali, vytvorila sa komisia a všetky pripomienky sa zapracovali. Poznamenal, že táto novela sa dotýka ďalších šiestich zákonov a nemohli preto dotknuté ministerstvá opomenúť. Pripomienky verejnosti sa do právnej normy mali podľa jeho slov zapracovať ešte predtým.
Slovensko by nemalo prísť o možnosť čerpania prostriedkov z fondov Európskej únie. Vláda dnes na svojom mimoriadnom zasadnutí schválila novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorá upravila pojem dotknutá verejnosť v procese schvaľovania niektorých verejných a súkromných projektov. Budú sa tak k nim môcť vyjadrovať aj niektoré fyzické osoby, občianske iniciatívy, ako aj občianske združenia a organizácie podporujúce ochranu životného prostredia. Kabinet odsúhlasil aj skrátené legislatívne konanie. Materiál sa tak dostane na prebiehajúcu schôdzu parlamentu.