SME

Chirurgovia Magna Deti v núdzi už operujú na Haiti

Zdravotnícky tím organizácie Magna Deti v núdzi, ktorý išiel pomáhať do zemetrasením postihnuté Haiti, pôsobí v súčasnosti v Haitan Community hospital a vykonáva hlavne chirurgické zákroky.

BRATISLAVA. "Zabezpečujeme najmä pacientov s pooperačnými komplikáciami, prevádzame reamputácie a ešte stále prijímame aj pohotovostné prípady nových, doteraz neošetrených pacientov, zranených počas zemetrasenia," uviedla pre agentúru SITA z občianskeho združenia Magna deti v núdzi Nikola Endrychová Dudová. Dodáva, že práve chirurgický tím je v súčasnej situácii na Haiti veľmi potrebný, lebo množstvo pacientov po urgentných zákrokoch má komplikovaný, až život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje ďalšie zákroky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvý turnus lekárov odišiel na Haiti 2. februára a do Port au Prince dorazil na ďalší deň. Pozostáva z dvoch slovenských lekárov - senior chirurgov, dvoch skúsených zdravotníkov, operačnej sestry a zdravotníckeho koordinátora stiahnutého z kambodžskej misie. Šéfom tejto humanitárnej misie je Martin Bandžák, ktorý koordinuje logistickú a organizačnú časť všetkých aktivít a má bohaté skúsenosti z viacerých humanitárnych operácií. “

V nemocniciach chýba lokálny personál, množstvo haitských lekárov a sestier sa snaží zabezpečiť svoje rodiny, väčšina z nich stratila strechu nad hlavou a miestna vláda im nevypláca žiadnu mzdu. Koordinácia všetkých aktivít v nemocniciach stojí a padá na zahraničných humanitárnych tímoch, veľká časť takýchto tímov doteraz prišla na Haiti len na veľmi krátky čas, často je to len na niekoľko dní, čo situáciu nesmierne komplikuje,” informoval sprostredkovane šéf misie Martin Bandžák.

SkryťVypnúť reklamu

Na Haiti spolu s medicínskym tímom odišla aj materiálna humanitárna pomoc v podobe zdravotníckeho materiálu a liekov. "Verejnosť má i naďalej možnosť prispieť na nami poskytovanú pomoc na Haiti zaslaním prázdnej SMS správy na číslo 804, alebo príspevkom na účet 1331793003/1111, variabilný symbol 12012010 v rámci verejnej zbierky POMOC PRE HAITI," informovala Endrychová Dudová. Dodala, že k tomuto dňu zaznamenali na zbierkovom účte Pomoc pre HAITI výnos vo výške 14 300 eur. "Magna Deti v núdzi zároveň vyčlenila na pomoc pre Haiti čiastku 13 900 eur zo svojho fondu pre humanitárnu pomoc Magna Positive," dodala Endrychová Dudová.

Z misie na Haiti sa vrátili prví samaritáni

Na Slovensko prišli samaritáni, ktorí dva týždne pomáhali zemetrasením zdevastovanému Haiti. Prezident Asociácie samaritánov SR a lekár Marcel Sedlačko a záchranár Tomáš Dovjak pomáhali v okolí hlavného mesta Port-au-Prince. Ostrovný štát v Karibiku zasiahlo ničivé zemetrasenie s magnitúdom 7,3 v noci 12. januára. Zemetrasenie si podľa oficiálnych informácií vyžiadalo najmenej 212-tisíc mŕtvych. Ďalšieho štvrť milióna ľudí utrpelo zranenia a milióny ostali bez strechy nad hlavou.

SkryťVypnúť reklamu

Z Viedne cez Frankfurt a New York odleteli do hlavného mesta susednej Dominikánskej republiky Santo Domingo 22. januára. Tu pre formality a vybavovanie dopravy museli ešte deň počkať. Na ďalší deň sa vrtuľníkom dostali do Port-au-Prince. Batožina im cestou zo Santo Domingo zmizla, išla totiž lietadlom UNICEF a dopátrali sa jej až o deň neskôr.

Problémom Port-au-Prince bola logistika. „Keď sme prileteli, hľadali sme niekoho, na koho sa nakontaktovať, kto by nás skontroloval, že sme tam, alebo koordinoval nejakú pomoc. Nebol tam však nikto, koho by možné sa na niečo opýtať. Bolo tam obrovské množstvo vojakov, polície, ale žiadna zodpovedná osoba, v tom okamihu tam vládol chaos,“ posťažoval sa prezident Asociácie samaritánov SR a lekár Marcel Sedlačko. Neskôr začala pomoc koordinovať Organizácia spojených národov (OSN).

SkryťVypnúť reklamu

Po začiatočných problémoch sa dostali do hlavného mesta, kde v časti Bolívar rozložili stan. Z tohto základného tábora každý deň vyrážali do prímestských oblastí mesta. Neskôr mali na starosti celú oblasť Leogane, kde pracovali ako mobilná pohotovostná jednotka a poskytovali zdravotnú starostlivosť priamo v táboroch, vysvetlil Sedlačko.

Ošetrili 400 až 450 pacientov. Pohybovali sa po táboroch rôznej úrovne, od polorozpadnutých po novopostavené v teplotách, ktoré neklesali pod 30 stupňov Celzia. Časovo ich obmedzoval zákaz vychádzania medzi 17:30 a 7:00. Cesty boli „v strašnom stave, desať kilometrov trvá dve hodiny,“ vyhlásil Sedlačko. Ošetrili úrazy, zlomeniny, hnisavé rany, ktoré buď ešte nikto neošetril, alebo po ošetrení sa o ne nikto nestaral, zápaly, ochorenia horných dýchacích ciest a širokú plejádu ďalších chorôb vrátane tuberkulózy a HIV. „Určite sme niekomu zachránili život. Viacerí pacienti si vyžadovali antibiotickú liečbu, mali hlboké hnisavé rany a bez antibiotickej liečby by o končatiny určite prišli,“ vyhlásil Sedlačko. Po krajine chodili spolu s miestnym tlmočníkom v tímoch po troch alebo štyroch. Priamo na mieste zistili, že keď matka už nemá mlieko, kŕmi svoje dieťa čistou vodou. Požiadali preto o sušené mlieko, ktoré so sebou priviezol druhý tím dnes ráno.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší tím bude v krajine pôsobiť dva týždne v mobilnej jednotke. Potom by slovenskí samaritáni mali v krajine misiu ukončiť. S lekárom Zaherom Mahmoudom a záchranárkou Danou Spišiakovou sa stretli na letisku na asi päť minút. „Teoreticky sú pripravení, no to sme boli aj my. To treba zažiť,“ vyhlásil záchranár Tomáš Dovjak.

„Čo potrebujú? Všetko! Od antibiotík cez zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa budú o pacientov pravidelne starať, potrebujú obväzy, potrebujú krytie, návštevnú službu v týchto táboroch,“ vyratúval Dovjak s tým, že pred katastrofou bolo zdravotníctvo spoplatnené a preto sa ľudia boja chodiť do nemocníc.

Port-au-Prince je podľa záchranára úplne zničené. Budovy sú spadnuté, mnoho z nich má porušenú statiku a bude ich potrebné zbúrať. „Situácia je skutočne zlá,“ vyhlásil, no vzápätí dodal, že za dva týždne sa situácia zmenila k lepšiemu. „V prvé dni ľudia chaoticky pobehovali po uliciach, sami nevedeli, čo robiť. Potom bolo vidieť, že ľudia už začali prehľadávať ruiny, čaty ľudí začali zametať a vypratávať,“ vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď sme prichádzali do tých osád, zo začiatku na nás pozerali ako na niečo nové, nedôverčivo. Potom prišiel na rad pomocník z miestnych občanov. Ten im vysvetlil situáciu. Asi po desiatich minútach sme mali vonku pripravenú ambulanciu pod palmami a ľudia pekne prichádzali. A keď sme odchádzali, ľudia s úsmevom kývali, kričali,“ pousmial sa Dovjak.

Asociácia samaritánov má okrem tiesňovej linky tu na Slovensku aj poľný tím, ktorý spolupracuje s Ministerstvom vnútra SR. Bezprostredne po zemetrasení chcelo Slovensko poslať na Haiti tím práve z členov asociácie, no pre nebezpečnú situáciu nakoniec nevycestovali. Cesta na Haiti, na ktorú sa nakoniec vydali, bola spoločnou slovensko-rakúskou misiou, samaritáni spolupracovali s kolegami s rakúskej samaritánskej organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

sita

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 421
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 046
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 500
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 065
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 693
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 681
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Fínsky hokejista Valtteri Filppula.

Fínsky center odohral v NHL viac ako 1000 zápasov, reprezentáciu doviedol k zlatu na MS aj ZOH.


Šimon Nemec oslavuje víťazný gól v treťom zápase play-off.

Slovenského obrancu označil ako svetlý bod neúspešnej série.


TASR
Slovenskí reprezentanti na MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Pozrite si, kde sledovať štvrťfinálový zápas na MS v hokeji hráčov do 18 rokov 2025: Slovensko - Nemecko.


Tréner Martin Dendis a slovenská striedačka v zápase Slovensko - Lotyšsko na MS 18.

Dôležitým faktorom môžu byť vo štvrťfinále presilové hry.


Marián Michalovský
SkryťZatvoriť reklamu