BRATISLAVA. Vyplynulo to zo štatistík ministerstva školstva. Zatiaľ čo pred piatimi rokmi sa do prvého ročníka muselo vrátiť 4,86 percenta zo všetkých prvákov štátnych škôl, vlani ich bolo 6,4 percenta z celkového počtu. Zástupcovia škôl vinia zo zlyhania aj rodičov, ktorí sa vraj deťom nevenujú; pomohla by aj návšteva škôlky pred nástupom do školy. Prváci majú problém tiež s disciplínou.
K miernemu nárastu opakujúcich prvákov došlo napriek tomu, že v posledných rokoch sa zvyšoval počet detí, ktoré do školy nastúpili o rok neskôr. Odloženie školskej dochádzky sa podľa odborníkov stalo medzi rodičmi "módnym trendom"; podmienky pre odklad sa však od tohto školského roka sprísnili. Najčastejšie si podľa štatistík Ústavu informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) musia zopakovať ročník prváci, za nimi nasledujú piataci. Najviac detí opakujúcich prvý ročník pochádza z Košického a Prešovského kraja.
"Prváci nezvládnu učivo aj preto, lebo nechodili do škôlky, kde mohli získať základné zručnosti a zameškané dobiehajú v prvom ročníku," povedala ČTK riaditeľka základnej školy v obci Ľubiša na východnom Slovensku Mária Gogáľová. Medzi opakujúcimi prvákmi na ľubišskej škole sú podľa nej najmä školáci z rómskych osád, ktorí majú slabú slovnú zásobu, chýbajú im základné hygienické návyky a grafické zručnosti.
Potvrdila to aj zástupkyňa riaditeľky základnej školy v Lomničke na východe krajiny Renáta Kollárová, podľa ktorej sa do prvého ročníka vracajú najmä deti z rómskych osád a zlého sociálneho prostredia. "Nezriedka sa pritom stáva, že deti nezvládnu učivo aj preto, že sa im nevenujú rodičia," dodala. Keďže domáca príprava na vyučovanie chýba, šesť či sedemročné deti sa vraj nemajú od koho naučiť zodpovednosti a disciplíne.
Riaditeľka základnej školy v obci Bystré Veronika Bradová upozornila, že niektorí rodičia majú sami problémy s čítaním, písaním či počítaním. "Hoci deťom s prípravou do školy nevedia pomôcť, do družiny ich zväčša nechcú dávať," poznamenala. Problémom je podľa nej tiež časté maródovanie. "Pokiaľ trvá hravé obdobie, deti do školy chodia. Keď prídu prvé písmená, začínajú maródovať," doplnila.
Oslovení zástupcovia škôl i odborníci sa zhodli, že výučbu sťažuje aj zhoršujúce sa správanie detí. "Mnohým z nich chýba disciplína a úcta k dospelým, stále viac deti má problém sústrediť sa a plniť príkazy učiteľov," zhodnotila Bradová.
Podobné skúsenosti má aj riaditeľka Pedagogicko-psychologického centra v Sabinove Ľubica Fabišíková. "Pribudlo detí s poruchami správania, mnohé sú agresívne a vulgárne," poznamenala. Problémy so správaním však údajne majú deti z chudobných i bohatých rodín. "Rodičia si deti kupujú počítačmi a notebookmi, chýbajú im pravidlá," varovala.