Králiky 19. mája (TASR) - Na primeranej výmene sudcov starších ako 65 rokov sa zhodli členovia Celorepublikovej rady Združenia sudcov Slovenska (ZSS), ktorej rokovanie sa dnes skončilo na Králikoch pri Banskej Bystrici. Za potrebný však v tejto súvislosti označili individuálny prístup k sudcom, pričom pri ich výmene by sa mala zohľadniť aj personálna situácia na jednotlivých súdoch. Ako na tlačovej besede po zasadaní rady informoval prezident ZSS Juraj Majchrák, Slovensko a Česká republika sú jediné európske krajiny, ktoré ešte nemajú upravený vekový limit odchodu sudcov do dôchodku.
Podľa Majchráka sa vekové obmedzenie prakticky vo všetkých európskych štátoch pohybuje medzi 65-70 rokmi, pričom v niektorých krajinách je vekový limit 70 rokov viazaný len na sudcov Najvyššieho súdu. Zdôraznil, že ZSS nikdy nespochybňovalo hodnotu sudcov nad 65 rokov, je však celkom samozrejmé, že aj v sudcovskom stave musí dochádzať k úplne prirodzenej generačnej výmene.
V porovnaní s európskymi krajinami Slovensko značne zaostáva aj v súvislosti s platovými pomermi sudcov. "V tomto smere sme úplne na chvoste, keď pred nami sú i také štáty ako je Slovinsko, Litva, či Chorvátsko", konštatoval Majchrák. Ako priblížil, podľa európskych prepočtov predstavuje priemerný ročný plat 45-ročného slovenského sudcu s dvoma deťmi približne desaťtisíc eúr ročne (asi 430 tisíc korún), čo je v porovnaní s Veľkou Britániou, či Lichtenštajnskom takmer 13-krát menej.
Celorepubliková rada ZSS sa tiež zhodla na potrebe založenia nezávislej sudcovskej vzdelávacej inštitúcie, ktorá by fungovala na princípe "sudca vzdeláva sudcu". Pri myšlienka založenia Sudcovskej akadémie vychádzalo ZSS z medzinárodných dokumentov upravujúcich túto problematiku. Podľa predsedu Vzdelávacieho výboru ZSS Štefana Baláža z nich jednoznačne vyplýva, že vzdelávanie sudcov majú zabezpečovať nezávislé inštitúcie.