Bratislava 23. apríla (TASR) - Jasné a transparentné pravidlá pri čerpaní financií zo štátneho rozpočtu a značná finančná úspora sú výhodou navrhovaného modelu zákona o finančnom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností, ktorý minulý týždeň schválila vláda. Na tlačovej besede v Bratislave to dnes uviedol riaditeľ Cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran.
Nové znenie tejto normy ráta s vytvorením ôsmich skupín, do ktorých budú cirkvi zaradené podľa množstva veriacich, pričom ich počet obmedzí aj počet financovaných duchovných. V skupine nad 2,5 milióna veriacich to bude jeden duchovný na 1450 ľudí, v skupine od jedného po 2,5 milióna veriacich to bude jeden duchovný na 1250 ľudí a v skupine od pol milióna po milión veriacich to bude jeden duchovný na 1050 ľudí. Ďalšie kategórie sú od 300 000 do 500 000 členov, od 110 000 do 300 000 členov, od 55 000 do 110 000 členov, od 5000 do 55 000 členov a menej ako 5000 členov. V najnižšej skupine pripadne jeden duchovný na 150 veriacich. Podkladom pre takúto kategorizáciu bolo minuloročné sčítanie obyvateľov SR, pričom jednotlivé náboženské skupiny a cirkvi si budú môcť počet duchovných upraviť podľa nových tabuliek. V prípade, že ich bude viac ako stanovuje zákon, financovať ich budú z vlastných zdrojov.
Podľa Jurana jedným z hlavných dôvodov na úpravu financovania cirkví bolo každoročné zvyšovanie nárokov na štátny rozpočet o približne 70 miliónov korún. Pri tvorbe tohto návrhu rezort kultúry spolupracoval so zástupcami Konferencie biskupov Slovenska, Ekumenickej rady cirkví a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí. Navrhovaná norma zodpovedá štandardu vo vyspelých demokratických krajinách Európy a podobné znenie zákona majú i Belgicko, Luxembursko či Grécko.
V minulom roku bolo zo štátnych dotácií financovaných 2856 duchovných a 248 prevádzkových zamestnancov cirkví. Po prijatí nového návrhu zákona v parlamente by obligatórne výdavky štátu na činnosť cirkví dosiahli v roku 2003 približne 628 miliónov korún.
V závere Juran pripustil, že poslanci by navrhovanú legislatívnu úpravu mohli schváliť do najbližších parlamentných volieb.
*jkk pa