BRATISLAVA. Keď sa povie, že SuperStar sledovalo jeden a pol milióna divákov a boli to dve tretiny ľudí, ktoré mali zapnutý televízor, neznamená to, že Markíza pozná divácke správanie každej z domácností.
V skutočnosti prístroje zaznamenali prepnutie na program Markízy len asi v päťsto z osemsto sledovaných rodín. Celoslovenskú sledovanosť a podiel na vysielacom trhu potom vypočítali zložitými vzorcami.
Skrinka ako kat relácií Markíza – seriál Rádio Fresh promovali, posúvali v programe aj inovovali. Nepomohlo, sledovanosť ho potopila; z televízie vyhnala aj Sedem s. r. o. Joj – úspešnej rozhlasovej Rannej šou s Adelou a Sajfom sa na obraze nedarilo aj napriek rozsiahlej reklame, novému štúdiu a známej dvojici moderátorov. Skončili pre nízku sledovanosť. STV – súťažnozábavná šou Päť proti piatim sa skončila pre nízke čísla.V minulosti rovnaký osud stihol aj bulvárny magazín Blesk.
Minulý týždeň sa vzorka zmenila. Peoplemetrov je na Slovensku už 1200, spolu teda cez ne sledujú vkus 3600 ľudí. Dôvodom majú byť dôveryhodnejšie údaje.
Peoplemeter, malá čierna skrinka na presné meranie sledovanosti, je tak skôr reprezentatívny nástroj. Jedna rodina s peoplemetrom teraz zastupuje 4500 ľudí, člen domácnosti má váhu asi 1500 divákov.
Kľúč k úspechu televízie O programe slovenských televízií nerozhoduje len vkus ich manažmentov. Od zavedenia peoplemetrov úspech relácií a ich prípadný koniec ovplyvňuje malá vzorka divákov.
Údaje o sledovanosti sú nekompromisné. Ak sú percentá nízke alebo padajú, relácia na obrazovke končí. Naposledy slabá sledovanosť pochovala veľký projekt televízie Markíza - seriál Rádio Fresh.
„Naše čísla sú kľúčom pre televízie k tvorbe programu," hovorí Juraj Lahučký, šéf sekcie peoplemetrov z firmy TNS.
Pri sledovanosti ide o peniaze. Vyššie čísla znamenajú lepšie postavenie televízie na trhu. „Tiež určujú, koľko peňazí sa z reklamného koláča dostane do konkrétnej televízie," hovorí Lahučký.
Meranie sledovanosti si objednáva spoločnosť PMT, združujúca STV, Markízu, Joj, TA3 a Asociáciu mediálnych agentúr. Televízie tomuto meraniu dôverujú.
„Peoplemetrové meranie považujeme za oficiálny a v súčasnosti najpresnejší zdroj merania dát sledovanosti programov, ktorý využívame pri programingu našich televíznych staníc i predaji reklamy," hovorí PR manažér Joj Jozef Gogola. Podobne sa na peoplemetre spoliehajú aj ostatné televízie.
Kto má doma peoplemeter TNS tvrdí, že domácnosti vyberajú poctivo podľa sociologických či geografických kritérií. „Musia odzrkadľovať presne poluláciu na Slovensku.
Vekovo, vzdelanostne, príjmom signálu. Ide o náhodný výber. Tieto rodiny sú utajené," vysvetlil Lahučký.
O sledovanosti tak rozhodujú aj mamičky s deťmi, manažéri či dôchodcovia, peoplemetre sú aj v rómskych osadách.
„Keď to štatisticky vyjde, že potrebujeme päťčlennú rodinu s jedným televízorom z východného Slovenska, je väčšia pravdepodobnosť, že dnes má jednu televíziu v domácnosti rómska rodina," hovorí Lahučký.
Sledovanosť za odmenu Mať doma peoplemeter tiež znamená dostávať darčeky. TNS motivuje divákov zbieraním bodov, za ktoré im dáva elektroniku či nábytok. Z katalógu si tak môžu za sledovanie televízie vybrať vysávač alebo mixér.
Od leta by malo meranie zachytiť aj internetové vysielanie a tiež sledovanie nahratých relácií, čo umožňujú digitálne videorekordéry.
Meranie sledovanosti peoplemetrami poskytuje televíziám údaje iba z domácností. Čo sledujú rodinní príslušníci mimo domova, v práci či v krčme, už peoplemeter nezistí. Čísla tak prístroj uberá menším a špecializovaným televíziám.
Presnejšie výsledky by podľa Lahučkého priniesli osobné peoplemetre, ktoré by mali diváci stále pri sebe, napríklad ako hodinky.
Zapojená rodina: Triafame sa vám do vkusu
Rodina s peoplemetrom brala meranie sledovanosti poctivo. Rodičia experimenty zatrhli.
BRATISLAVA. Mať doma peoplemeter znamená aj jeden ovládač navyše. Pred štyrmi rokmi ho ponúkli aj bratislavskej rodine.
„Nepovedali nám, prečo si vybrali práve nás, a teraz ani to, prečo nám skrinku berú," hovorí Jozef, ktorý v meraní sledovanosti spolu s rodičmi a dvomi súrodencami zastupoval divákov z celého Slovenska. V Bratislave má peoplemeter asi osemdesiat rodín.
Jozef hovorí, že peoplemetre sú podľa jeho rodiny veľmi presné a odrážajú slovenský vkus.
„Keď sme si pozerali spätne výsledky sledovanosti, vždy sme sa s nimi zhodovali. Keď mal program veľkú sledovanosť, aj u nás doma ho všetci pozerali. Napríklad, keď Panelák odrazu začalo pozerať menej ľudí, aj nás to prestalo baviť a nesledovali sme ho pravidelne. Platilo to o všetkých programoch."
Za peoplemetrami stojí aj líder na televíznom trhu, televízia Markíza. „Čísla odrážajú skutočnú sledovanosť v zmysle medzinárodných štandardov," povedala hovorkyňa Markízy Oľga Dúbravská. Dodáva, že sledovanosť podľa peoplemetrov je „jedna mena" pre slovenský a zahraničný televízny a reklamný trh.
„Rýchlo sme si na čiernu skrinku nad televízorom zvykli. Pustil som televízor a na druhom ovládači som stlačil moje meno. Teraz, aj keď už ho nemáme, tak ešte stále mám zvyk jedným ovládačom zapnúť telku a hľadať druhý, aby som sa mohol prihlásiť," hovorí Jozef.
Napadlo im s peoplemetrom aj experimentovať, pomôcť niektorej relácii. „Nikdy sme to však neurobili.
Rodičia to zatrhli, že keď nesledujeme televíziu, má byť vypnutá. Občas sa stalo, že mama alebo sestra boli naraz prihlásené aj v obývačke, aj v kuchyni, ale to len výnimočne," vraví Jozef. Svoju úlohu sledovať televíziu brali poctivo. Ovládaču hlásili aj návštevy, označili ich podľa veku či pohlavia a zaznamenávali aj odchod na dovolenku.
Peoplemetrom všetci úplne neveria, vzorka je vraj príliš malá. Herec Jan Budař napríklad cez víkend vyzval pri nominačnom večere na Českého leva všetkých divákov Českej televízie s peoplemetrami, aby prepli program. „Tak, a teraz máme sledovanosť absolútnu nulu," žartoval Budař.
(jgl, juk)

Beata
Balogová
