Pôvodnú spravu tlačových agentúr sme o 21:15 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Nelegálne vyberanie školného na vysokých školách je minulosť, vyhlasoval minister školstva Ján Mikolaj z SNS po prijatí novely vysokoškolského zákona.
Prax však ukazuje, že na niektorých univerzitách sa nelegálne platí ďalej. Denník Pravda upozornil po Trenčianskej univerzite na ďalšiu školu, kde sa tak deje.
Vysokoškolská mafia
Novela umožnila vyberať univerzitám poplatky za externé štúdium a pre neziskové organizácie, ktoré by chceli nelegálne vyberať školné, vyrubila pokuty do 500-tisíc eur. Povolením školného za externistov sa mala podľa Mikolaja skočiť éra čiernych poplatkov na školách.
Externí študenti Fakulty manažmentu Prešovskej univerzity však potvrdzujú, že školy cez neziskové organizácie neprestali pýtať obrovské školné. Platia 330 eur za semester organizácii Erves z Dubnice nad Váhom.
„Je to porušovanie zákona a je to nemorálne. Tieto školy sa majú právo rozhodnúť, či chcú od ministra dotáciu, alebo chcú školné od študentov. Je to nechutné v tom, že chcú peniaze z oboch strán,“ reagoval pre SME Ján Bujňák, viceprezident Slovenskej rektorskej konferencie, ktorá zastupuje všetkých rektorov vysokých škôl.
Rektor Prešovskej univerzity René Matlovič sa proti obvineniam ohradil. „Dal som preveriť naše účtovníctvo a za posledných päť rokov žiadna platba na univerzitu ani jej súčasť neprišla z organizácie Erves,“ povedal.
Ako došlo k prepojeniu študentov univerzity s neziskovou organizáciou v Dubnici nad Váhom, rektor nevedel vysvetliť. Potvrdenie o skúške s hlavičkou univerzity a pečiatkou Ervesu označil za sfalšované, žiada prešetriť zneužitie mena fakulty.
Erves: Iba vzdelávame
Nerealizujeme vysokoškolské štúdium, tvrdí šéf Erves Daniel Lajčin. „Umožňujeme širokej verejnosti – pracujúcim, nezamestnaným, ale aj študentom iných vzdelávacích inštitúcií – nadobudnúť alebo rozšíriť si vedomosti formou účasti na vzdelávacích kurzoch,“ hovorí.
Za účasť na akreditovaných kurzoch sa platí. Organizácia nemá dôvod zisťovať, či je záujemca o kurz nezamestnaný, či a kde pracuje, alebo či a kde študuje, bránil sa Lajčin. Vylúčil, že by vyberali poplatky súvisiace s vysokoškolským štúdiom.
Opak hovoria študenti a potvrdenie s podpisom zamestnankyne Ervesu či jeho pečiatkou. Lajčin povedal, že vec preverí a vyvodí dôsledky. Potvrdil, že sa osobne pozná s vedením fakulty manažmentu.
Je to verejné tajomstvo
Bujňák upozornil, že takéto praktiky používajú aj ďalšie mladé vysoké školy, ktoré vznikli z politického úsilia.
Dnes školy dostávajú peniaze zo štátu v pomere 60 percent za počet študentov a 40 za výkony vo vede. „To je verejné tajomstvo. Zarábať učením a otváraním pobočiek je fiktívna vec. Silné školy majú výskumné granty a vedia si na seba zarobiť predajom vedy,“ povedal.
Mikolaj bol v pondelok opatrný. „Ak sa preukáže, že iná právnická osoba ako vysoká škola poskytuje, organizuje alebo zabezpečuje vysokoškolské vzdelávanie, ministerstvo jej udelí sankciu podľa zákona, “ povedal.

Beata
Balogová
