BRATISLAVA. Desiatky boháčov z finančných skupín, šport pre hŕstku vyvolených a medzi nimi predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ján Jasovský.
Nominant HZDS Jasovský bol zrejme jediným človekom z politického prostredia, ktorý sa cez víkend zúčastnil na snobskej akcii na Štrbskom Plese. Otázkou je, či predseda, ktorý sa pohyboval vo VIP zóne, takto neprijal nepeňažný dar. Zákon o konflikte záujmov mu to zakazuje.
J&T vo Vysokých tatrách odhalila povahu moci, píše Tom Nicholson
Denník Nový Čas napísal, že bol aj na nočnej párty turnaja v konskom póle na snehu, kde jeho účet za tri dni „jedla, pitia a zábavy“ mohol presiahnuť 2000 eur.
Jasovský tvrdí, že si pobyt aj účty platil sám. Spravodajský portál cas.sk uviedol, že podnikateľ Boris Kollár pre televíziu Markíza povedal, že Jasovský bol na akcii jeho hosťom.
„Pán predseda si sám z vlastných zdrojov zabezpečil a hradil ubytovanie, stravovanie, dopravu a parkovanie,“ povedala hovorkyňa úradu Lenka Nosáľová. Návšteva podujatia preto podľa nej nie je v žiadnom prípade v rozpore so zákonom.
V Česku sa konské pólo na Štrbskom Plese stalo politickým problémom. Čítajte viac na idnes.cz.
Jasovský už musel vysvetľovať poľovačku v štátnych lesoch, od ktorých dostal zadarmo povolenku na odstrel dvoch danielov a srnca v hodnote asi 800 eur. „Výkon práv poľovníctva vo voľnom čase s priateľmi nemá nič spoločné a nesúvisí s výkonom mojej verejnej funkcie,“ tvrdil vtedy.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 1 do 7), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
