BRATISLAVA. Ani žaloba voči štátu neohrozí postavenie Jany Dubovcovej na kandidátke SDKÚ. Má byť v prvej desiatke. Ani jeden zo súperov o lídra SDKÚ Ivan Mikloš a Iveta Radičová v tom, že Dubovcová zažalovala štát rovnako ako stovka iných sudcov, nevidia problém.
Mikloš hovorí, že o Dubovcovej žalobe doposiaľ nepočul a nechce sa k nej vyjadrovať. „Môj názor na pani Dubovcovú to nemení,“ hovorí zase Radičová. Dubovcová tvrdí, že žalobou chcela dokázať absurdnosť nálezu Ústavného súdu. Ten pri rušení Špeciálneho súdu vlani v máji povedal, že aj platy špeciálnych sudcov boli oproti iným diskriminačné.
Dubovcová sa minulý týždeň vzdala sudcovskej funkcie pre vstup do politiky. Patrí ku kritikom pomerov v justícii. Je signatárkou Piatich viet.
Zo stovky sudcov, ktorí túto petíciu podpísali, podali žalobu mnohí. Včera ich kritizovala štvorica sudcov Najvyššieho súdu a signatárov Miroslav Gavalec, Zuzana Ďurišová, Elena Berthotyová a Peter Paluda.
Tvrdia, že ostali prekvapení. „Po zistení, že aj niektorí signatári Piatich viet podali diskriminačné žaloby, nebude ľahké presvedčiť verejnosť, že práve signatári majú morálne právo kritizovať vnútorné pomery v justícii a navrhovať riešenia problémov,“ tvrdí štvorica sudcov.
„Ak sudcovia vo svojich žalobách hovoria o diskriminácii, tomuto pocitu, najmä po nástupe Štefana Harabina na čelo Najvyššieho súdu, veľmi dobre rozumieme,“ napísali sudcovia. Aj oni sa domáhajú svojich práv na Európskom súde pre ľudské práva, ale nežiadajú odškodnenie. Ide im o morálne víťazstvo.
Autor: Veronika Prušová

Beata
Balogová
