Opozícia nové pravidlá pre mestá a obce nepodporila. Zákon vraj oslabuje zastupiteľstvá
Rovnováha medzi dvoma orgánmi obce, starostom a poslancami je po včerajšku narušená.
BRATISLAVA. Starostovia a primátori budú mať od apríla silnejšie postavenie. Sčasti aj na úkor miestnych poslancov. Rozhodol o tom včera parlament, ktorý schválil novelu zákona o obecnom zriadení z dielne ministerstva vnútra.
Zástupcov starostu (či primátora) si už po novom nebudú spomedzi seba vyberať poslanci, ale sám starosta. Ministerstvo vnútra tak chce predísť „zbytočnému napätiu", keď starosta navrhol svojho zástupcu, no zastupiteľstvo ho nechcelo.
Starostovia dostanú aj novú právomoc vydávať organizačný poriadok obecného úradu a rozhodovať o odmeňovaní zamestnancov obce. „Zastupiteľstvo bude môcť iba zobrať na vedomie, s akým počtom zamestnancov obecný úrad pracuje bez toho, aby do takej závažnej otázky s dosahom na rozpočet obce mohlo zasiahnuť," varoval neúspešne v rozprave poslanec SMK István Pásztor.
Ďalšieho „neúmerného posilňovania starostu" sa obával aj poslanec SDKÚ Jaroslav Ivančo. Zo zákona totiž vypadla veta, že obecný úrad je výkonným orgánom nielen starostu, ale aj zastupiteľstva. „Poslanec sa tak dostáva mimo priameho vzťahu so zamestnancami na obecnom úrade, pretože zbehlý úradník ho týmto odbije."
Primátor má byť silný
Posilnenie pozície starostov ministerstvo presadilo v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska. V tom samosprávy zastupujú primátori a starostovia, no nie miestni poslanci. Predkladateľ novely minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) v tom však problém nevidí.
„Myslím si, že zastupiteľstvá majú príliš veľa právomoci," vravel. Primátor má mať podľa neho silné postavenie. Z pohľadu občana za veci, ktoré sa dejú v obci, je v médiách vždy zodpovedný predovšetkým primátor či starosta, vraví Kaliňák.
Opozícii, ktorá zákon nepodporila, napokon prešli aspoň dva návrhy. V jednom poslanec SDKÚ Alexander Slafkovský presadil, aby už mestá neplatili takzvaných uvoľnených poslancov. Túto funkciu primátori často využívali ako politickú trafiku. Poslanec, ktorého „uvoľnili na výkon funkcie", bol ďalším neoficiálnym viceprimátorom, ktorý poberal od mesta plat.
Plateným funkcionárom zastupiteľstva bude môcť byť po novom už iba viceprimátor. Mestá nad 20-tisíc obyvateľov ich budú môcť mať dvoch.
Novela prináša aj ďalšie novinky. Zastupiteľstvá sa budú musieť stretávať iba raz za tri (doteraz dva) mesiace. Poslanec HZDS Tibor Cabaj zmenu zdôvodňoval problémami poslancov zísť sa v čase letných dovoleniek.
Verejnosť hlas nedostala
Politológ Ivan Rončák považuje novelu za premárnenú šancu. „V trojuholníku moci sa posilnil starosta, oslabilo sa zastupiteľstvo a na rovnakej úrovni, teda veľmi slabej, ostala verejnosť." Poslanci totiž odmietli aj viacero návrhov mimovládnych organizácií ako automatické udelenie slova občanovi, ktorý sa chce k prerokovávanému bodu vyjadriť, alebo otvorenie rokovaní komisií zastupiteľstva a obecnej rady aj pre verejnosť.
„Novela sa pripravovala tri a pol roka. Zrealizovali sa všetky veci, na ktorých sme sa vedeli dohodnúť s ministerstvom vnútra, Najvyšším kontrolným úradom, ombudsmanom a ZMOS-om," reagoval Cabaj.

Beata
Balogová
