SME

Návod, ako vysúdiť od štátu tisíce, išiel aj z Najvyššieho súdu

Vzor žalôb, ako vysúdiť od štátu tisíce eur, dostali sudcovia už pred tromi rokmi.

Štefan Harabin organizovanie sudcovských žalôb odmietal. Vzor však smeruje k sudkyni považovanej za jeho pravú ruku.Štefan Harabin organizovanie sudcovských žalôb odmietal. Vzor však smeruje k sudkyni považovanej za jeho pravú ruku. (Zdroj: TASR)

Ako podať žaloby, radili sudcom členovia Súdnej rady. Podozrenie smeruje k podpredsedníčke Najvyššieho súdu aj košickému krajskému sudcovi.

BRATISLAVA. Predseda bystrického krajského súdu Ján Bobor bol jedným z prvých sudcov, ktorí sa rozhodli v apríli 2007 žalovať štát pre údajnú diskrimináciu. Za nižší plat ako špeciálni sudcovia chce odškodnenie asi 66-tisíc eur (dva milióny korún).

Bobora nasledovali stovky sudcov. Denník SME má k dispozícii vzor žaloby, ktorý mohol byť pre mnohých návodom, ako vysúdiť od štátu tisíce eur. Okrem osobných údajov sa zhoduje so znením Boborovej žaloby.

SkryťVypnúť reklamu

„Žiaden vzor som nevidel," povedal Bobor. Prečo je rovnaký ako jeho žaloba, nevysvetlil.

Vzor sedí na okresných aj krajských sudcov. Dostal sa k mnohým, mailom cez sekretariáty predsedov súdov.

Čo by sme si mali želať, keby sme chytili justičnú zlatú rybku? Odpovedá Lukáš Fila

Stopa na Najvyššom súde Vzor je pomenovaný ako „VšeobecneŠvecová" (na stiahnutie). Sudkyňa Daniela Švecová je podpredsedníčkou Najvyššieho súdu a aj členkou Súdnej rady. Keď bol súčasný predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin ministrom spravodlivosti, mala povesť jeho pravej ruky na súde. Je členkou občianskoprávneho kolégia, pod túto agendu žaloby patria.

Sudcovské žaloby štát žalujú od roku 2007; cítia sa diskriminovaní pre príplatky 4000 eur na Špeciálnom súde; vzor žalôb je označený menom podpredsedníčky Najvyššieho súdu a členky Súdnej rady Daniely Švecovej; v máji 2009 Ústavný súd potvrdil, že platy špeciálnych sudcov boli diskriminačné; viacerí sudcovia musia po náleze svoje žaloby prepisovať; návod im v januári 2010 rozoslal Juraj Sopoliga zo Súdnej rady.

SkryťVypnúť reklamu

Vo vlastnostiach dokumentu vzoru žalôb je napísané, že ho uložila „Hrčková". V Kancelárii predsedu Najvyššieho súdu pracuje Marta Hrčková, ktorá má na starosti úlohy spadajúce pod podpredsedníčku súdu. Švecová na otázky včera neodpovedala.

O vzore žalôb sa hovorilo aj na Najvyššom súde. Vo februári 2009 na sudcovskej rade o nich informoval jej predseda Vladimír Magura. Hovoril, že vzor je u členov rady a v prípade záujmu ho poskytnú kolegom. „Nešlo o vzory žalôb, ale iba o informáciu," hovorí teraz Magura. Na rokovaní bola spočiatku aj Švecová. Magura tvrdí, že o žalobách hovoril sám od seba. Tiež si podal žalobu.

Mali to riešiť s premiérom Švecová vlani na Súdnej rade niekoľko dní po rozhodnutí Ústavného súdu, ktorý zrušil Špeciálny súd a povedal, že platy jeho sudcov boli diskriminačné, navrhla doriešenie diskriminácie sudcov. Ona aj súčasná ministerka spravodlivosti, vtedy podpredsedníčka rady Viera Petríková, mali rokovať s premiérom o možnosti mimosúdneho riešenia problému. Ďalší člen rady Juraj Sopoliga tento rok rozoslal sudcom návod, ako si majú po náleze ústavných sudcov žaloby prepísať.

SkryťVypnúť reklamu

Je náhoda, že Švecová aj Sopoliga sú členmi rady a od nich zrejme smerovali vzory žalôb?

Mnohí členovia rady sa k téme nevyjadrili. „Keďže mám právnické vzdelanie, na podanie žaloby nepotrebujem vzor," povedal predseda prešovského krajského súdu Igor Burger. Či si žalobu podal, neodpovedal.

Jeho kolega zo súdu a člen rady Viliam Dohňanský nevie, či existoval vzor. Sám žalobu zatiaľ nepodal. Myslí si, že efektívnejšie a spravodlivejšie by bolo, aby sudcovia žaloby nepodávali, prípadne ich stiahli späť a prípadné odškodnenie by riešili vrcholní ústavní činitelia.

Problém má riešiť štát aj podľa sudkyne Najvyššieho súdu a členky rady Idy Hanzelovej. „Nie je možné očakávať, že sudcovia budú spokojní s tým, že robia rovnako náročnú, rovnako závažnú robotu, často aj viac,

SkryťVypnúť reklamu

a budú menej hodnotení."

Petríková: Písala som sama Ministerka spravodlivosti cez hovorcu Michala Jurčiho odkázala, že ona si žalobu napísala sama a nikoho nenavádzala. Bráni sa, že ministerstvo podávanie žalôb neorganizuje a že ide o predvolebnú politickú hru Daniela Lipšica z KDH. Vytýka mu, že keby platy aj previerky sudcov Špeciálneho súdu vznikali v súlade s ústavou, tak by nemusel tento stav nastať.

Lipšic zase obviňuje ministerstvo, že nedostatočne obhajuje pri sporoch so sudcami občanov. V ústavnoprávnom výbore presadil, aby sa k téme prišla vyjadriť aj Petríková.

VšeobecneŠvecová

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 975
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 617
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 340
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 265
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 418
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 471
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu