Košice 19. mája (TASR) - Súčasťou medzinárodnej konferencie Minulosť - súčasnosť - budúcnosť, ktorá sa dnes konala v Košiciach, bola prvá oficiálna prezentácia informačnej siete CELODIN, ktorá je určená organizáciám zameraným na regionálny rozvoj v krajinách Visegrádskej štvorky a Rumunsku. Projekt CELODIN (Stredoeurópskej informačnej siete miestneho rozvoja - Central European Local Development Information Network) sa začal v roku 1998 a bol podporený programom PHARE. Jedným z jeho hlavných cieľov bolo vytvorenie spoločnej databázy regionálneho rozvoja a informačného systému a vytvorenie spoločnej webovskej stránky zabezpečujúcej prístup k spoločnej databáze.
Na konferencii organizátori ďalej predstavili projekt virtuálnej CELODIN akadémie so sídlom v Košiciach. Ako pre TASR uviedol jeden z organizátorov Lajos Tuba, pôjde o dištančné vzdelávanie prostredníctvom internetu určené ľuďom pôsobiacim v rozvojových programoch na miestnej a regionálnej úrovni. Záujmom je, aby spomínané kurzy boli certifikované. Činnosť akadémie by sa mala začať v najbližšom období. Účastníci konferencie sa zoznámili aj s projektom MAPA, ktorého cieľom je podporiť tvorbu vlastných webovských stránok miestnych združení pôsobiacich v mikroregiónoch. Podľa Tubu vznik projektu CELODIN iniciovali štyri maďarské organizácie, ktoré zistili, že ľudia pracujúci priamo "v teréne", potrebujú isté informačné zázemie. Do projektu sa ďalej zapojili Fórum Inštitút v Galante a rumunskí partneri. Prostredníctvom Visegrádskeho fondu sa do CELODIN neskôr zapojili Česká republika a Poľsko. V súčasnosti každá zúčastnená strana ukladá na webovskú stránku informácie vo svojom jazyku, zároveň tam možno nájsť informácie v angličtine.
Projekt CELODIN bol odbornej verejnosti oficiálne prezentovaný po dvojročnej príprave. Webovská stránka bude slúžiť všetkým, ktorí sa zaoberajú regionálnym rozvojom, pričom CELODIN sa riadi filozofiou, že miestny rozvoj sa musí uskutočňovať ako partnerská spolupráca verejnej správy, mimovládnych organizácií a podnikateľských subjektov. *nos som NNNN