BRATISLAVA. Bývalý predseda vlády a exminister spravodlivosti Ján Čarnogurský cez víkend pozoroval ukrajinské prezidentské voľby. Pozvala ho Organizácia na monitorovanie volieb Spoločenstva nezávislých štátov. Združuje krajiny bývalého Sovietskeho zväzu a ochrannú ruku nad nimi drží Rusko.
Slovensko malo na Ukrajine troch vlastných pozorovateľov, dvaja boli v misii OBSE a pozorovateľov vyslalo aj Občianske oko v rámci siete ENEMO. „Od koho som dostal pozvanie, za toho som išiel. Nikto zo Slovenska ma nepozval. Voľby na Ukrajine boli významné a mal som záujem tam ísť," zdôvodnil Čarnogurský.
Pozvánku dostal asi dva týždne pred voľbami, cestu i ubytovanie mu preplatili. Prečo si ho za pozorovateľa vybrali, nevedel, skúsenosti s pozorovateľskými misiami však už má - v misii OBSE bol napríklad pri parlamentných voľbách v Rusku v roku 1993.
„V misii v Kyjeve boli aj Nemci, Poliaci, Rusi a ďalší. Ja som bol jediný zo Slovenska," povedal expremiér. Pozorovateľom zastupujúcim krajiny bývalého Sovietskeho zväzu cez víkend na Ukrajine šéfoval bývalý poľský vicepremiér z populistickej Sebaobrany Andrzej Lepper.
Čarnogurský tvrdí, že hoci sa Organizácia na monitorovanie volieb SNŠ môže zdať naklonená Moskve, na Ukrajine žiadne inštrukcie nedostali. Voľby zhodnotili, podobne ako pozorovatelia OBSE, ako férové a slobodné, už deň v predstihu pred touto organizáciou.
Predseda Slovensko-ruskej spoločnosti dlhodobo presadzuje zahraničnopolitickú orientáciu na Rusko. Počas minuloročnej plynovej krízy kritizoval Ukrajinu, v lete zase bývalých politikov krajín strednej a východnej Európy, ktorí v liste americkému prezidentovi Barackovi Obamovi upozorňovali na obavy z rastúceho vplyvu Ruska v regióne.
KDH rozhodnutie bývalého predsedu ísť na Ukrajinu pod hlavičkou SNŠ rešpektuje.

Beata
Balogová
