Bratislava 23. apríla (TASR) - O predloženie zásad predaja nehnuteľných kultúrnych pamiatok vo vlastníctve štátu vrátane hradov, zámkov, kaštieľov a kúrií požiadali dnes ministra kultúry SR Milana Kňažka členovia Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá.
Poslanci ďalej zaviazali Kňažka, aby im sprístupnil kritériá na zaradenie niektorých organizácií spadajúcich pod správu rezortu kultúry do transformačného procesu podľa zákona 113 z tohto roku. Urobili tak najmä v súvislosti s nejasnosťami okolo pripravovanej premeny štátneho bratislavského Divadla Nová scéna na verejnoprospešnú neziskovú organizáciu.
Niektorí členovia výboru vyjadrili podozrenie z možnej skrytej privatizácie Novej scény. Minister im však oponoval, že projekt transformácie nepočíta s vyňatím divadla spod rezortu kultúry, ale s tretinovým modelom jeho financovania a riadenia. Na základe návrhu vznikne správna rada, v ktorej by mali mať zastúpenie tri subjekty - štát, bratislavská mestská časť Staré Mesto a nový podnikateľský investor, ktorý do divadla vstúpi. Podľa expertov z ministerstva by to mala byť súkromná firma, ktorá pôsobí na slovenskom trhu v divadelnej oblasti minimálne tri roky. "Naša predstava je taká, aby Nová scéna nepotrebovala na svoju činnosť žiadne peniaze zo štátneho rozpočtu," vyhlásil Kňažko.
Výbor ďalej požiadal ministra o predloženie strednodobého výhľadu potrieb kapitálových investícií v jeho rezorte vzhľadom na projekty, ktoré sú už schválené. Zároveň mu uložil, aby prostredníctvom odboru rezortnej kontroly preveril existenciu publikácií a časopisov, ktoré mali vyjsť v roku 2001 s príspevkom ministerstva a Štátneho fondu kultúry Pro Slovakia.
V závere poslanci vzali s pripomienkami na vedomie Správu o činnosti rezortu kultúry za rok 2001. Najkritickejšie sa k správe vyjadril Dušan Jarjabek z HZDS, ktorý vyhlásil, že ministerstvo vidí situáciu vo svojom rezorte "tak, ako chce, a nie tak, ako je".
*jkk ir