Agentúrny text sme o 21:38 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Pred parlamentnými voľbami už pravdepodobne nevznikne žiadna predvolebná koalícia. Opozičné strany pôjdu do volieb samostatne. Definitívne to v stredu oznámila aj SDKÚ s tým, že po odmietnutí zo strany SaS, sa už nebude pokúšať o nijakú ďalšiu koalíciu.
Pred voľbami tak až päť strán nemá istotu, že prekoná päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti. Most, SMK, SNS, HZDS a SaS podľa prieskumov verejnej mienky nemajú vstup do parlamentu istý.
Bude to lotéria
„Je to vec, ktorá sa dnes nedá ani odhadnúť. Bič plieska najlepšie na konci, pri malých stranách to platí dvojnásobne,“ hovorí sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK. Také veľké množstvo strán v ohrozenej zóne ešte na Slovensku nebolo. Označuje to za jednu z dvoch najväčších hádaniek týchto volieb. Druhou bude, koľko percent získa Smer.
SNS medzi ohrozené strany napriek slabším výsledkom v posledných prieskumoch nezaradil. „Čakajú na výsledok maďarských volieb a potom spustia svoje tradičné témy.“ Z parlamentu SNS vypadla len v roku 2002, keď sa rozdelila na SNS a PSNS. Po zlúčení v roku 2006 znovu uspela.
„Nemám najmenšie obavy, že by sme sa nedostali do parlamentu,“ hovorí predseda SaS Richard Sulík. Strana mala v poslednom prieskume MVK 9 percent, ale v prieskume agentúry Focus len 5,1. Sulík nepripúšťa, že by ho čakal osud Slobodného fóra pred štyrmi rokmi.
- Sulík chce zaviesť novú politickú kultúru starými metódami, kritizuje Juraj Hrabko.
- Na spolupráci Mostu a OKS môžu zarobiť obe strany, myslí si Peter Morvay.
Strana Zuzany Martinákovej mala v prieskumoch takmer všetkých agentúr podporu okolo sedem percent. Vo voľbách napokon získala len 3,47 percenta. Podobne ako teraz SaS, aj Slobodné fórum sa vyhranilo oproti SDKÚ, z ktorého viacerí jeho členovia odišli. Slobodné fórum však položil vnútrostranícky rozklad tesne pred voľbami.
„To SaS zrejme nehrozí,“ myslí si politológ Grigorij Mesežnikov. Voličskú základňu SaS však nepovažuje za takú pevnú, že by strane dávala istotu vstupu do parlamentu.
Malé strany rozhodnú
Predseda strany MostHíd Béla Bugár povedal, že sa snažili správať zodpovedne a rokovať o koalícii. „Žiaľ, vôľa nebola na strane iných politických strán.“
Najviac hlasov prepadlo vo voľbách v roku 1992, keď skončilo viac strán na úrovni troch percent. Ich preferencie však neboli také vysoké, ako má teraz päť strán na hrane zvoliteľnosti či blízko nej. Vtedy prepadlo asi desať percent hlasov.
„Teraz ich môže prepadnúť ešte viac,“ hovorí Mesežnikov. To, ktoré z menších strán sa dostanú do parlamentu, môže ovplyvniť aj pomer síl v parlamente a zostavu budúcej vlády.
SDKÚ: Sulík pristúpil na hru Fica
Šéf SaS tvrdí, že premiér Fico ešte na SDKÚ niečo má. Ivan Mikloš odpovedá, že o ničom podozrivom nevie.
BRATISLAVA. SDKÚ mrzí, že SaS odmietla ich ponuku na širokú koalíciu a rozhodla sa riskovať stratu hlasov stredopravých voličov. Obidve strany si vyčítajú netransparentnosť.
Kto je netransparentný?
„Mrzí nás to o to viac, že sa rozhodli na základe vykonštruovanej kauzy starej desať rokov, ktorá sa stala kauzou iba vďaka polopravdám a tendenčne selektovaným skutočnostiam, ktoré prezentoval Robert Fico,“ napísala SDKÚ vo svojom stanovisku.
SaS odmietla SDKÚ, lebo podľa nich nevie dostatočne vysvetliť svoje financovanie. Predseda SaS Richard Sulík označil za nepredstaviteľné, aby pokladník strany nevedel alebo odmietal odpovedať na základné otázky, odkiaľ majú peniaze.
„SaS pristúpila na hru Roberta Fica,“ zareagovala na to SDKÚ. „Toto rozhodnutie nebolo transparentné a rozhodne nie férové voči tým, ktorí už majú dosť súčasnej vlády,“ oznámila najsilnejšia opozičná strana.
Pôvodne SaS súhlasila s koalíciou s SDKÚ, ak jej lídrom nebude predseda strany Mikuláš Dzurinda. Medzitým Robert Fico otvoril tému financovania SDKÚ, čo je podľa SaS nová situácia.
„Je tam príliš veľa otáznikov. Navyše máme ďalšie informácie, ktoré síce zverejňovať nebudeme, ale nechceme byť v takomto spojení,“ povedal Sulík s tým, že „vylievať kýble špiny necháme na pána Fica“.
SDKÚ vyhlasuje, že v jej minulosti by už nič podozrivé byť nemalo. Povedal to podpredseda strany Ivan Mikloš.
Iba jeden bol za SDKÚ
Hlasovanie republikovej rady SaS sa skončilo 7 ku 1 v prospech toho, aby išli sami. Za koalíciu s SDKÚ bol len „náš Maďar“ Szilárd Somogyi, povedalSulík.
(mož)
KDH ešte o Smere premýšľa
KDH sa stále nevyjadrilo, či bude vládnuť so Smerom.
BRATISLAVA. Skutočným súperom premiéra Roberta Fica je naša strana a nie KDH, zdôrazňuje v posledných dňoch SDKÚ, a robí tak aj preto, že KDH doteraz povolebnú spoluprácu so Smerom nevylúčilo.
Kresťanskí demokrati o tom ešte diskutujú. „Diskusia sa vyvíja a je možné, že KDH sa vyjadrí do volieb ešte jednoznačnejšie,“ povedal Daniel Lipšic. Podpredseda KDH je za to, aby spoluprácu vylúčili. „Mám nádej, že sa tak stane,“ hovorí. Doterajšie verejné vystúpenia predsedu Jána Figeľa (na snímke TASR) na tému povolebnej spolupráce so Smerom sú menej jednoznačné.
Lipšic už deň po voľbách v roku 2006 tvrdil, že KDH získalo iba niečo nad osem percent práve preto, že nevylúčili spoluprácu so Smerom. Predsedníctvo vtedy odhlasovalo, že so Smerom pôjdu, Smer už však nemal záujem. Práve pre toto rozhodnutie odišla z KDH skupina poslancov okolo Vladimíra Palka.
Spoluprácu s Ficom nevylúčila ani SMK a jednoznačne to nepovedal ani MostHíd. Na kandidátke Mostu sú zástupcovia OKS, ktorá spoluprácu s ktoroukoľvek vládnou stranou vylúčila.
(mož)

Beata
Balogová
