BRATISLAVA. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa chce oboznámiť so závermi kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF), týkajúcich sa podozrivých prevodov pozemkov reštituentom. Na základe toho sa potom rozhodne, či bude vedieť prokuratúra tieto závery využiť na iniciovanie prípadného vrátenia pozemkov späť do rúk štátu.
NKÚ svojou kontrolou zistil, že pri schvaľovaní a vydávaní reštitučných náhrad v roku 2009 bolo preukázané konanie, ktoré nebolo vo verejnom záujme. V júli a auguste boli okrem iného do Rady SPF predložené neúplné materiály o plnení 20 reštitučných náhrad. V podkladoch, ktoré slúžili rade fondu na odsúhlasenie prevodov, chýbali údaje o vydávanej výmere, o tom, či a kedy boli oprávneným osobám ponúknuté náhradné pozemky v mieste pôvodných pozemkov a o cenovom porovnaní pôvodných pozemkov s vydávanými.
"My si musíme ako prokurátori vyhodnotiť, či porušenie ich vnútorných noriem ma oprávňuje konštatovať, že je to porušenie zákona, tak ako v tom prvom prípade, aby mi to dávalo možnosť prokurátorským aktom - protestom - zvrátiť ten stav, ktorý tam momentálne je, tzn. zápis na list vlastníctva nadobúdateľov pozemkov späť na štát," konštatoval po dnešnom rokovaní vlády Trnka.
Rozdiel medzi situáciou v roku 2007 a 2009 je podľa neho práve v tom, že v predchádzajúcom prípade sa prokuratúre podarilo zasiahnuť ešte pred zápisom prevodu pozemkov do listu vlastníctva. "Teraz to zapísané je, ale prokurátor má možnosti aj v takýchto prípadoch, keď už sú zápisy vykonané, aby došlo k opačnému procesu," zdôraznil Trnka.
NKÚ pred niekoľkými dňami informoval o tom, že vyhodnotil plnenie opatrení prijatých na odstránenie nedostatkov zistených pri predošlých kontrolách dodržiavania zákonnosti, správnosti a preukázateľnosti postupu SPF pri poskytovaní reštitučných náhrad. Kontrola bola vykonaná vo fonde za rok 2008 a v období do 11. decembra 2009.
Z kontroly vykonanej na fonde v roku 2008 okrem iného vyplynulo, že zmluvy o bezodplatnom prevode, ktorých predmetom vydania boli pozemky v inom katastrálnom území, než v akom sa nachádzali pôvodné pozemky, neboli evidované v operatívnej evidencii SPF. Pretože sa spisy k uvedeným zmluvám nenachádzali na príslušných pracoviskách SPF, zodpovední zamestnanci oddelenia reštitúcii o existencii týchto zmlúv ani nevedeli. Predmetné zmluvy z roku 2007 boli identifikované až pri katastrálnom konaní v roku 2008.
"Kontrolou bolo ďalej zistené, že pri schvaľovaní a vydávaní reštitučných náhrad v roku 2009 bolo preukázané konanie, ktoré nebolo vo verejnom záujme," upozornil NKÚ. V júli a auguste boli okrem iného do rady SPF predložené neúplné materiály o plnení 20 reštitučných náhrad. Z toho v 4 prípadoch mali byť vydané pozemky v inom katastrálnom území, než v ktorom sa nachádzali pôvodné pozemky. V predloženom zozname boli uvedené aj oprávnené osoby, ktorým na základe sporných zmlúv uzavretých v roku 2007 mali byť vydané pozemky vo Veľkom Slavkove.
Generálny prokurátor ešte vlani v decembri nevylúčil, že by sa dal zvrátiť podozrivý prevod pozemkov vo Vysokých Tatrách. "Mám taký dojem, že áno," odpovedal vtedy na otázku, či je v tomto prípade podozrenie zo spáchania trestného činu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, ako to bolo pri Branislavovi Brízovi a Veľkom Slavkove. "Povedzme, že sa to týka štatutárnych zástupcov," konštatoval.
Štatutárov fondu, teda generálneho riaditeľa Miroslava Mihalíka (nominant Smeru-SD) a jeho námestníka Adriana Šándorčina vláda odvolala 2. decembra 2009.
V ten istý deň odovzdal premiér Robert Fico zástupcovi Generálnej prokuratúry (GP) žiadosť o to, aby preskúmala prevod pozemkov vo Vysokých Tatrách. GP má preveriť činnosť generálneho riaditeľa, jeho námestníka a 11 členov Rady SPF. Otázkou podľa Fica bolo, či títo ľudia vedeli, že posúvajú pozemky reštituentom síce v súlade so zákonom, ale že tí ich následne postúpia obchodnej spoločnosti známej z kauzy Veľký Slavkov.
Odvolanie celého vedenia SPF inicioval premiér po medializovaní kauzy prevodu náhradných pozemkov vydaných reštituentom z Michaloviec vo Vysokých Tatrách. Reštituenti z východného Slovenska sa stali vlastníkmi 1,6 milióna štvorcových metrov pôdy vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej. Tí vzápätí väčšinu lukratívnej pôdy predali firme GVM, v médiách spájanej s predsedom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom.