BRATISLAVA. Parlament sa opäť nebude zaoberať návrhom novely zákona o navrátení vlastníctva k nehnuteľným veciam cirkvám a náboženským spoločnostiam a prechode vlastníctva, ktorým chceli predkladatelia dosiahnuť, aby štát vrátil Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku majetok, ktorý jej mal dať už pred niekoľkými rokmi. Z rokovania Národnej rady SR dnes totiž tento návrh stiahli rovnako ako v decembri. Tentoraz však nie preto, že by voči nemu boli výhrady. Dôvodom ich dnešného kroku bol podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD) prísľub riešenia problému na úrovni vlády.
Cieľom legislatívnej úpravy je previesť na evanjelickú cirkev Prešovské kolégium Východného dištriktu na Slovensku s pozemkom aj z vlastníctva verejnoprávnych inštitúcií. Ako tvrdia predkladatelia, návrh novely vytvára priestor pre plnohodnotnú nápravu majetkových krívd cirkví a náboženských spoločností. "Je len na dobro veci, ak sa to vysporiada," poznamenal nedávno pre TASR Petrák.
Ako ďalej uviedol, chyba nastala v roku 2005, keď bol prijatý zákon o vysporiadaní majetkových nárokov cirkví. "Boli tam vysporiadavané majetky katolíckej, pravoslávnej a evanjelickej cirkvi. Majetkové nároky prvých dvoch boli vysporiadané bezo zvyšku s tým, že v prílohe zákona boli správne uvedené náležitosti. Pokiaľ ide o majetok evanjelickej cirkvi, v prílohe zákona, tzn. číslo listu vlastníctva a pozemky, boli uvedené nesprávne a fyzicky sa nedal vykonať. Čiže náš návrh umožní vykonať zákon z roku 2005," objasnil Petrák.
Dodal, že v predloženom znení zákona sú chybne definované záležitosti už dané na pravú mieru. "Upravili sme definíciu pozemkov tak, aby to bolo vykonateľné," konštatoval Petrák. Z hľadiska spravodlivosti je podľa neho totiž dobré, "že ak majú dve cirkvi vysporiadané majetkové nároky, tak aby ich mala aj tretia, ktorá bola tiež zahrnutá v zákone".
Na otázku, či je spojenectvo troch poslancov za Smer-SD a jedného za SDKÚ-DS predzvesťou aj prípadnej budúcej spolupráce týchto strán, Petrák pre TASR uviedol: "Nechceli sme, aby to bolo brané vyslovene politicky. Je to vec, kde by to malo ísť krížom cez politické spektrum bez ohľadu na to, či sa delíme na koalíciu alebo opozíciu." Zdôraznil, že podstatné je konečne dať veci do poriadku.
Súhlasí s ním aj opozičný poslanec Pavol Kubovič. "Keď sme niečo nedotiahli v minulom volebnom období, tak keď je politická vôľa napraviť to aj zo strany Smeru, nevidím dôvod, prečo to neurobiť," odôvodnil pre TASR.
Parlament sa zároveň nebude zaoberať ani návrhom novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorú na požiadanie ministra životného prostredia Jozefa Medveďa (nominant Smeru-SD) presunuli poslanci na marcovú schôdzu. Legislatívne zmeny pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktoré by mali dať verejnosti viac priestoru vyjadriť sa, pritom zákonodarný zbor v rámci skráteného legislatívneho procesu posunul už do druhého čítania. Rezort životného prostredia do novely zapracoval výhrady Európskej komisie, ktorá začala voči Slovensku práve kvôli nim konať.