Zákon, ktorý už raz parlament neschválil, lebo ho navrhlo SDKÚ, je teraz v druhom čítaní.
BRATISLAVA. Týranie zvierat bude zrejme postihované vyššími a nepodmienečnými trestami. Parlament dnes totiž posunul do druhého čítania návrh novely Trestného zákona od poslancov za SDKÚ-DS Tatiany Rosovej, Kataríny Cibulkovej a Pavla Freša.
Tí žiadajú, aby za tieto skutky hrozil trýzniteľom trest odňatia slobody v rozmedzí od troch do piatich rokov. Vyššiu sadzbu, päť až osem rokov, majú dostať tí, ktorí zvieratá týrajú opakovane na verejne prístupných miestach, alebo ak ubližujú chráneným zvieratám. Navrhujú zároveň, aby nebolo možné trest podmienečne odložiť.
Druhý raz v parlamente
Nové znenie právnej normy, o ktorej schválenie sa neúspešne pokúšali už v decembri minulého roka, predložili s niekoľkými zmenami. Návrh spresňuje pojem "zviera" na spoločenské a hospodárske zviera a zviera chránené osobitnými predpismi a vylučuje z neho hmyz.
Definuje sa tiež, aké usmrtenie zvieraťa nie je v zmysle tohto zákona týraním zvieraťa. "Vylučujú sa tak pochybnosti, pre ktoré časť zákonodarcov nepodporila návrh podobného zákona v roku 2009," odôvodňujú úpravu pôvodného návrhu predkladatelia.
"Navrhovaná novela sprísňuje tresty za spáchanie trestného činu týrania zvierat, sprehľadňuje spôsob ich ukladania a zavádza novú právnu kvalifikáciu pojmu týrania zvierat," vymenovala navrhované legislatívne zmeny v Trestnom zákone Cibulková.
So svojimi straníckymi kolegami zároveň navrhovali zákaz priameho či nepriameho navádzania na týranie zvierat. Predkladatelia chcú novelou sprísniť postih, ak páchateľ týra zviera a na internete šíri obrazové alebo zvukové informácie o tomto týraní.
Za recidívu nepodmienečné tresty
Poslanci tiež navrhujú, aby za opakované páchanie tohto trestného činu bolo znemožnené uložiť podmienečný trest odňatia slobody.
"Dôvodom je neúčinnosť existujúcej úpravy, keď napriek masívne narastajúcej trestnej činnosti súdy Slovenskej republiky ku dnešnému dňu za tento čin neuložili ani jeden nepodmienečný trest odňatia slobody a to ani v medializovaných prípadoch týrania obzvlášť zavrhnutiahodným spôsobom," objasňujú predkladatelia.
Zároveň zdôrazňujú, že súčasný stav, ktorý ukladá za trestný čin týrania zvierat iba peňažné tresty alebo podmienečný trest, neplní ani represívnu, ani preventívnu funkciu, a preto nechráni spoločnosť pred páchaním týchto trestných činov.
Súčasne s novelou Trestného zákona prišli opoziční legislatívci aj s návrhom novely Trestného poriadku. "V nej pojem poškodený sa pri týraní zvierat rozširuje a v prípade zvieraťa, ktoré nemá majiteľa, sa poškodenou môže stať aj organizácia, ktorá sa zaoberá ochranou zvierat v prípade, že sa písomne prihlási do konania," priblížila Cibulková.