BRATISLAVA. zmena legislatívy.
Ako uviedol dnes na tlačovej besede, keď sa schvaľujú iné zákony v skrátenom legislatívnom konaní, mohla by sa aj takáto legislatíva prijať urýchlene. Zároveň sa opýtal, že čo by sa stalo, keby špecializované trestné senáty pôsobili pri krajských súdoch.
Ako zdôraznil, musí byť do toho zapojená celá vláda, keďže podľa neho súčasný stav nezapríčinila ani jeho strana, ani ministerka spravodlivosti Viera Petríková (nominantka ĽS-HZDS).
"Ona má povedať, prečo Daniel Lipšic navrhol hlúpe zákony, ktoré boli v rozpore s ústavou a prečo sa v tom pokračovalo aj za súčasnej vlády?," reagoval tak na skutočnosť, že Petríková príde na pôdu Ústavnoprávneho výboru NR SR vysvetľovať postoj a postup jej rezortu k predmetným žalobám
Mečiar upozornil, že súčasný stav zavinila Národná rada SR vďaka podpore väčšiny politických strán. "Žiadam vládneho partnera aj opozíciu, aby napravili svoje chyby prijatím nového zákona. Tí, ktorí zavinili tento stav, ho musia napraviť," avizoval.
V tejto súvislosti poznamenal, že ĽS-HZDS ako jediná strana nepodporila vznik Špeciálneho súdu ani Špecializovaného trestného súdu, pričom poukazovala na ich protiústavnosť. "Ani táto, ani predchádzajúca vláda nerešpektovali nález Ústavného súdu (ÚS).
Za súčasnej vlády sa rozdiel v platoch znížil, ale zostal. Za minulej bol veľmi výrazný," vysvetlil s tým, že Smer-SD sa rozhodol napriek zamietavému stanovisku ĽS-HZDS presadiť zákon o Špecializovanom trestnom súde, ktorý je podľa Mečiara diskriminačný. "ĽS-HZDS má preto právo žiadať, aby pozornosť a zodpovednosť prebrali tí, ktorí zlé zákony prijímali," dodal.
Vyplatenie plnej sumy odškodného sudcom, ktorí zažalovali štát kvôli nižším platom v porovnaní so špeciálnymi sudcami, bude problém pre slovenský rozpočet, ktorý to nezvládne. "Len v prvej etape by to vyžadovalo sumu štyri miliardy Sk. Sudcovia nepýtajú nič, na čo nárok nemajú," upozornil Mečiar.