BRATISLAVA. "Ministerstvo robí všetko preto, aby zosúladilo národnú legislatívu s direktívami Európskej únie, a to v dohodnutom termíne.
Priebežne prebiehajú rokovania medzi zástupcami DG Enviro, DG Regio a ministerstvom, respektíve vládou," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa envirorezortu Jana Kaplanová. Priblížila, že Slovensko si samo stanovilo termín, dokedy situáciu napraví, a to máj tohto roku.
Príčinou, prečo by malo Slovensko prísť o časť peňazí z fondov EÚ, sú opatrenia na urýchlenie výstavby diaľnic pomocou projektov verejno-súkromného partnerstva, ktoré boli schválené ešte v roku 2007. Informoval o tom 2. februára týždenník Trend.
Problémom je povýšenie výstavby diaľnic a iných diel nad práva občanov spolurozhodovať o podobe prostredia, v ktorom žijú. Vyplynulo to z listu riaditeľa odboru regionálnej politiky Európskej komisie (EK) Dirka Ahnera stálemu predstaviteľovi Slovenska pri EÚ Ivanovi Korčokovi. Komisia okrem toho vyčítala aj nedostatočnú transpozíciu iných európskych smerníc v oblasti životného prostredia.
Vláda preto na svojom mimoriadnom zasadnutí 5. februára schválila novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) s predpokladanou účinnosťou od mája. Tá upravila pojem dotknutá verejnosť v procese schvaľovania niektorých verejných a súkromných projektov.
Budú sa tak k nim môcť vyjadrovať aj niektoré fyzické osoby, občianske iniciatívy, ako aj občianske združenia a organizácie podporujúce ochranu životného prostredia. Materiálom sa mal zaoberať parlament na prebiehajúcej schôdzi, ale na požiadanie ministra životného prostredia Jozefa Medveďa ho poslanci v stredu 10. februára presunuli na marcovú schôdzu. Podľa Kaplanovej všetko ide v súlade s harmonogramom.
Ako ďalej objasnila Kaplanová, na marcovej schôdzi by sa zákonodarcovia mali zaoberať aj návrhom novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Európska smernica o skládkach odpadov má byť plne transponovaná do mája 2010. V oblasti vodného hospodárstva vstúpila do platnosti novela zákona o vodách s účinnosťou od novembra 2009.
V súčasnosti prebieha legislatívny proces troch vykonávacích predpisov, do ktorých sú zapracovávané pripomienky EÚ k transpozícii smernice o vodách. MŽP SR vykonáva opatrenia, aby bol daný nesúlad vyriešený do mája 2010.
Ako SMER-SD plní sľub lepšie čerpať eurofondy
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia bude presadzovať:
- aby sa skrátil zdĺhavý proces vyhodnocovania projektov a tým aj minimalizovali ťažkosti spojené s efektívnym čerpaním zdrojov Európskej únie, ktoré je na veľmi nízkej úrovni
- aby sa zvýšila kontrola a transparentnosť čerpania európskych fondov a odstraňovalo riziko prípadov vrátenia pridelených zdrojov a uloženia prísnych sankcií
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Efektívne využitie peňazí z eurofondov pomôže zvýšiť kvalitu života.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda úspešne dočerpala eurofondy určené na programovacie obdobie 2004-2006 v sume takmer 1,2 mld. eur. V roku 2009 však Európska komisia požiadala Slovensko o vrátenie 38 mil. eur. Podstatne menej úspešná bola vláda pri čerpaní prostriedkov určených na roky 2007-13. K septembru 2009 Slovensko vyčerpalo iba 1,6% z 13,4 mld. eur, pričom schválené boli projekty vo výške 18,8%. Pre porovnanie, Česká republika čerpala fondy takmer 4-krát rýchlejšie. Prideľovanie eurofondov poznačilo aj viacero škandálov, keď napríklad Európska komisia stopla preplatenie 11 mil. eur víťazovi nástenkového tendra a podobný krok hrozí aj pri čerpaní fondov sociálnymi podnikmi zriaďovanými ministerstvom práce.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.