Pôvodný text tlačových agentúr sme o 21:46 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Smer a HZDS porušili koaličnú dohodu, keď hlasovali za novelu zákona o vysokých školách poslanca Mojmíra Mamojku (Smer). Tvrdí to podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Ešte v stredu sa národniari po tom, ako bola Mamojkova novela posunutá do druhého čítania, zdvihli na protest z poslaneckých lavíc. Vo štvrtok hovorili o podraze.
„Boli koaličné dohody o tom, že tento návrh neprejde. SNS vždy dodržiavala koaličné dohody a držali sme aj hubu, ale nastal čas povedať dosť,“ rozhorčila sa vo štvrtok podpredsedníčka parlamentu a SNS. Podľa nej i jej straníckeho kolegu a ministra školstva Jána Mikolaja novela zasahuje do vysokoškolskej reformy a demontuje ju.
Mamojka totiž navrhuje, aby aj odborné vysoké školy mohli udeľovať tituly ako magister a doktor, nielen bakalár. Podľa SNS tým sleduje vlastné ciele, keďže na takejto škole v Sládkovičove je sám dekanom.
„My sme nič zlé neurobili, čakáme návrh, ako to chcú dať do poriadku. My chceme naďalej vládnuť Slovensku,“ zdôraznila Belousovová s tým, že od koaličných partnerov neočakáva revanš vo forme podpory iných zákonov z dielne SNS.
Tí vo štvrtok napokon neposunuli do druhého čítania ani jednu z dvoch národniarskych noviel – o obecnom zriadení ani o jazykovom zákone.
Fico nerozumie Koaliční partneri reakcii SNS nerozumejú. „Je to odborný spor. Je mi ľúto, že do tohto odborného sporu sa vnáša takáto politika. Na koaličnej rade bolo dohodnuté voľné hlasovanie,“ reagoval na Belousovovú premiér Robert Fico. Nedorozumenie si chce s SNS vysvetliť. Dohodu o hlasovaní si rovnako pamätajú aj predseda parlamentu za Smer Jaroslav Paška a šéf poslaneckého klubu strany Miroslav Číž.
„Bolo pre poslancov postavené voľné hlasovanie. Absolútne nejde o podraz,“ reagoval na Belousovovej obvinenia Číž. Ten zároveň potvrdil, že koalícia funguje a v parlamente platí aj dohoda „o korektnej spolupráci, ako keby platila koaličná zmluva“.
HZDS nerozumie Obvinenia z podrazu odmietol aj predseda HZDS Vladimír Mečiar a poslanec za HZDS Ján Kovarčík. „Rozhodovali sme sa podľa vlastného vedomia a svedomia. Myslím, že SNS je v tomto prípade príliš samoľúba,“ myslí si Kovarčík.
Anna Belousovová je presvedčená, že v druhom čítaní už Mamojkova novela nemá šancu, hoci ten ju z rokovania nestiahne. Možno už budú proti nej hlasovať aj piati poslanci SNS, ktorí ju svojimi hlasmi posunuli ďalej. Vraj sa všetci pomýlili.
„Išlo o chybu a ja ako predseda klubu som už vyvodil aj primerané opatrenia. Spočívajú v tom, aby k takejto neprofesionálnej nepozornosti nedochádzalo,“ vysvetlil predseda poslaneckého klubu národniarov Rafael Rafaj.
Tvrdí, že rozruch v sále spôsobil, že piati poslanci neboli na hlasovanie dostatočne sústredení. Poslanec Jozef Ďuračka k svojmu chybnému hlasovaniu povedal, že novela „ide do druhého čítania a uvidíme, čo sa tam udeje“. Jeho kolegyňa Marta Damborská len zopakovala, že sa všetci piati pomýlili.
Mamojka obišiel Mikolaja
Novela vysokoškolského zákona poslanca Smeru má pomôcť mladým vysokým školám.
BRATISLAVA. Jediné slovíčko „predovšetkým" v novele vysokoškolského zákona poslanca Mojmíra Mamojku (Smer) podľa SNS rúca celú reformu vysokého školstva.
Doteraz mohli odborné vysoké školy, teda tie, ktoré podľa Akreditačnej komisie nespĺňali podmienky na udelenie titulu univerzita ani vysoká škola, poskytovať vzdelanie len po bakalársky titul. Mamojkov návrh im však umožňuje vydávať diplomy aj magistrom, inžinierom či doktorom.
Rovnako zvyšuje aj vek, dokedy môžu vysokoškolskí učitelia garantovať odbor, zo 65 na 70 rokov. Mamojka
SNS odkazuje, že novelu nestiahne.
„Vo väčšine štátov únie môžu vysoké odborné školy robiť aj magisterské štúdium. Mnohé mladé školy majú dobrú vekovú a kvalifikačnú štruktúru, prečo im nedať priestor a takto ich likvidovať?" pýta sa dekan Fakulty práva súkromnej Vysokej školy v Sládkovičove.
SNS Mamojku obviňuje, že si cez parlament rieši svoje vlastné záujmy. Mamojka to odmieta. Trvá na tom, že novela pomôže školám.
„Opýtajte sa študentov a kolegov pedagógov. Čakajú na to ako na spasenie. Školy aspoň získajú čas," tvrdí. Úspech Mamojkovej novely v druhom čítaní zatiaľ nie je istý, rokovať sa o nej bude na marcovej schôdzi.
Martina Kováčová
Belousovová by na golf nedala ani korunu
Prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová by nedala na golf ani korunu, keďže ide o panský šport, podobne ako tenis. Vyhlásila to na tlačovej konferencii v súvislosti s medializovanými informáciami, že rezort školstva, ktoré vedie národniarsky nomianant, chcel poskytnúť dotáciu na golfový turnaj.
"Nie je to masový šport a myslím si, že táto súťaž prospeje zviditeľneniu Slovenska len minimálne. Kto má na drahý golfový výstroj, nech si zaplatí aj všetko okolo. Ja budem vždy podporovať športy, ktoré idú do dedín a miest, kde deti nemajú pomaly ani na trenky, aby mohli hrať futbal," upozornila. Postup ministra školstva Jána Mikolaja (SNS) však považuje za štandardný a dúfa, že si na Slovensku aspoň raz prečíta objektívnu informáciu.
Mikolajovi je ľúto, že si médiá prečítali len prvú vetu z materiálu, ktorý bol predložený na pripomienkovanie. "Nie je pravda, že rezort chcel zo svojho rozpočtu dotovať golfový turnaj. Tam je jasne napísané, že podmienkou na poslanie dotácie je navýšenie nášho rozpočtu z ministerstva financií," povedal. Samotný návrh bol podľa jeho slov podaný štandardným spôsobom na základe požiadavky Slovenského golfového zväzu. "Nechceme a ani to nebudeme financovať z nášho rozpočtu," dodal.
V stredu (10.2.) po rokovaní vlády Mikolaj uviedol, že pre Slovensko je veľkým úspechom, že bude po prvý raz v histórii hostiť golfový turnaj The Ladies European Tour (LET). Je totiž presvedčený, že ak nezachytíme trendy v tomto športe, tak budeme na chvoste. Preto ministerstvo predložilo do pripomienkového konania návrh na podporenie podujatia v hodnote 580.000 eur.
Inauguračný turnaj Ladies Slovak Open sa uskutoční 27. až 30. mája na golfovom ihrisku Gray Bear, ktoré prevádzkuje akciová spoločnosť Tále. Predsedom predstavenstva je podnikateľ Vladimír Soták, ktorý je zároveň predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Železiarní Podbrezová. Známy je tým, že podporuje niektoré ekonomické opatrenia vlády a bol tiež členom Rady pre hospodársku krízu, kde zastupoval Klub 500, ako jedného z predstaviteľov zamestnávateľských združení.
Minister uviedol, že sa so Sotákom pozná, pričom približne pred mesiacom bol podnikateľ u neho na pracovnej návšteve. "Má súkromnú odbornú školu, ktorá ide veľmi dobre. Preberali sme otázku financovania súkromných škôl a ich postavenia na Slovensku," vysvetlil s tým, že sa rozprávali aj o predmetnom turnaji. Na novinársku otázku, či to nie je odmena pre podnikateľa za to, že podporoval prezidenta Ivana Gašparoviča, reagoval: "To je asi len váš výmysel. To ma ani nenapadlo. Prečo by sme nemohli podporiť olympijský šport?" Ako ďalej pokračoval, on ako minister sa môže stretnúť s kýmkoľvek. "To má pán Soták alebo ja chodiť po kanáloch? To je horšie ako 50 roky," začudoval sa Mikolaj.
Samotný materiál bol ale z medzirezortného pripomienkového konania stiahnutý, čo Mikolaj vysvetlil tým, že nie je potrebné, aby sa dostal na rokovanie vlády. Ministerstvo o výške dotácie rozhodne na základe schválenej metodiky a smerníc. Koľko financií na turnaj nakoniec pôjde, šéf rezortu školstva nevedel povedať. Možno podľa jeho slov nedostane nič, možno iba polovičnú sumu z požadovaných 580.000 eur.
(tasr)

Beata
Balogová
