BRATISLAVA.
Urbáni o tom informoval na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že jej cieľom je zamerať sa na politickú a podnikateľskú kultúru spoločnosti a dostať sa do parlamentu. Zároveň predstavil program tejto stredovej strany.
"Nie je to strana na jedno použitie. Máme zatiaľ niekoľko desiatok členov a nespočetné množstvo sympatizantov," uviedol predseda Urbáni, ktorý nechcel konkretizovať mená členov ani to, či bude jeho straníckou kolegyňou aj poslankyňa Zdenka Kramplová. Tá už tiež nie je členkou ĽS-HZDS.
Urbáni neodmieta spoluprácu s kýmkoľvek programovo blízkym, ako aj kooperáciu s najsilnejšou vládnou stranou Smer-SD. So stranami s radikálnymi prejavmi však spolupracovať nechce.
Zároveň poznamenal, že strana si do svojho programu zakomponovala ľavicové aj pravicové myšlienky. Ide najmä o sociálny rozmer politiky a podporu malého a stredného podnikania.
Strana sa bude podľa jeho slov orientovať na strednú triedu spoločnosti, ktorú považuje za základ jej zdravého fungovania.
Snažiť sa chce o výraznejšie prenášanie výdobytkov členstva Slovenska v Európskej únii (EU). Medzi základné body programu strany patrí zníženie daní a odvodov, zvýšenie bezpečnosti občanov, zrýchlenie súdneho konania a zabezpečenie vymožiteľnosti práva.
"V sociálnej oblasti sa strana bude snažiť o zrovnoprávnenie štátnych a súkromných sociálnych zariadení, zlepšenie fungovania penzijného systému a garanciu vkladov občanov v druhom dôchodkovom pilieri," uviedol Urbáni.
V rezorte zdravotníctva sa chce zameriavať najmä na skracovanie čakacích dôb na vyšetrenia a operácie. "Neuznávam dlhé čakacie doby. Nesmie sa čakať na operáciu dva roky," vyhlásil s tým, že strana chce zároveň presadzovať zefektívnenie čerpania eurofondov.
V zahraničnej politike sa bude sústreďovať najmä na ekonomickú diplomaciu. Dôležitá je aj orientáciu na obchodovanie s krajinami tretieho sveta, kde existujú veľké možnosti profitu pre Slovensko. Susedská politika by mala byť podľa Urbániho založená na komunikácii a spolupráci.
Strana mieni zachovať bezplatné školstvo a rovnaké príležitosti pre všetkých. V oblasti energetiky chce presadzovať najmä diverzifikáciu zdrojov. "Aby sme neboli zaskočení obchodnými nedorozumeniami medzi okolitými krajinami," poznamenal Urbáni.
Dodal, že heslom strany je nekradnúť pri platení a neokrádať pri míňaní, čo v preklade znamená nutnosť transparentného výberu daní a zároveň snahu o šetrenie pri zadávaní štátnych zákaziek.
Urbáni opustil ĽS-HZDS koncom roku 2009. Podľa predsedu hnutia Vladimíra Mečiara bol vylúčený z viacerých dôvodov. "Posledná kvapka bola, že sedel vo volebnom štábe HZDS a pripravoval voľby pre Európsku demokratickú stranu (EDS) a nominoval tam ľudí. Na dvoch stoličkách sedieť nemôžete, pre dve strany robiť nemôžete," vyhlásil v rozhovore pre TASR na margo vylúčenia Urbániho predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.
Poslanec v čase straty členstva v ĽS-HZDS vyhlásil, že "v tejto chvíli" do inej strany nevstupuje, pre budúcnosť to však nevylúčil. Uviedol, že spolu s okruhom spolupracovníkov, ktorých nazval "rada múdrych", pracuje na novom politickom programe, pôvodne však nešpecifikoval, kto ho bude realizovať.