BRATISLAVA. Dúfam, že aj keď je to veľmi špinavé, že to prejde a politika v SR bude čistejšia," konštatoval líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar na dnešnej tlačovej konferencii na margo situácie okolo najsilnejšej opozičnej strany.
Postup Dzurindu podľa Mečiara svedčí o hlbokej kríze SDKÚ-DS. Poznamenal, že ich zmätkové konanie vedie k upevňovaniu vplyvu KDH a zbytočnej legitimizácie SaS. "Robia v tomto smere politiku pre niekoho iného. Už dnes stratili svoju pozíciu líderskej strany, preberajú ju druhí," upozornil.
Ako ďalej pokračoval, rozhodnutie Dzurindu, že nebude volebným lídrom a kandidovať do parlamentných volieb, nesúvisí s informáciami, ktoré medializoval premiér Robert Fico. Domnieva sa, že išlo o vyše roka konzultovanú vec. Zároveň sa zamyslel nad ďalšími krokmi Dzurindu, teda či odíde z čela SDKÚ-DS.
"Ja som sa v roku 1998 dobrovoľne zriekol mandátu s tým, že sa vystavujem represiám. Ale fakticky som zostal predsedom strany, takže viem, aká sila bola v mojich rukách. Ešte väčšia, ako keď som v NR SR na to nemal čas," upozornil.
Mečiar sa vzdal svojho poslaneckého mandátu v prospech bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu. Každý návrh na jeho trestné stíhanie musela po preskúmaní mandátovým a imunitným výborom parlamentu schváliť hlasovaním NR SR. Po nástupe Dzurindovej garnitúry začala Lexu stíhať polícia za viaceré trestné činy.
Mečiar je preto presvedčený, že ide iba o upevnenie straníckeho postavenia Dzurindu. Pripomenul, že treba vyvodiť záver aj z podozrenia, ktoré existuje okolo predaja bratislavského hotela Fórum (súčasného Crowne Plazza). Vysvetlil, že išlo o vládne zariadenie a napriek jeho plusovým hospodárskym výsledkom sa ho vtedajšia Dzurindova vláda rozhodla predať. Líder ĽS-HZDS to dodnes považuje za chybu.
"S týmto predajom sú podľa stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR spojené indície vraždy. Sú tieto politické strany spoluzodpovedné politicky za túto vraždu? Ak spustili akciu, na konci ktorej je mŕtvy človek, nesú politickú zodpovednosť, alebo sa jej chcú zbaviť? Vyhýbajú sa tomu," reagoval.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka nedávno potvrdil, že vražda údajného mafiánskeho šéfa Jozefa Svobodu môže súvisieť s privatizáciou hotela Fórum. Aký mal byť na to dôvod, Trnka neodpovedal.
Predseda ĽS-HZDS sa vyjadril tiež k neúčasti podpredsedníčky SDKÚ-DS Ivety Radičovej na nedeľňajšej diskusnej relácii STV. "Strana jej zakázala vystupovať so mnou v jednej televízii. Beriem to s úsmevom, že pani Radičová už nie je celkom svojprávna," poznamenal.
Mečiar nepotrebuje agentúry na prieskum verejnej mienky
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar kašle na agentúrne prieskumy verejnej mienky. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii na margo niektorých prieskumov, z ktorých vyplynulo, že by sa jeho strana nedostala do parlamentu.
"Viem, že kade som prešiel pri voľbách do vyšších územných celkov, tam sme vyhrávali. Keď mám sám seba, na čo sú mi agentúry? Je to najlacnejšia volebná kampaň," reagoval.
Opätovne zopakoval, že najlepšie a najjednoduchšie by bolo vytvoriť budúcu koalíciu zo Smeru-SD a ĽS-HZDS. Podľa neho Smer-SD potrebuje silného partnera, ktorý bude schopný korigovať jeho odchýlky.
Mečiar potvrdil, že pred júnovými parlamentnými voľbami prebieha medzi stranami vládnej koalície istý skrytý súboj. ĽS-HZDS preto vyhodnocuje svoju pozíciu. Taktiež vníma, ako to nazval, tiché kurizovanie Smeru-SD s KDH pri zákone o preukazovaní pôvodu majetku. "Je tam tichá koordinácia. Pozerám, čo to môže priniesť. Nehovorím, že z toho bude koalícia, ale vidím to," poznamenal.
Nemyslí si, že by KDH patrilo k spoľahlivým partnerom, keďže ako upozornil, rozvrátilo každú vládu, ktorej súčasťou bolo. "Poznám ich dobre. Mám prečítané ich metódy, ešte ani neotvoria ústa a viem, ako skončia," avizoval. SDKÚ-DS je podľa neho v kritickom stave, pričom robí chybu za chybou, pričom stráca ďalších voličov a sympatizantov.
Na adresu strany Most-Híd poznamenal, že sa snaží rozšíriť svoj elektorát aj na slovenskú časť populácie. "Spojili sa so skrachovanými Zajacovcami," dodal s tým, že strana OKS je spolok, ktorý sa od čias Verejnosti proti násiliu stále k niekomu pridružuje.
"Stále má podporu 0,04 alebo 0,01 percenta, ale vystupuje ako mohutná strana. Mohutne kričí," konštatoval. SaS označil za nečitateľnú stranu s mnohými demagogickými heslami, ktorej súčasná parlamentná opozícia dáva význam, ktorý nemá.
tasr