BRATISLAVA. Dnešné medializované informácie o tom, že garáž z firmy Interblue vedie na Slovensko, stavajú celú kauzu do nového svetla," povedal.
Aktuálnou sa tak stala aj otázka, prečo šéf kabinetu odvolal ministra životného prostredia Jána Chrbeta, ktorý v lete minulého roka chcel priniesť na vládu zrušenie zmluvy s Interblue Group, poznamenal Frešo s tým, že to mohlo z veľkej časti prekaziť emisný kšeft súčasnej vlády. "A možno aj dôvody, prečo chce ísť Fico tak veľmi osobne do Švajčiarska, sú nakoniec úplne iné, ako ich prezentoval."
Premiér v nedeľu 7. februára informoval, že sa chystá na pracovnú cestu do Švajčiarska za účelom získania informácií o majiteľoch účtov v súvislosti s kauzou financovania SDKÚ-DS. Vyhlásil, že nemôže akceptovať, "aby politická strana prala špinavé peniaze cez daňové raje a tieto peniaze potom využívala v politickom súboji".
Frešo deklaroval, že SDKÚ-DS bude naďalej sledovať emisnú kauzu a bude analyzovať najnovšie prepojenia, ktoré priniesli médiá. "Najväčšia kauza súčasnej vlády neunikne našej pozornosti a nedovolíme R. Ficovi, aby ju prekrýval svojimi účelovými výmyslami. Sme presvedčení, že v najbližšom čase sa ľudia na Slovensku dozvedia, kto ich okradol o viac ako 66 miliónov eur," zhrnul.
Podľa zistení Hospodárskych novín vedie stopa z americkej spoločnosti Interblue Group, ktorá v roku 2008 kúpila od Slovenska 15 miliónov ton emisií oxidu uhličitého, cez spleť rôznych firiem až na Slovensko, a to k bývalej firme premiéra. "Netušíme, odkiaľ vedie cesta Interblue Group," uviedol pre denník riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Braňo Ondruš.
Líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar na tieto zistenia reagoval citovaním výroku z Hamleta "nie je niečo zhnité len v štáte dánskom". Pokiaľ ide o vyšetrovanie v kauze emisií, neuzatvára ho a ani si nedovolí povedať koniec. Upozornil, že strana mala na ministerstve životného prostredia štátneho tajomníka, ten však podľa jeho slov nemal prístup k informáciám.
"Do ničoho nebol pustený, nemohol zasahovať. Jeho pôsobenie bolo vecné z toho hľadiska, že pomáhal pri legislatíve. Odborne je to človek vysoko na úrovni, ale nemohol o ničom rozhodnúť a nemohol ani poriadne veci získať."
Slovensko predalo spoločnosti Interblue Group 15 miliónov ton emisií za cenu 5,05 eura za tonu. Predaj dlhodobo kritizuje opozícia pre jeho nevýhodnosť, poukazovala tiež na to, že firma sídli v garáži. Podľa uzatvorenej zmluvy má tiež firma nárok na ďalších 35 miliónov ton.
Minister životného prostredia Jozef Medveď sa v súčasnosti snaží o jej zrušenie. Emisná kauza bola jednou z príčin, prečo premiér porušil koaličnú zmluvu a odobral rezort SNS. Jeho dočasným vedením poveril vicepremiéra Dušana Čaploviča, ktorého nahradil súčasný minister Medveď.