BRATISLAVA. Sú tu. To je jediná konkrétna informácia, ktorú za tri týždne verejnosti poskytli úrady o troch väzňoch z amerického tábora Guantánamo.
Američania ich pre podozrenia zo spolupráce s teroristami nezákonne väznili. Lepšie na tom nemusia byť ani na Slovensku. Úrady neodpovedajú, na základe akých pravidiel s nimi zaobchádzajú a čo s nimi bude.
Ministri vnútra i zahraničia opakovane verejnosť ubezpečili, že neboli podozriví, vyšetrovaní či akýmkoľvek spôsobom spájaní s trestnou činnosťou. Z prostredia ministerstva zahraničných vecí zároveň vyšla informácia, že ich začlenenie do spoločnosti má trvať asi rok a pol. Na otázky, či im obmedzia slobodný pohyb a na základe čoho, už neodpovedajú.
Načo je dobré tajnostkárstvo okolo zajatcov z Gunatánama? Pýta sa Lukáš Fila
SME sa podľa infozákona obrátilo na Úrad vlády, ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo vnútra. Výsledok? Prví dvaja žiadosť posunuli na tretieho. Hoci základné informácie o režime zaobchádzania zjavne majú. Ministerstvo vnútra označilo všetky informácie za utajované skutočnosti. Aj to, aké právne postavenie títo ľudia majú, či sa začalo azylové konanie, či úrady obmedzujú ich osobnú slobodu, alebo či im pridelili právnika.
„Je našou povinnosťou plniť si medzinárodné záväzky. Za problém však považujem, že vláda ľuďom nepovie ani základné informácie, aby sa cítili pokojní," hovorí bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ. Vláda by podľa nej mala povedať minimálne to, či majú obmedzený pohyb.
„Túto akciu slovenské orgány robili v značnom chaose s jediným cieľom vyhovieť požiadavke vlády USA. Ako si inak vysvetliť, že nevedia povedať ani to, aký právny status majú," hovorí exminister vnútra Vladimír Palko z KDS. Pripomína, že ak by s nimi zaobchádzali ako so žiadateľmi o azyl, nemohli by im odoprieť voľný pohyb. Utečenci tábor nemôžu opustiť iba počas 30dňovej karantény.
Práve na uplynutie tejto lehoty čaká organizácia Amnesty International. „Najneskôr vtedy by mali jasne povedať, aký bude ich právny status a čo sa bude s nimi diať," hovorí riaditeľ organizácie Branislav Tichý.
To, či s bývalými väzňami zaobchádzajú ako so žiadateľmi o azyl, stále nie je jasné. Slovenská pobočka Vysokého komisára OSN pre utečencov tvrdí, že ak by to tak bolo, mali by o tom vedieť. No nevedia.
Kritické je Centrum pre práva občanov Via Iuris. „Veľmi by nás zaujímalo, kto sa bude starať o to, aby práva týchto ľudí boli v akomkoľvek konaní ochránené, či im štát pridelil advokáta. Obávame sa, že to nie je doriešené, a preto sa informácie taja," hovorí riaditeľka združenia Zuzana AimaqFialová.
Pochopenie pre tajnostárstvo úradov má americká strana aj koaliční politici. „Ako predseda brannobezpečnostného výboru parlamentu musím dohody medzi USA a SR akceptovať," povedal poslanec SNS Rudolf Pučík.
Emisár USA: Je múdre mlčať
Emisár pre Gauntánamo DAN FRIED rozumie nášmu utajovaniu.
Za čo boli väzni prevážaní k nám v Guantáname?
„Boli tam rôzni väzni. Nebezpečných neprevážame. "
Aký je ich právny štatút?
„Na to sa musíte spýtať slovenských inštitúcií."
Existuje dohoda o ich odovzdaní?
„Mali sme všeobecný dohovor. Vo všetkom sme sa však spoľahli na Slovensko, že uplatní svoje právo."
Prečo nie je možné dohodu zverejniť?
„Pri zadržaných je múdre, ak vlády udržia dohody medzi sebou. Myslím, že slovenská vláda si s tým poradí."
Tom Nicolson

Beata
Balogová
