tom. Samozrejme, nič také sa doteraz nepodarilo dosiahnuť - stále hovoríme všelijako a ak máme šťastie, dohovoríme sa po anglicky. Sú však ľudia, pre ktorých je esperanto veľmi dôležité. Bonege! - Výborne! Esperanto je vraj veľmi presný mostový jazyk. Ak sa napríklad francúzska literatúra preloží najprv do angličtiny a z angličtiny do slovenčiny a rovnako sa prekladá cez esperanto, tento preklad bude kvalitnejší a presnejší. Mimochodom, ako prvé boli do esperanta preložené Starý zákon, Hamlet či Boj života od Charlesa Dickensa. Tomuto osudu však unikol a v polovičke mája 1916 ho poslali na pražskú psychiatrickú kliniku na Kateřinkách, kde strávil dva roky, pričom nemal ďaleko k duševnému zrúteniu. Po podmienečnom prepustení sa vrátil do Veľkých Levár, no kňazom mu už nedovolili byť. Dožil sa konca 2. svetovej vojny.
Priateľka Petra Baláža pochádza z Litvy. Stretol ju na kongrese esperantistov a dali sa dokopy. Ak už esperanto nespojilo národy, tak ich dvoch určite, a nie sú sami. Vďaka tomuto umelému jazyku, ktorý vymyslel varšavský lekár Ludwik Lejzer Zamenhof a zverejnil ho v roku 1887, sa ľudia stretávajú, komunikujú, vymýšľajú nové veci a o to predsa ide.
Peter Baláž je profesionálny esperantista. Má vydavateľstvo esperantskej literatúry, zabezpečuje tlač materiálov a vydávanie CD a DVD. Pracuje aj pre občianske združenie E@i (Edukácia@internet), ktoré spravuje najväčší svetový internetový portál na výučbu esperanta www.lernu.net - má asi 80-tisíc registrovaných používateľov. Baláž sa prvýkrát o esperante dozvedel pred desiatimi rokmi, keď si prečítal knihu Nie sme bezmocní od autora Mariána Repku, zameraného hlavne na ezoteriku. Opisovala sa v nej cesta, ako dosiahnuť mier na svete. Prvý z piatich krokov bolo naučenie sa esperanta na celosvetovej úrovni.
Superrýchla znalosť
Esperanto je jazyk, v ktorom existujú len pravidlá bez výnimiek. Je ľahký, takže sa dá naučiť rýchlo. Esperantisti uvádzajú šesť mesiacov. Lev Nikolajevič Tolstoj sa ho vraj naučil počas jednej krátkej cesty vlakom. Jeho osobný lekár, Slovák Albert Škarvan, je dokonca autorom prvej učebnice esperanta pre Slovákov (preložil do slovenčiny Zamenhofovu učebnicu).
„Esperanto sa zatiaľ nestalo tým, čo si jeho tvorca želal," hovorí Baláž. „Paradoxne, pred sto dvadsiatimi rokmi, keď esperanto vznikalo, bránila jeho rozšíreniu francúzština a jeho úloha v diplomacii. Začiatkom tohto storočia dokonca v Lige národov, predchodkyni OSN, hlasovali o použití esperanta v rámci svojich inštitúcií. Okrem iných krajín hlasovalo za aj Československo, ale Francúzi to vetovali.
Jednoduché nie je primitívne
„Častým omylom je, že veci, ktoré sú jednoduché, ľudia automaticky považujú aj za primitívne," hovorí Baláž. To však nie je príklad esperanta. Jeho autor Zamenhof pochopil, že tento jazyk musí byť jednoducho naučiteľný a prebral veľa slov z latinčiny a gréčtiny. Jednoduché je tvorenie slov. Príponou -o sa tvorí podstatné meno a všetky prídavné mená sa zasa končia na a. Čokolado je teda čokoláda a čokolada je čokoládový. „Pred časom som zisťoval, koľko slov z esperanta sa Slovák nemusí učiť a hneď im rozumie. Z veľkého slovníka esperanta som ich narátal 4230. Sú medzi nimi advokato, doktoro, anteno a podobne.
Most
Niekoľko viet v esperante
Saluton! - Ahoj! Nazdar!
Bonan tagon - Dobrý deň!
Kiel vi nomiĝas? - Ako sa voláš?
Mia nomo estas... - Moje meno je...
Kiel vi fartas? Ako sa máš?
Mi fartas bone. - Mám sa dobre.
Kie vi loĝas? - Kde bývaš?
Mi loĝas en... - Bývam v...
Mi ĝojas rekonti vin - Teším sa so stretnutia s vami.
Ankaŭ mi! - Aj ja!
O tom, že esperanto dobre funguje v komunikácii v medzinárodných tímoch (alebo aj manželstvách) hovorí aj koordinátorka vzdelávacej stránky www.lernu.net Sonja Petrovič Lundbergová. „Srbský jazyk používam pri komunikácii so svojimi deťmi, angličtinu pri štúdiu, švédčinu v spoločnosti a esperanto v práci a so svojím manželom. Zo štyroch jazykov, ktoré používam, sa v esperante cítim najpohodlnejšie."
Je ťažké spočítať ich
Koľko je vlastne na Slovensku esperantistov? „Na túto otázku väčšinou odpovedáme protiotázkou, že ak nám poviete, koľko ľudí u nás vie hrať šach, my vám povieme počet esperantistov," hovorí Baláž. Sám na žiaden kurz nikdy nechodil, stačila mu jedna učebnica a slovník. Registrovaných je asi dvesto ľudí, ale mnohí nechcú byť v žiadnej organizácii. Počet esperantistov na svete sa odhaduje na niekoľko miliónov, a keďže sú to ľudia družní, tiež je to jeden zo spôsobov, ako nadviazať medzinárodné kontakty a dostať sa do sveta.
Aj Habera to skúsil
Svoju esperantskú kapitolu mala aj skupina Team. Jej bývalý manažér Stano Marček bol vášnivým esperantistom, čím sa nakazila aj skupina, a tak vydali debutový album aj v esperantskej verzii. Je známe, že Pavol Habera toto nadšenie nezdieľal, ale na druhej strane sa texty naučil, lebo videl potenciál hrania na rôznych zahraničných kongresoch esperantistov. Na Slovensku fungovala aj skupina Kvarteto Esperanto, ktorá hrala slovenské ľudovky spievané esperantsky v rockových aranžmánoch.
Jediný funkčný
„Umelých - plánovitých jazykov či jazykových projektov vymysleli na svete asi dvetisíc, ale esperanto je jediný plne funkčný jazyk s ľuďmi, ktorí ním hovoria od narodenia, má prekladovú literatúru, existujú kongresy, piesne či divadelné hry," hovorí Peter Baláž. Možno máme tendenciu usmiať sa, že esperanto je nejaká čudácka zábava, ale pozor, stále platí to staré známe, že koľko rečí vieš...
Prvá učebnica esperanta pre Slovákov v preklade A. Škarvana, vydaná v roku 1907.
Príbeh esperantistu
Ján Maliarik (1869 - 1949)
Evanjelický kňaz vo Veľkých Levároch, veľký bojovník za mier. Vo svojich dielach, napríklad Celozemský univerzálny štát, navrhol ideu celosvetového štátu, kde by malo esperanto fungovať ako spoločný jazyk, čím vlastne predvídal OSN. Je jediným známym Slovákom, ktorý si písal s Gándhím aj tvorcom esperanta L.L.Zamenhofom a údajne sprevádzal Julesa Verna počas jeho ciest po Karpatoch.
Ovládal asi dvanásť jazykov. Bol veľkým pacifistom. Po vypuknutí prvej svetovej vojny písal listy rôznym politikom a úradom, navštevoval konzuláty bojujúcich strán a rozširoval svoje brožúry o svetovom mieri. Aj vďaka tomu sa stal nepohodlným a cirkevné úrady ho prinútili požiadať o predčasné penzionovanie. Dňa 13. júna 1915 bol označený za duševne chorého.
Počas prestávky Wagnerovej opery Valkýra v Národnom divadle v Prahe vystúpil na pódium a predniesol proklamáciu, v ktorej vyzval štáty a ich predstaviteľov na zastavenie vraždenia. Zatkli ho a previezli do vojenského väzenia, kde ho čakal vojenský súd a trest smrti za vlastizradu.

Beata
Balogová
