SME

Lovci bobríkov oslavujú už sto rokov

Pevná organizácia, spojenie s prírodou, slušnosť, uniformy, dobročinnosť, rozvoj duševný, citový i telesný. To sú veci, ktorým sa pseudohiphopový výrastok zo sídliska, ktorý sa práve ide „rozbiť na žúrku", najskôr vysmeje. No skaut im rozumie dokonale.

(Zdroj: Archív Slovenského skautingu)

Celosvetová nepolitická a neideologická organizácia, ktorú vždy zakazovali totalitné režimy, je tu už sto rokov. Skauti fungujú vo všetkých krajinách sveta okrem šiestich a je ich 36 miliónov.

Skautské hnutie dnes stojí medzi dvoma významnými dátumami. Šiesteho februára uplynulo sto rokov od založenia významnej organizácie Boy Scouts Of America a 22. februára si skauti na celom svete pripomenú Thinking Day (u nás Svetový deň sesterstva), čo je vlastne deň skautskej spolupatričnosti. V tento deň sa narodil zakladateľ svetového skautingu, generál Baden-Powel, a zhodou okolností aj jeho žena.

SkryťVypnúť reklamu

Tímová práca

mosovce.jpgSúdržnosť je jednou zo zásad skautského hnutia. Nie sú to žiadne masovky, skautské tímy sú malé, aby sa mohla rozvíjať individualita. „Poznám členov skautských družín, ktorí sa pravidelne stretávali až do seniorského veku.

Vzniknuté kamarátstva sú často veľmi silné," hovorí Ľubomír Ondrušek, náčelník slovenského skautingu.
Ondrušek je advokát a skauting aktívne a nezištne podporuje, pretože organizácii vďačí za veľa. Mnoho skautov ostáva verných skautským ideálom od detstva po celý zvyšok života. Potom sú takí, čo ich to časom prejde a niekedy k skautingu človek príde až v neskoršom veku.

„Pán Ján Suroviak z Dolného Kubína utrpel ako 55-ročný ťažký úraz a v nemocnici si prečítal knižku Badena-Powela Skauting pre chlapcov," hovorí Ondrušek. Keď mal 58, zavolal nám, že chce založiť skautský oddiel. A založil ho. Takže skauting je spôsob, ako prežiť pekný život nielen v mládežníckom veku."

SkryťVypnúť reklamu

Vĺčatá a pionieri

Mnohí s nevraživosťou spomínajú na časy, keď sme boli nútení šaškovať s červenými šatkami. Je známe, že komunisti si zo skautingu požičali štruktúru a niektoré prvky (napríklad aj slávnu šatku). Deti v „predskautskom" veku sa volajú vĺčatá a včielky, za komunistov to boli iskry. Skauti sú analogickí pionierom, zväzáci zasa roverom. Červení zo skautingu prevzali osvedčenú štruktúru, čo však nevedeli, je vdýchnuť jej obsah.

Orientácia pionierskej a zväzáckej organizácie prudko protirečila orientácii skautského hnutia, ktorému bolo akékoľvek ohlupovanie vždy cudzie. „Nič lepšie ako skauting doteraz nikto pre deti nevymyslel," povedal svojho času Július Satinský. „Je to rozumný, nenásilný návrat k prírode v praxi. Jeho existencia je vlastne ospravedlnením sa ľudstva za jeho vnikanie do prírody. Ale hlavne sa mi páči, že skauti majú vždy hlavu vo hviezdach a nohy pevne na zemi."

SkryťVypnúť reklamu

Lepšie než v škole

visi.jpgĽubomír Ondrušek zdôrazňuje, že skautské hnutie nie je len o hrách a výletoch, ale pre mladého človeka môže byť spôsobom, ako prísť k vážnym skúsenostiam. „Skauting je aj o rozvoji osobností," hovorí. „Napríklad v programe mladí lídri prechádzajú vedúci vývojom, spočiatku vedú malé skupiny detí, ktoré sa môžu rozrásť až na niekoľkostočlenné organizačné jednotky. Naučia sa pri tom veľa o práci v tíme a sú z nich plnohodnotní mladí lídri so značnými skúsenosťami a zručnosťami, ktoré sa nikde v škole nedajú naučiť tak ako v reálnom živote," hovorí Ondrušek.

Foglar a mesto

Ak ste muž medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou, je možné, že pri mene Jaroslav Foglar vás zaplaví silná vlna nostalgie. Tento celoživotný skaut, spisovateľ, autor Rýchlych šípov a románu Chlapci od Bobrej rieky ukázal deťom, že dobrodružstvo nemusia hľadať len v knihách o zálesákoch a Indiánoch, ale že silné zážitky čakajú možno aj v najbližšom podchode alebo mestskom dvorčeku. Mimochodom, v Chlapcoch od Bobrej rieky vymyslel známe lovenie bobríkov, čo niektoré oddiely používajú vo svojom programe dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

„Orientácia na prírodu je v skautingu dôležitá," hovorí Ľubomír Ondrušek, „ale skauti existujú aj vo veľkých mestách ako New York, kde sú predsa len výlety do prírody dosť komplikované." Mestský skauting je tiež jednou z plnohodnotných odnoží skautingu.

Toto hnutie nie je dogmatické a v každej krajine si ho „urobia" po svojom podľa reálnych podmienok. „V Indonézii je napríklad neuveriteľné množstvo skautov, pretože skauting je súčasťou školského systému," vysvetľuje Dáša Cingálková, ktorá má na starosti medzinárodné vzťahy. V Afrike sa zasa skauting viac ako u nás spája s dobročinnosťou. Je to o pomoci tým, čo ju potrebujú. Ani u nás nie sú organizácie podľa jednej mustry, sú oddiely vodného skautingu a na východe pracujú funkčné oddiely rómskeho skautingu. Aj v Británii a vo Švédsku sú tendencie pracovať s menšinami, čo je osvedčený spôsob ich integrácie do spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Aj hudba

Speváčka Katarína Koščová nehovorí, že bola skautkou, ale že je skautkou. Od jedenástich rokov. „Je pravda, že na aktivitách sa v poslednom období nejako nezúčastňujem, ale každý rok sa registrujem, aby som mala pocit spolupatričnosti. Skauting mi zmenil život, našla som si tam celoživotných kamarátov, veľmi silné priateľstvá, ktoré trvajú dodnes. Skauting určite formoval môj svetonázor a navigoval ma v tom, čo som si vyberala v živote.

Vlastne to ovplyvnilo aj moju hudbu - tu som sa dostala k pesničkárom ako Zuzana Navarová, Nerez, Nohavica a podobne, aj keď mnohí si myslia, že skauting je len o trampských pesničkách pri ohníku. Od toho už nebolo ďaleko k inej kvalite ako šansón a džez. Samozrejme, skauting vo mne formoval aj etické a mravné nazeranie na svet. Bola som obklopená ľuďmi, ktorí to veľmi riešili. Trávili sme spolu veľa času a formovali sme sa navzájom. Nemala som potrebu robiť hlúposti. Napríklad mám 28 rokov a ešte som nebola opitá."

SkryťVypnúť reklamu

Facebook a skutočnosť

Na Slovensku je registrovaných vyše šesťtisíc skautov. Skautské hnutie je o komunikácii a práve preto si dobre rozumie s internetovými sociálnymi sieťami. „Keď som bola v oddieli ja, stretávali sme sa raz za týždeň. Viem, že teraz sa decká bavia cez týždeň na Facebooku, v klubovni a na výpravách sa zasa stretávajú osobne, takže komunikujú ešte viac," hovorí Dáša Cingálková.

O skautingu

Skauting vynašiel britský generál z čias búrskych vojen R.S.S. Baden-Powell v roku 1907 a v praxi ho vyskúšal v experimentálnom tábore na ostrove Brownsea na juhu Anglicka. Baden-Powellova kniha Scouting for boys (Skauting pre chlapcov) sa okamžite stala bestsellerom a patrí k najpredávanejším knihám 20. storočia. O pôvodne chlapčenské hnutie rýchlo prejavili záujem aj dievčatá, a tak sa stalo univerzálnym hnutím pre všetkých mladých ľudí, lavínovito sa šírilo do celého sveta a dodnes je skautská organizácia najväčšou mládežníckou organizáciou na svete. Skauting má sedem hlavných zásad: aktívny pobyt v prírode, fungovanie v malých tímoch, prax, aktivity a hry namiesto teórie - učenie sa činnosťou, prítomnosť stabilných hodnôt (sľub a zákon), inšpirujúce a atraktívne aktivity, rôzne výzvy, skúšky a ciele pre osobnostný rast (osobné napredovanie), priateľská pomoc dospelého. Cieľom skautingu je osobný rast duševný, fyzický aj emotívny a posilňovanie sociálneho ducha - človek je síce individualita, ale plnohodnotne môže fungovať len v rámci tímu.
sk.wikipedia.org,

SkryťVypnúť reklamu

(maj)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 406
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 086
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 046
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 777
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 089
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu