Bratislava 24. apríla (TASR) - Neštandardné amnestie udelené bývalým predsedom vlády SR Vladimírom Mečiarom sú zmätočné a nezodpovedajú princípu právnej istoty. Tvrdí to skupina poslancov KDH pri odôvodnení podania návrhu ústavného zákona o ich zrušení.
Navrhovatelia tvrdia, že pri výkone prezidentských právomocí expremiér negatívne zasiahol do prirodzenej spravodlivosti a slušnosti v práve a zneužil ho v prípadoch udelenia amnestií týkajúcich sa zavlečenia občana SR do cudziny a zmareného referenda. Kresťanskí demokrati majú výhrady aj voči rozhodnutiam Ústavného súdu SR v daných kauzách, preto chcú docieliť revokovanie rozhodnutí formou ústavného zákona a následnej zmeny Ústavy SR. Sú presvedčení, že Národná rada SR si tak môže uplatniť aj svoju nezastupiteľnú úlohu ústavodarcu, preto nemôže ísť o zásah moci zákonodarnej do moci súdnej.
Poslanci KDH podali návrh ústavného zákona o zrušení amnestií s vedomím, že právna úprava platí v zásade do budúcnosti. Legislatíva si ctí princíp zákazu retroaktivity. Obídenie tohto princípu odôvodňujú vyššími konkurujúcimi princípmi - dôvery v právo, zákazu jeho zneužívania, ale aj zákazu potlačiť základné práva a slobody. V návrhu je aj medzinárodne uznávaná formula - "konflikt medzi spravodlivosťou a právnou istotou je možné riešiť len tak, že pozitívne právo reprezentované zákonmi a mocou má prednosť aj vtedy, ak je obsahovo nespravodlivé a neúčelné, vyjmúc prípad, keď rozpor medzi pozitívnym právom a spravodlivosťou dosiahne takú neznesiteľnú mieru, že zákon musí ako nenáležité právo spravodlivosti ustúpiť". Iniciátori návrhu ústavného zákona sú presvedčení, že ak prezident SR nemá možnosť meniť rozhodnutia o amnestii, túto možnosť ústavodarca má.
*pm rč