BRATISLAVA. Výučbu na vyše 70 pracoviskách na Slovensku i v zahraničí preverí Akreditačná komisia, ktorá hodnotí kvalitu vysokých škôl. ČTK o kontrole informoval jej predseda Ľubor Fišera. Výučbu na pobočkách kritizovali odborníci aj akademická obec; podľa viceprezidenta Slovenskej rektorskej konferencie Jána Bujňáka ide o biznis s titulmi.
"Existuje predpoklad, že sú aj také pobočky, ktoré nie sú akreditované," povedal Fišera. Poznamenal, že každá pobočka musí mať vlastného garanta, pričom štúdium nesmie zastrešovať rovnaký docent či profesor ako na domovskej vysokej škole. "Pobočky, ktoré garanta nemajú, vyzveme, aby sa akreditovali. Ak tak neurobia, požiadame o pozastavenie práv v študijnom programe," uviedol Fišera.
Máme desiatky pobočiek
Slovenské vysoké školy založili v krajine podľa zistení Akreditačnej komisie viac ako 60 pobočiek; ďalších osem filiálok si otvorili v Česku a najmenej tri v Nemecku. Najviac pracovísk mimo hlavného sídla údajne zriadili školy so slabým výskumom, založené po roku 1989. Pracoviská ponúkajú najmä externé štúdium, ktorého kvalitu odborníci opakovane spochybnili. V niektorých pobočkách sa podľa médií vyberá aj nelegálne školné.
"Je to o peniazoch, o biznise a o vydávaní diplomov," potvrdil Bujňák. Upozornil tiež, že niektoré univerzity vznik vysunutých pracovísk taja; dôvodom sú vraj chýbajúci garanti.
Problémy pretrvávajú
Denník Pravda naposledy upozornil na údajne protizákonný výber školného na Prešovskej univerzite; peniaze od študentov evidovaných ako neplatiacich vraj vyberala nezisková organizácia Erves na pobočke školy v Dubnici nad Váhom. Poplatky v minulosti údajne platili aj študenti z pobočiek, ktoré zriadila Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka.
"Školné vyberali najmä tie školy, ktoré si nevedia zarobiť iným spôsobom ako učením v odboroch, ktoré sú ľahké na štúdium a ktoré umožňujú ľahkú cestu k diplomu," poznamenal Bujňák. Kvalitné vysoké školy majú podľa neho peniaze z výskumných grantov a priemyselných partnerov. "Učením si nepotrebujú zarábať," dodal.
Výber školného na Prešovskej univerzite preveruje ministerstvo školstva; kontrolu na školu poslalo po zverejnení informácií v médiách. Úrad Jána Mikolaja (SNS) sa zatiaľ nevyjadril, či preverí aj ďalšie školy.
Na Slovensku pôsobí 20 verejných, tri štátne a desať súkromných vysokých škôl.