Agentúrny text sme o 20:00 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Štát nedokáže sudcom vyplatiť milióny eur, ktoré žiadajú, lebo mali nižšie platy ako sudcovia Špeciálneho súdu. Odkázal im to v pondelok premiér Robert Fico. „Celkové nároky, ktoré by im mali pripadnúť, sú pre štátny rozpočet neudržateľné,“ povedal Fico.
Premiér vychádzal z odhadov samotných sudcov, ktorí predpokladajú, že štát pre diskrimináciu zažalovalo zhruba 80 percent z nich. Ak by každý žiadal o doplatenie sumy, o ktorú mal štyri roky menší plat ako špeciálni sudcovia, štát by im musel zaplatiť stovky miliónov eur. Takáto predstava je podľa Fica nerealistická.
Ministerstvo spravodlivosti zatiaľ presný počet žalôb ani sudcov, ktorí ho zažalovali, neuviedlo. Hovorca Michal Jurči tvrdí, že dosiaľ evidujú „cca 150 žalôb, z toho šesť hromadných, cca po sedem až osem sudcov“. Akú sumu spolu žiadajú, nepovedal.
Ministerstvo nemusí zatiaľ mať informácie o všetkých žalobách. Spočiatku niektorí sudcovia žalovali aj parlament, ktorý sporné príplatky špeciálnych sudcov v marci 2005 schválil.
Fico očakáva, že problém so žalobami vyrieši ministerka spravodlivosti Viera Petríková za HZDS, ktorá si sama pred tromi rokmi diskriminačnú žalobu podala. Minulý týždeň ešte hovorila, že pripúšťa dohodu so sudcami. Po včerajšku je to inak. „Úvaha o mimosúdnom vyrovnaní je predčasná, pretože štát zatiaľ neprehral ani jeden spor,“ povedal Jurči.
Sudcov schladili premiér aj ministerka
Ani týždeň netrvala šanca sudcov, že nakoniec dosiahnu so štátom mimosúdnu dohodu. Ešte minulú stredu o tejto možnosti hovorila ministerka spravodlivosti Viera Petríková za HZDS, ktorá si tiež ako mnohí jej kolegovia zo súdov podala pred tromi rokmi žalobu na štát.
V lavíne sme teraz všetci, komentuje Marián Leško.
Po dnešku by mali sudcovia načas na mimosúdne vyrovnanie zabudnúť. Takáto úvaha je podľa hovorcu Michala Jurčiho predčasná, pretože ministerstvo spravodlivosti neprehralo zatiaľ ani jeden spor.
Prvé odvolanie, ministerka celkovú sumu nepozná
V pondelok sa ministerstvo odvolalo proti dosiaľ jedinému rozsudku, ktorým bratislavský okresný súd prisúdil trenčianskemu sudcovi 90-tisíc eur. Aj on sa sťažoval, že bol diskriminovaný, keď dostával dva roky nižší plat ako špeciálni sudcovia. Žiadal vyše 150-tisíc eur.
Ministerstvo však ani dnes neuviedlo presnú sumu, akú všetci žalujúci sudcovia žiadajú od štátu. Zatiaľ hovorí zhruba o 190 sudcoch. Ak by každý žiadal to, čo Gáborík, tak štátu hrozí, že bude nakoniec sudcom musieť platiť takmer 28 miliónov eur.
Sudcovia sami odhadovali, že žaloby si podalo zhruba 80 percent z nich. Odškodné by v takom prípade mohlo dosiahnuť aj 100 miliónov eur.
Premiér: Nerealistické
Takáto suma by bola podľa premiéra Roberta Fica (Smer) pre štátny rozpočet neudržateľná. „V tomto okamihu nejaká predstava, že štát zaplatí 100 miliónov eur ako doplatky k platom sudcov, ktoré sú tak či tak vysoké, je úplne nerealistická,“ povedal Fico. Preto očakáva, že Petríková príde s nejakým návrhom.
Sudcovia podávali žaloby už od roku 2007. Vlani v máji im pomohol nález Ústavného súdu, ktorý rozhodol, že Špeciálny súd bol protiústavný a platy špeciálnych sudcov diskriminačné. Nepovedal však, že tým vzniká nárok ostatných sudcov na odškodnenie. Žaloby sudcov preto začali pribúdať.
Na bratislavský okresný súd od začiatku roka do konca minulého týždňa prišlo 10 nových žalôb. Koncom januára podalo hromadnú žalobu aj dvanásť sudcov správneho kolégia Najvyššieho súdu. Jedna sudkyňa, ktorá bola aj signatárkou petície Päť viet, svoju žalobu stiahla.

Beata
Balogová
