BRATISLAVA. Rektori univerzít a niektorých vysokých škôl nesúhlasia so znením poslaneckého návrhu novely vysokoškolského zákona. Vo vyhlásení, ktoré dnes TASR poskytla Tereza Soviarová z kancelárie rektora Žilinskej univerzity, uvádzajú, že návrh s nimi nebol prerokovaný.
"Politické rozhodnutie, umožňujúce odborným vysokým školám bez adekvátneho kvalifikačného zázemia a nevyhnutnej výskumnej infraštruktúry poskytovať vzdelávanie aj v magisterskom a doktorandskom stupni, by anulovalo proces prebiehajúcej komplexnej akreditácie," uvádzajú rektori vo vyhlásení.
Podľa ich názoru by zvýšenie veku garantov na 70 rokov konzervovalo nedostačujúcu odbornú a kvalifikačnú štruktúru s chýbajúcou strednou generáciou. Pritom komplexná akreditácia podľa nateraz platných kritérií sa ešte neukončila, ale bude sa naďalej realizovať minimálne jeden a pol roka.
Zvýšenie vekovej hranice pre vykonávanie povolania vysokoškolského učiteľa zo súčasných 65 na 70 rokov je cieľom návrhu novely zákona o vysokých školách, ktorý inicioval poslanec Mojmír Mamojka (Smer-SD). Touto zmenou chce riešiť problém nedostatku garantov na vysokých školách.
"Nedostatok odborných garantov študijných programov, ktorí skončili svoju funkciu z vekového dôvodu 65 rokov, významnou mierou ohrozuje štúdium nielen budúcich študentov, ale aj študentov, ktorí sú už dnes zapísaní na jednotlivé študijné programy a odbory," argumentoval predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR.
Novela má okrem zmeny vekovej hranice vysokoškolských učiteľov za cieľ aj rozšíriť možnosť vzdelávania na odborných vysokých školách. "V záujme zachovania konkurenčného prostredia a zvyšovania kvality vzdelávacieho procesu sa navrhuje, aby odborné vysoké školy mohli vzdelávať aj vo vyššom ako prvom stupni," uvádza sa v návrhu. Mamojka je presvedčený, že mnohé z týchto škôl majú "aktuálne i perspektívne dobré personálne i organizačné predpoklady na zabezpečenie pedagogického procesu aj vo vyššom ako prvom stupni".
Zvýšenie vekovej hranice však podľa ministra školstva Jána Mikolaja (SNS) nie je v súčasnosti možné. "V súčasnosti, keď sa realizujú komplexné akreditácie, nie je možné meniť ich pravidlá. Ak by sa aj uvažovalo o zvýšení hranice, tak až po skončení komplexných akreditácií," povedal pre TASR.